| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma intorc la scoala in care am facut clasele 1-4, dupace in cls 5 si 6 am fost la alta, si o sa ma intorc, dar nu vreau sa se uite toti fostii colegi ciudat la mine ca m am intors, mai ales ca nu prea ma intelegeam cu fostii colegi baieti si fix cu ei am nimerit in clasa si n am prieteni din 1-4 in clasa asta unde ma mut, sfat?

Răspuns Câştigător
| ThinkingAt a răspuns:

Sfatul meu este să fii tu însuți. happy
Lasă stresul deoparte și împrietenește-te cu cineva din clasă, doar nu toți foștii tăi colegi sunt la fel. De ce să se uite ciudat la tine foștii colegi că te-ai întors? Este viața ta, deci iei propriile decizii, iar tu ai luat decizia să te întorci la școala unde ai făcut clasele 1-4.
Nu ai cum să te înțelegi cu toți colegii, tot timpul vor exista oameni cu care chiar nu poți să ajungi la un numitor comun, dar asta nu trebuie să te deranjeze.
Sfatul meu este să lași grijile deoparte, mai ales că e vacanță și mai este ceva timp până începe școala. Când începe școala, vei vedea situația reală și cum te înțelegi cu ceilalți. Până la urmă au trecut 2 ani de când nu mai ești colegă cu ei, iar unii oameni se mai schimbă.
Eu nu înțeleg de ce s-ar uita urât cineva la tine doar pentru că te-ai decis să te întorci la fosta școală.
Lasă stresul deoparte și la începutul școlii încearcă să te împrietenești cu cineva. Îți reamintesc că niciodată nu te vor plăcea toți.

O zi frumoasă!winking

1 răspuns:
| LoveBlueSky a răspuns:

Salut,

Ei bine, nu trebuie sa te ingrijorezi prea mult din aceasta cauza.Pana la urma scoala tot scoala ramane.
Cand vei merge la vechea scoala iti recomand sa zambesti si sa vorbesti frumos cu toata lumea, sa incepi tu discutile in caz in care nu o sa inceapa ei dar de obicei cand e un coleg nou in clasa, toata lumea merge sa-l salute.
Nu te panica si incearca sa ai incredere in tine.Cu colegii pe care ii cunosti incepe discutiie cu geva de genul "Aaa...De cand nu te-am mai vazut,Cum esti?, Ce mai faci, etc..."
Daca nu te intelegeai cu niste colegi, nu iti fa griji pentru ca s-ar putea sa nu isi mai aminteasca certuriie+ erati mici...Pur si simplu incepe discutia frumos si cine stie, poate o sa radeti despre anumite lucruri din clasele mai mici.
Conteaza ca tu sa nu-i urasti si sa ii vezi intr-o lumina favorabila. Daca faci asta o sa te vada si ei bine.
In fine, iti doresc bafta si distractie in anii de gimnaziu.