| iulian99999 a întrebat:

Vreau sa dau la academia de politie, conteaza nota de la purtare in liceu? Daca da, spuneti-mi tot ce stiti despre asta, funda. happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media generala la purtare in liceu, de cel putin 9, este un criteriu obligatoriu pentru a putea candida la Academia de Politie, prevazut in Anexa 2 la Ordinul MAI nr.177/2016, citez:
"ART. 7.(1)Criteriile specifice pentru recrutarea candidaţilor la examenele de admitere în instituţiile de învăţământ, forma de învăţământ cu frecvenţă, în vederea formării profesionale iniţiale, sunt următoarele:
a) să aibă vârsta de până la 27 de ani, împliniţi în anul participării la concursul de admitere;
b) să aibă înălţimea de minimum 1, 70 m bărbaţii şi 1, 65 m femeile;
c) să nu aibă semne particulare evidente sau tatuaje neacoperite de vestimentaţie, în ţinuta de vară;
d)să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media de cel puţin 9, 00, cu excepţia candidaţilor care au absolvit instituţii de învăţământ de nivel liceal în state membre ale Uniunii Europene în care nu se evaluează prin notă/punctaj/calificativ purtarea elevului;
e) să nu fi fost exmatriculaţi pentru abateri disciplinare dintr-o instituţie de învăţământ;"

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Concurenta la admitere este foarte mare, cel putin in ultima vreme. Selectionarea candidatilor inainte de a incepe examinarea propriu zisa, presupune eliminarea unora pe baza examinarii psihologice obligatorii. Probabil ca vei fi nevoit sa dai o explicatie cat mai plauzibila privind scaderea notei la purtare. Succes!

| iulian99999 explică (pentru corbulalbrosu):

Am explicatia data de la scoala pentru ce si cum s-a facut acel referat pentru scaderea notei la purtare. Este document dat de la scoala. Multumesc mult pentru raspuns, oricum nu-mi fac probleme pentru ca am incredere in mine ca voi putea ajunge unde-mi propun. happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru iulian99999):

In acest caz iti doresc succes deplin si realizarea tuturor viselor si dorintelor tale. Mult noroc in viata!