| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma sinucid. De cand aveam 10 ani m-am simtit ca o pacoste penteu toata lumea. Am fost crescuta de o familie neglijenta si cu probleme financiare. La varsta de 12 ani, mama mea a decedat din cauza unui accident la locul de munca. De atunci, tatal meu neavand un loc de munca, bazandu-se in totalitate pe salariul mamei mele, m-a ‘vandut’. Ma lua de mana si ma tara intr-o canera de motel unde mereu ma astepta cineva. Imi tremura mainile doar gandindu-ma la ce mi-au facut acei barbati. N-am mai putut sa dorm cu zilele din cauza cosmarurilor. Nu exista zi in care sa nu fiu agresata, violata. Tatal meu era mereu plecat (nu stiu unde) si cu banii pe care ii facea de pe mine cumpara alcol. Asta a durat 2 ani. Uneori nu aveam un loc unde sa dorm si ajugeam sa ma strecor intr-un loc de joaca in parc si sa-mi petrec acolo noaptea. La varsta de 14 ani, tatal meu si-a luat singur viata. Am fost dusa la un orfelinat unde si acolo am fost batuta de copii din motivul ca sunt mai inchisa la culoare. Nu puteam spune nimanui deoarece stiam ca o sa ma dea afara de acolo. Nu aveam unde sa ma duc. Am ramas la orfelinat un an, iar dupa o ruda indepartata a intrat in contact cu mine si a decis sa ma adopte. Acum in prezent, traiesc cu sora mamei mele, sotul ei si baiatul lor. Nu ma simt deloc bine venita sa locuiesc aici. M-au dat la scoala, dar am doar note proaste. Incerc sa invat dar nu pot intelege nimic. M-au dat la meditatii, dar profesoara a renuntat la mine din cauza ca nu ma puteam concentra. Sunt o greutate pentru ei, ii incurc in tot ce fac. Am dezamagit prea multa lume si am trecut prin prea multe lucruri. Dorm 2 ore pe zi si tremur de fiecare data cand intru in contact cu oricine in afara de matusa mea. Asta nu e o viata ce merita traita. Nu stiu de ce scriu toate astea aici, nu prea conteaza sincer. Nu stiu cat timp voi putea rezista asa, sunt intr-un loc intunecat si nu pot iesi. Nu mai suport sentimentul asta pe care il simt in fiecare zi.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Avand net trebuie sa inveti din legea atractiei - secretul ca sa duci viata buna.

| Violleta2022 a răspuns:

Te rog mult sa suni al TELEFONUL COPILULUI: 116-111
telefonul este gratis si este un psiholog la capatul firului, care te poate ajuta!

Ori instalezi aplicatia din linkul de mai jos.

https://www.tpu.ro/......116111-ro/

| Freya1 a răspuns:

Avand in vedere prin cate ai trecut poti sa te consideri o persoana puternica, asa ca acum, fiindu-ti mai usor chiar ar fi păcat sa te lasi prada depresiei.
Trebuie să te gândești că ce a fost mai greu a trecut, ca acum de bine de rau faci parte dintr-o familie ce greu sau usor încearcă sa te integreze si ar fi păcat sa ii dezamagesti.Nu vreau sa pun presiune pe tine, ca deja faci tu asta dar trebuie sa înțelegi ca daca vrei sa depășești momentul si sa ajungi un adult responsabil de care lumea sa fie mândru e nevoie de un pic mai multă ambiție.Trebuie să iti depășești condiția ca sa nu iti moștenește tatăl.
La scoala din cate stiu trebuie sa aveti un psiholog, încearcă să vorbești cu el, sau cu dirigintă sa te puna in legatura cu psihologul ca cel școlar e gratis si o ora macar, după cursuri sa purtați câte o discuție (daca iti e deschisa scoala). Dacă nu vorbeste cu ai tai, poate cu mătușa despre ce simti si daca e o femeie ok sigur va sti ce sa faca si cum sa te ajute.Asa ca, până atunci tine-te de invatat, la 18 ani ia-ti un job sa strângi bani si fi un adult cu capul pe umeri.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Felicitări pentru curajul de a îți expune povestea aici pe TPU. Este una dintre cele mai emoționante istorisiri pe care le-am citit aici. Fapt ce face sa imi vină greu să dau vreun sfat, fiind ceva ce cu greu aș putea macar sa imi imaginez. Cândva credeam si eu ca am o viață grea... dar citind lucruri ca acesta imi dau seama ca sunt de fapt foarte norocos.
Ești o persoană pe care o respect foarte mult, de la simplul fapt că nu ai umplut mesajul cu " crying " si pana la faptul că ai luptat până in punctul de față. Nu meriți nimic din ceea ce ai pățit și să nu pici niciodată in plasa de a crede ca necazurile tale sunt vina ta. Sunt in mare parte vina familiei tale și a sistemului din România cu orfelinate de proastă calitate, plus că nu ai avut prea mult noroc.

Singura încurajare pe care sunt capabil să ți-o zic este că eu cred că de acum lucrurile se vor îndrepta spre bine. Cred că ce a fost mai rău a trecut. Te apropii de vârsta maturizării, în curând vei putea lucra și evolua. E drept că din păcate tu va trebui să muncești mult mai mult decât noi oamenii norocoși, dar ne poți învățw o lecție. Eu cred cu tărie că povestea ta va avea un final fericit.

| tzionut a răspuns:

Sfatul meu sa citesti tot ce prinzi in mana, sa inveti din greselile tale si ale altora, sa muncesti de doua ori mai mult ca ceilalti, si chiar daca viata nu a fost pana acum roza, viitorul va compensa lipsurile trecutului. O sa imi dai dreptate mai tarziu.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

Înțeleg ce zici și multi probabil o trecut prin lucrurile astea
Eu am venit cu rezolvarea
Cheia problemei tale e Dumnezeu
Nici eu nu știam scopul meu in viața, de ce trăiesc etc
Prin mila Lui am fost eliberat de țigări și alte cele
Dumnezeu e pace și dragoste
Cel rău te ataca și te doboară cu speranța ca o sa te câștige și pe tine, sinucigandu-te apoi sa îți petreci veșnicia in foc
Tu mai ai o șansă
Dumnezeu e șansa
Cheamă-l și ți se va arăta
Pe mine m-a eliberat de mult
Și pe tine te poate
Ca tu ai suferit o traumă de mică
Toate lucrurile de pe pământ vor trece, dar Dumnezeu rămâne in veac
Pentru ca El e creatorul pământului și al nostru
Dacă ești cu El, ce îți mai trebuie? Eu nu îmi iubesc viața
Vreau sa trăiesc pe Dumnezeu si incerc sa ascult de El
Sunt un copil al Lui și in biblie in spune de multe ori ca ma iubește
Cu toate ca îmi cunoaște defectele
El m-a acceptat
Sunt un alt om
Găsesc fericire in El și in tot ce zice El
El e speranța mea și izbăvirea mea
Is o gramada de oameni eliberați de droguri, țigări etc etc Exista mărturii pe YouTube din viața lor
Eu sincer as vrea sa te ajut și dacă dorești is dispus sa îți las și numărul meu ca sa vorbesc cu tine și sa te ascult iar apoi sa găsim o rezolvare
Eu sunt un slujitor al Domnului
Spun oamenilor adevarul
Nu exista fericire fără Dumnezeu
Unde nu ii Dumnezeu e cearta, ura, curvit, bătaie de joc, violenta, injurii, blesteme
Dumnezeu e pace, iubire, Îndurator, bogat in bunătate, credincios, milostiv dar is un foc mistuitor
Faptul ca trăiești pana acum e datorită lui Dumnezeu care spera și vrea sa îl Cunoști intr-o zi
La fel cum și cu mine a avut rabdare
Domnul sa te binecuvânteze cu mântuire și cu pace in El