Întrebare recomandată | carmina34690643 a întrebat:

Salut tuturor! Am si eu o problema ce nu ma lasa sa dorm! Imi e dor de cea mai buna prietena a mea! Sau de clipele petrecute ce ea.Eram nedespartite, ieseam in fiecare zi si vorbeam ore in sir la telefon.Chiar daca stam in acelasi cartier treaba s-a schimbat.De prin vara asta ieseam odata la 2 saptamani si nici nu stateam mult si la telefon abia daca mai vorbeam.Nu suntem certate dar parca ne-am indepartat.Si eu si ea ne-am facut noi prieteni darea acum petrece foarte mult timp cu ei si cu mine nu.Cateodata cand vrem sa iesim intervine la ea ceva si nu mai putem.Si eu ies cu ceilalti prieteni ai mei dar as dori foarte multca lucrurile sa fie ca altadata.Ce as putea face in privinta asta?

9 răspunsuri:
| Dariusuu a răspuns:

Buna.

E doar perioadata asta, stiu cum e crede-ma, mi-e dor de multe lucruri dar nu pot face nimic.

Asteapta sa treaca perioada asta, dupa vei fi mai apropiata de ea.

Sunt sigur de asta.

Numai bine iti doresc.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Multe se vor mai schimba de acum inainte...Din nefericire, pentru cei care suntem mai,, constanti,, in sentimente, trebuie sa acceptam aceste schimbari.In inima ei ceva-sau cineva-a trecut cu o,, treapta,, mai sus decat prietenia voastra.Accepta ce ai acum.

| blueheart a răspuns:

Hei! Si mie imi este dor de cea mai buna prietena a mea. Doar ca ea a murit la inceputul acestui an. Am multe regrete si unul dintre ele ar fi ca nu mi-am facut mai mult timp pentru ea,mai mult timp ca sa comunicam,sa ne intalnim. Am crezut ca exista timp pentru tot si am amanat multe din lucrurile pe care le puteam face cu ea,pe care le puteam face amandoua.
In suflet purtam doar prietenii adevarati,cei care ne inteleg si ne sprijina,cei care ne sunt aproape si la bine, dar mai ales atunci cand trecem prin momente dificile. Celelalte persoane ne sunt amici, persoane care fac parte din viata noastra dar nu prieteni in adevaratul sens al cuvantului.
Daca tu simti ca ea este cu adevarat prietena ta si ea simte la fel pentru tine, faceti-va timp pentru a comunica, pentru a va intalni pentru ca este greu sa gasesti in ziua de astazi pe cineva care sa te inteleaga si care sa te accepte asa cum esti, cu calitatile si mai ales cu defectele tale.
Mult succes!
Si nu uita-comunicarea este un lucru important in mentinerea unei prietenii adevarate pe langa sentimente. happy

| carmina34690643 explică (pentru blueheart):

Chiar m-ai facut sa plang.Merci de sfat.

| blueheart a răspuns (pentru carmina34690643):

Daca am putut sa te ajut macar putin sunt fericita.
Prietenia inseamna mult pentru mine.
Iti urez mult succes! happy

| MsBeatrice a răspuns:

Hey.vorbeste cu ea, spune-i tot ce ai pe suflet..si adu-i aminte de toate clipele petrecute impreuna! Cheam-o la tine acasa, sau iesiti in oras..sa vobiti. Sper ca te-am ajutat

| Mona11 a răspuns:

Pai...ai puteavorbi cu ea sa ii propui sa va intalniti sa mai vb la tel si din ce in ce sa iesiti mai des sa comunicati mai mult. daca evita sa va intalniti atunci inseamna ca ai deranjat-o cu ceva vorbeste deschis cu ea si afla care este problema multa bafta!

| carmina34690643 explică (pentru Mona11):

Ea vrea sa ne intalnim.Dar de obicei intervine ceva... straight face

| Boo_Dydu_1996 a răspuns:

In primul rand trebuie sa o suni si sa nu o iei direct.Sa o intrebi cum o mai duce si asa mai departe. Apoi sa o intrebi ce s-a intamplat cu relatia voastra de prietenie, unde este prietena aceea cu care radeam ca nebuna(daca faceati asta) si incearca sa ii reamintesti de clipele frumoase. Daca nu vrei asa atunci sun-o si propune-i sa iesiti si sa va plimbati si sa ii explici ca iti e dor de ea si ca ai vrea sa o mai vezi mai des. Daca totusi nu vrei nici asa ...atunci sun-o si propune-i sa vina sa doarma la tine asa o noapte ca intre prietene vechi si poate ca o sa mearga. Sper sa iti fie de folos multa bafta te pwpa DUDU:*