| onutsaaa a întrebat:

Vreau sa plec in Italia la mama mea in vara si sa raman acolo,dar imi este foarte frica. Nu stiu cum o sa fie, ce o sa fac la scoala(sunt clasa a 10a)? mai ales ca eu nu stiu limba. Ma gandesc ca imi va fi greu sa imi las aici prieteni,familie, ca nu o sa-mi fac prieteni...ce ma sfatuiti?

3 răspunsuri:
| wrath007 a răspuns:

Te sfatuiesc sa te obisnuiesti cu gandul ca si eu trebuie sa fac acelasi lucru ca si eu plec in Italia la mama

| JuliYuli a răspuns:

Nu iti face griji nu e greu deloc.Am 2 prietene care s-au mutat in Italia si se spune ca trebuie sa stii putin limba, in rest noi romani cica suntem mult mai inteligenti decat ei. Daca aveai stadiul aici mijlociu acolo vei fi fruntas.E greu sa iti lasi prieteni in urma dar este bine ca poti avea un nou inceput.Cat despre integrare cu siguranta iti vei face prieteni. Daca esti sociabila cu restul va fi usor.Nu uita sa tin legatura cu cei ce iti sunt dragi. Mie chiar imi e dor de prietenele mele insa lor le e usor acolo si tinem mereu legatura.

| Rares_Pausan_1997 a răspuns:

Iti zic eu ca acolo este mult mai greu atat la scoala cat si dupa program... Te sfatuiesc sa ai incredere in tine chiar daca la inceput o sa fie naspa rau. bafta happy