| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa mă sinucid. Nu mai suport viata. Simt ca stau in calea oamenilor. Dar când vreau sa fac asta, îmi este frica. Nu mai vreau sa fiu o piedica pentru familia mea, si pentru alti oameni. Uneori vreau sa vorbesc cu cineva si sunt singura mereu. M-am saturat de viată asta de nimic. Va rog sa mă ajutati cu ceva... Nu mai stiu nimic, mă simt ca un nimic.

43 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Eh na, uită'te la câteva seriale, filme inspirate din întâmplări reale.
Toţi facem din ceva o tragedie... e frumos că toţi vedem, auzim şi altele... dar unul care nu a văzut niciodata, sau nu a auzit? sau nu poate să vorbească?
Nu cred că majoritatea şi'au pus întrebarea asta... e adevărat că uneori viaţa este de rahat... dar unii nici măcar nu au o mână sau un picior să fie un om "normal".
E greu să treci prin anumite etape, dar trebuie să ţinem cont că un surd e mult mai fericit decât majoritatea dintre noi.
De ce? pur şi simplu.
Ca fapt divers, am auzit odată la un profesor: "întotdeauna proştii vor fii cei mai fericiţi, că ei nu conştientizează unele lucruri'.
Revenind la subiect, dacă crezi sau nu în Dumnezeu eu îti recomand să ai mereu speranţa că o să vină şi zile fericite şi o să simţi că totul e perfect.

| T0T a răspuns:

Lol fata haioasa trece prin asta, cine s-ar fi gandit. Trebuie sa gasesti o persoana cu care sa vorbesti, si o sa gasesti. Nu te sinucide. Daca o faci inseamna ca nu ai minte.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Chiar si eu am zile proaste... Averi dreptate, ce rost ar avea, nu as obtine nimic. Miltumesc

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai pentru ce sa imi "miltumesti" laughing. Adica ai putea printr-un zambet...Zambeste acum, am incredere ca o vei face.winking Oricum nu am facut nimic decat sa te fac sa iti bagi mintile in cap. Oricine trebuie sa faca asta.

| LoveSleep a răspuns:

Loreno', de când te știu, mi-am făcut o anumită părere despre tine. Lăsând toate glumele la o parte, e o părere bună, chiar foarte bună. Da' ești penibilă. Vrei să te sinucizi? Hai, fugi! De ce mi-ar păsa mie? Te porți ca un copil prost, demn de milă.
Dacă ăla e nivelul tău, fă-o! Dacă nu și sper să fie așa, revino-ți!
Du-te până la bucătărie, bea un pahar de apă. Apoi du-te la baie și fă un duș rece.
Nu ești o piedică pentru nimeni, crede-mă. Nu ești singură, doar crezi asta. Aș vrea să-ti spun doar că e cineva acolo care să te facă să crezi. Să crezi din nou că viața merită trăită cu zâmbetul pe buze.
Știu că n-o s-o faci, nu pentru că n-ai avea curaj, ci pentru că părerea aia care mi-am făcut-o despre tine nu coincide cu întrebarea ta cretină. De obicei nu mă înșel și n-aș vrea s-o fac în privința ta. Însemni mult pentru cei ce înseamnă ceva pentru tine. Sper că mă situez și eu pe-aici pe undeva. Hai, fugi la somn, o să-ți revii mâine. Ai grijă de tine.

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Ai...ai dreptate, chiar nu as putea. Nu stiu ce era in capul meu aseară. Acum sunt mai bine. In afara de faptul ca arat groaznic, mă simt mai bine. Si tu te situezi printre ei, si ceilalti...mersi mult. Chiar înseamnă ceva faptul ca răspunsul a venit tocmai de la tine.

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii... happy

| OldSoul a răspuns:

Nu mai gandi asa, nici odata nu vei fii o piedica pentru familia ta, ba din contra daca ai face asta, atunci ai fii cu adevarat cea mai grea povara a lor, deoarece nu te vor mai vedea si ca vor trai cu regretul de a nu fii putut sa faca ceva valabil si pentru ceilalti oameni.
Cand vrei sa vorbesti cu cineva, sunt sigur ca daca vrei cu adevarat gasesti, poate chiar de aici de pe TPU poti gasi pe cineva in care sa gasesti alinate.
O fii viata de nimic, dar totusi e nimicul tau, asa ca nu iti bate joc de el.

Si stai calma, mai devreme sau mai tarziu iti va fi mai bine, regret ca nu te pot ajuta cu mai mult decat acest sfat, oricum sper sa nu faci vreun gest necugetat.

| Doub a răspuns:

Hm. Sper ca ai gresit categoria.

Te rog, te credeam o fata desteapta.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Încă nu sunt bine, dar realizez ca nu e bine. As pierde prea mult...

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu face asta, te rog. Daca nu ar fi fost vorba despre tine, probabil ca ti-as fi dat un raspuns plin de ironie si sarcasm, dar tu nu meriti sa faci asta. Prima oara cand am citit intrebarea am crezut ca e la T/A. Cum poti sa te gandesti ca esti o piedica pentru ai tai? Gandeste-te cat de iubesc si cat ar suferi daca ai patii ceva. Ar muri si ei odata cu tine. Gandeste-te la viitor. Cata distractie ai rata, ca sa nu mai spun ca ai ajunge intr-un colt oribil al iadului. Ioooooi. Daca vrei sa vorbesti cu cineva, vorbeste cu mine. Sunt eu cam ciudata, dar pot si sa ascult. Crede-ma, habar nu am cine esti, dar iti spun sigur ca exista oameni carora le pasa de tine. Te rog, cum spuneam si mai sus... Imi facusem alta parere despre tine.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Mersi mult. Ai dreptate. Nu-ti schimba părerea...mereu mi-am spus " tot răul spre bine"

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am spus, daca ai nevoie sa vorbesti cu cineva, vorbeste cu mine. Sper sa fii bine!

| AirănMeidăn a răspuns:

Sa stii ca multe din chestiile astea vin si de la muzica pe care o asculti. Si din cate observ eu, cred ca esti pe la rock, ceva pe acolo. Mai degraba trupe dintr-astea noi. Nu condamn genul asta de muzica. Dar crede-ma, chiar te influenteaza foarte mult. Nici eu nu credeam, dar pana la urma am realizat ca asa e

| anonim_4396 explică (pentru AirănMeidăn):

Nu muzica e de vina... Ea doar mă calmează.

| 1DeadMemories a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Te contrazic, pe mine muzica rock m-a tinut pe linia de plutire.A fost singurul refugiu.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru 1DeadMemories):

Pe mine muzica nu m-a ajutat niciodata. Si eu ma refeream in special la trupele astea aparute de cativa ani, ddspre care copiii de 12 ani spun ca le-au salvat viata. Rock-ul e chiar foarte ok, si eu ascult doar rock si metal. Recunosc, mai ascult si trupe de metal aparute prin 2000, dar cand vine vorba de rock prefer cel clasic, mai vechi

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Nuu! Nu ești un nimic, ești cineva! Ești chiar o persoana foarte importanta pentru unii. Gandeste-te la toate lucrurile frumoase pe care le-ai lăsa in urma, persoanele care te iubesc si pe care le iubești si la faptul ca ai un viitor. Nu se știe ce te așteaptă in viitor, dar poate fi ceva foarte frumos.
Traieste-ti viața! Lăsa grijile si problemele!

| anonim_4396 explică (pentru xXsweetgirl99Xx):

Mersi, dar nu sunt bine deloc...

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Hm, serios. Tu chiar vorbesti serios? raised eyebrows

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| TiberiuFasole a răspuns:

Te rog, te rog, zi-mi ca ai pus din greseala la Adolescenti... Sinuciderea nu este o optiune. Treci printr-o faza normala de adolescenti. Din cate ai zis esti cam timida, hai sa iti zic cam cum sta treaba de obicei( de obicei, nu mereu):
Oamenii timizi, la inceput ei pierd ca nu au prieteni, si atunci sunt ei pusi la incercare. Dupa ceva timp o sa ai prieteni.
Oamenii mai indrazneti:
Ei se simt mai bine la inceput, si dupa incepe provocarea lor.
Ideea este ca toti sunt pusi la incercare in viata.
E complet normal ce ti se intampla, e un fel de test, trebuie sa treci de el, adica sa nu te sinucizi.

| anonim_4396 explică (pentru TiberiuFasole):

Ai dreptate. Sunt o luptătoare. Când am citit răspunsurile... Sincer am început sa plâng, si mai eram si la scoală. V-as lua pe toti in brate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebarea este: cum ai ajuns la aceasta concluzie?

Din ce motive te simti o piedica?
Din ce motive ai o viata de nimic?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca simti nevoia sa bocesti virtual in 789 de randuri scrise. casuta mea cu msj private e disponibila pentru abuzuri, dar nu serios acum numai sa nu intreci acea limita

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt bine acum. Nu mă mai gândesc la asta. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Voidwithin a răspuns:

De ce ai face asta?
Eu nu sunt singur, am prieteni si o familie sunt sigur ca si tu ai, dar mai presus ma am pe mine insumi.
La urma urmei vei fi o piedica mai mare pentru cei dragi daca vei alege sa te sinucizi.
Eu cred ca ai mai multe motive sa traiesti decat sa mori.
Am mai dat un raspuns de genul odata tot un caz asemanator; Eu nu as vrea sa faci asta deoarece as avea si eu de pierdut si ceilalti la fel. La urma urmei noi fara sa ne cunoastem ne-am putea intalni in realitate ca prin minune, sa devenim buni prieteni, sa studiem la aceeasi faculate, sa avem aceeasi gasca comuna de prieteni etc etc.
Ideea e ca posibilitatile sunt nelimitate pentru ca nimeni nu cunoaste viitorul.

| anonim_4396 explică (pentru Voidwithin):

Ai dreptate... mersi mult!

| TanteMarianne a răspuns:

Bai daisuki tu ma tu? serios? ehh fa ce vrei.mai bine nu o face, stim cu toti ca doar glumesti!

| anonim_4396 explică (pentru TanteMarianne):

Nu glumeam. Chiar aveam o stare de panica si plângeam, si îmi doream sa dispar. Daca glumeam, puneam asta la trivia. Câteodată chiar îmi doresc sa plec, sa fiu singura.

| 1DeadMemories a răspuns:

Astea-s depresii de adolescent neinteles happy. Probabil d-aia te refugiezi pe site-ul asta, te scoate din lumea ta.Ti-am citit prin postari, pari o fata isteata cu mult umor si bun simt.

Iti doresc sa reusesti sa treci peste probleme, fi puternica si infrunta realitatea happy

| anonim_4396 explică (pentru 1DeadMemories):

Mersi, nu credeam ca va pasa...

| ღஜღpikapikaღஜღ a răspuns:

Shh! Ce ma fac eu fara tine?!
Nu mergi nicarei, ok? Sau cel putin fara mine, nu laughing)
Si da, poti a vorbesti cu mine cand vrei tu, nu plec niciunde laughing

| anonim_4396 explică (pentru ღஜღpikapikaღஜღ):

Mersi mult. Nu o sa plec... Nu mă pot despărți de voi. Acum sunt bine.

| Mariapetrupanainte a răspuns:

Viata este grea dar este si frumoasa gandeste-te daca ai sa mori cit ai sa perzi si nu esti singura daca vrei povesteste-mi mie eu am sa te ascult si fii sigura ca nu am sa spun nimanui.Cind am probleme, eu mereu sper ca ziua de miine va fi mai buna si tu chiar nu vrei sa fii imbracata in rochie de mireasa si ca sa te strige cineva mama si tu chiar doresti sa putrezesti in pamint.Acesta este un mare pacat si iti dai singura sufletul celui rau.Ce au oamenii cu tine tu traieste-ti viata asa cum vrei daca le stai in cale ce ei nu se pot sa se fereasca si sa mearga mai departe si nu esti piedica mai ales familie.Tu ai sai distrugi pe parinti daca ai sa mori fiindca cea mai mare durere pentru ei este atunci cind isi pierd copilul.Viata este frumoasa numai ca trebuie sa treci de aceasta perioda penibila si eu o data doream parca sa dispar dar ma rugam lui Dumnezeu ca ziua de miine sa fie una mai buna si rugaciunile acestea imi dadeau o speranta ca totul o sa fie bine si frumos si uneori ma duceam la scoala zimbind si chiar unii ma intrebau de ce sunt asa de vesela.Eu iti doresc multa fericire si gandeste-te ca unii sunt bolnavi si nu se pot lecui din unele motive ori nu am bani ori dam medicina nu ii mai poate ajuta.Ei ar da totul numai ca sa traiasca.Ai sa ajungi intr-o zi si ai sa intelgi ca ce mare prostie a fost sa te gindesti la sinucidere eu iti promit.

| anonim_4396 explică (pentru Mariapetrupanainte):

Deja o fac...sunt constienta de asta. Mersi pentru sustinere. Mereu cand ma gandesc la asa ceva, imi spun ca sunt o luptatoare, si ca pot trece peste orice. Mersi mult

| ConstantinEdi a răspuns:

Eu iti pot oferi o imbratisare. Lasand laoparte gluma eu pot socializa cu tine. Nu sunt un baiat prea important (am doar 14sad ) dar ma intereseaza viata si problemele celorlalti
P.s: Ma bucur ca ai renuntat esti cea mai tare

| anonim_4396 explică (pentru ConstantinEdi):

Mersi mult, daca mai am vreo problema, promit ca vorbesc cu tine. happy
Si eu am 14, dar peste cateva luni fac 15. big grin

| RahheBlue a răspuns:

Ce ai fata daca faci asta direct in iad te duci si nu este niciun loc de scapare

| CorinaAndreea2000 a răspuns:

Faci o mare greseala crezând asta. Trebuie sa gandesti pozitiv. Când iti mai vine asta in cap gandeste.te ca mii de oameni si copii lupta pentru o sansa la viata dar nu o pot avea din cauza unor boli necrutatoare... si tie Dumnezeu ti.a dat o sansa la viata si nu trebuie sa dai cu piciorul.