| IDontAcceptPresent a întrebat:

Am mai pus intrebarea asta de mai multe ori dar inca nu am primit un raspuns concret care sa ma motiveze o data pentru totdeauna.
Deci problema mea este ca nu pot scapa de dorul de scoala generala.In fiecare dimineata mi se face dor de scoala generala, parca ma vad trezindu-ma acum 1 an cu 30 de minute mai tarziu, mergand la 5 minute de casa la scoala.Ori unde ma duc si orice fac ma vad parca in zilele bune alaturi de fostii colegi pe strada, umbland pe la unii si pe la altii pe acasa pentru proiecte, etc.Parca cand sunt la liceu in ore imi vad fostii colegi si fostii profesori cat de frumos se desfasurau orele la vechea scoala.Mi-e atat de dor de clasele 5-8 si as da si viata mea numai sa ma intorc inca o data la scoala generala dar nu se poate. Aveam asa faini colegi,glumeti, interesanti, de treaba si care imi faceau ziua mai buna. Faceam vrute si nevrute si ma simteam la a doua mea casa la scoala generala mai ales in clasa a 8-a.Colindam coridoarele,faceam caterinca in ore, ne distram la sport, in pauze era distractie maxima.Eram atat de uniti ca si colegi...
Eu nu am fost niciodata un elev cuminte si care sa invete, de aceea ziceau si profesorii ca eu trebuie sa ajung odata la liceu sau undeva unde imi va fi mai usor cu cartea si cu orele.Eu aprobam asta si faceam glume cu profesorii care imi erau dragi, dar acum parca imi vine sa ma duc in loc sa ma duc la liceu la generala si sa stau acolo cu fostii mei colegi care sunt si eu la liceu si cu fostii profesori care inca mai sunt in aceea scoala.Cand am intrat in clasa a 9-a, o parte din mine s-a rupt si sunt atat de depresiv, eu nu suport ca ceva sa mi se ia asa dintr-o data.Nu mai suport, sufar incontinuu, nu mai imi trece de 2 luni depresia asta,sunt trist mereu,nu mai sunt ca inainte,nu imi trebuie bogatii,bombe sexy sau alte dorinte SFlaughing, doar atat imi doresc din suflet sa uit de generala si de fostii colegi daca nu ma mai pot reintoarce, fie orice metoda chiar si drogurile.
Ce sa fac? Cum scap de aceasta depresie? Va rog eu din suflet ajutati-ma ca sunt la capatul puterilor si chiar nu vreau sa cedez si sa cad in cel mai mare pacat adica sa imi iau viata pentru o depresie...

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai pus intrebarea si continui sa o pui, crezand ca noi te putem motiva sa nu mai traiesti in trecut din pacate asta nu se va intampla niciodata, pentru ca nu noi te putem motiva, doar tu insuti poti!
Pacat ca, ceea ce-ti spunem noi trece pe langa tine, iti intra pe o ureche si-ti iese pe cealalta!
Motivatia ta trebuie sa porneasca de la tine, din interiorul tau, din creierul si sufletul tau.
Nu astepta minuni de la noi, nu se vor intampla!
Minunile apar doar de la tine, cand vei fii pregatit sa te maturizezi si sa accepti realitatea si prezentul!

| Violleta2022 a răspuns:

Am uitat sa-ti adaug asta: ia niste Vitamina B6 de 200 mg, stiu ca este super strong, dar ai nevoie de 2-3 pastile pe zi, ca sa iesi din starea de depresie in care te-ai afundat!

| OldSoul a răspuns:

Eh, asa e viata, prietene!
Vrem, nu vrem, schimbarea vine! Noi nu avem decat sa ne adaptam noi situatii si sa mergem mai departe!
Inteleg ca-ti este dor, dar trebuie sa fii constient ca aceea perioada nu se mai intoarce, asa ca mai bine, ti-ai face curaj si te-ai adapta noilor situatii, si desigur, sa incerci sa te bucuri si de aceasta perioada, pentru ca in trecut nu poti trai, iar daca stai cu regrete nu faci decat sa pierzi aceste oportunitati pe care le ai acum, dar nu le vezi, si dupa ce vei termina liceul vei regreta ca nu ai profitat de aceeasta perioada mai devreme.
Eventual daca-ti place atat de mult scoala, ai putea icnerca sa devii profesor, de ce nu?

| IDontAcceptPresent explică (pentru OldSoul):

Nu imi place scoala, dar imi este enorm de dor de fostii colegi de clasa cu care faceam atatea glume si chestii si plus ca ma simteam mai in largul meu la scoala generala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intai iti e dor de scoala, apoi o sa iti fie dor de liceu pentru ca nu aveai griji, apoi o sa iti fie dor de tinerete (cand esti mai batran) si tot asa... Tu chiar vrei ca toata viata ta sa fie una plina de dor? Sunt mai mult ca sigur ca si peste 4 ani cand, probabil, o sa termini liceul o sa vad o intrebare in care o sa spui ca regreti ca ti-ai pierdut timpul in modul asta... Daca tu nu vrei sa te schimbi, noi nu prea avem ce-ti face. Incearca sa vezi partea plina a paharului.

| Kuroo a răspuns:

Ce ar fi sa nu mai traiesti in trecut? Si mie imi e dor de multe, (chiar mai grave). Accepta ca totul s-a dus. Viata merge inainte. Mai poti vizita scoala generala din cand in cand cu cativa colegi. Trebuie doar sa te integrezi in liceu. Dureaza ceva, dar cu timpul inveti sa te detaseji de trecut. E spre binele tau. Nu poti da timpul inapoi, nimeni nu poate.