| anonim_4396 a întrebat:

as dori cateva sfaturi de la voi, va rog din inima.
Mama mea este plecata de 4, anul acesta face 5 ani in Italia si vine odata pe an si sta doar o luna cu noi, am observat ca in fiecare an, cand cresc parca imi vine si mai greu si nu stiu sa mai fac fata, mama mea este divortata din vara trecuta deoarece au aparut probleme grave [nu ca nu ar fi fost de cand era impreuna cu tatal meu] inca mai tin legatura cu el si ma bucur ca mai vorbim, dar sincer daca mami ar avea de gand sa se impace cu el, n-as stii ce sa ii spun sa faca pentru ca m-as gandi daca el nu s-ar schimba si e doar gura de el doar ca sa-si recapete familia, nu vreau ca mama mea sa mai sufere asa cum a facut timp de 18 ani de zile, a stat cu tatal meu doar pentru mine si sora mea ca sa nu ne fie noua greu, m-am impacat cu ideea inca de cand au divortat ca el n-o sa mai stea cu noi, dar cu ideea ca mama mea sa plece in fiecare an si sa stea doar o luna nu m-am impacat si nu o sa ma impac, stiu sigur, exista o solutie, mama mea pleaca la sfarsitul acestei luni si mi-a promis ca in noiembrie, maxim decembrie ma va lua cu ea in italia [de abia in decembrie deoarece grefierul cand a scris actul de divort a gresit numele meu, nu si al sorei mele, doar al meu si l-a scris in 2 feluri diferite si acum de abia in noiembrie sau decembrie se poate rez problema deoarece toti judecatorii si restul' sunt in concediu pana in septembrie]pentru ca ea lucreaza la o femeie [ca menajera interna] si acea femeie este de acord sa ma ia cu ea si sa locuim la ea, mama mea insista sa raman inca un an aici sa termin clasa a 8-a aici, dar va rog credeti-ma chiar nu mai rezist, daca as putea as ramane aici si nu stiu ce sa fac, sa plec in decembrie cu mama mea si sa ma bucur ca sunt cu ea si sa nu mai plang in fiecare seara, sau sa raman acasa si sa mai indur inca un an, sper sa se rezolve cat mai repede problemele si sa ma ia cu ea in italia si sa fie totul bine si cu scoala si cu tot [app, daca ma duc la scoala in italia mi-a spus ca voi sta un an pe bara ca sa invat limba si dupa ma va da la scoala] va multumesc frumos si daca aveti idee

1. Ce program au școlile de stat (de la ce oră se începe și la ce oră se termină de obicei)?

2.Au școlile de stat uniforme?

3. Ce pași trebuie parcurși pentru a mă înscrie la școală?

Va multumesc inca odata :*:*:*:*:*

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru tine, situatia in care te afli. M-au impresionat cuvintele tale. Daca sa pleci acum sau sa mai astepti un an, asta ar trebui sa hotarasti tu cu mama. Dar daca ma pun in locul tau, cred ca as alege sa plec, pentru ca scoala as putea s-o continui si acolo. Insa, cum am mai spus, voi trebuie sa luati o decizie. Iar in legatura cu programul scolar din Italia si tot ce tine scoala, in locul tau as ruga-o pe mama sa mearga direct la o scoala, la care se presupune ca vei invata (banuiesc, ca va fi una din zona, unde o sa locuiti), si sa afle toate detaliile direct de la sursa. Poate sa ia si numele site-ului ale scolii si vei putea sa vezi poze cu cladirea scolii, uniformele, si sa afli tot ce tine de acea scola. Succes!winking

| Zenithf a răspuns:

Grele sunt strainatatile, dar mai greu este sa-ti fie mama departe, mai ales la varsta ta, de aceea sfatul meu este sa faci tot posibilul sa ajungi acolo langa ea cat mai curand. Despre scoli eu nu pot sa-ti spun nimic, dupa cum a mi-a zis cineva, cel mai bine este ca mama ta sa se intereseze de asta.
Domnul sa te ajute

| Oanny a răspuns:

Sincer, noi nu te prea putem ajuta...Ar traebui sa te iei dupa inima ta.Mda cam siropos...Ar fi bine daca ai mai indura un an pentru a termina clasa a opta dar totusi observ ca durerea este prea mare. Daca ar fi dupa mine, ce mai conteaza un an? Macar sa termin ce am inceput-gimnaziul. Dar acum e decizia ta.Si sa ne anunti ce vei face.Succes:*

| aleCsandrra a răspuns:

Pai de obicei incep de dupa-amiaza asa stiam
Da au uniforme
Pai trebuie sa te duci al acea scoala si sa depui dosarul din Romania in intalia si vorbesti ca te transefi big grin cam ata stiu eu nu-s expetrabig grin Succeswinking!

| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Desi esti cam tanara vad ca poti gandi ca o persoana matura. Te felicit pentru asta si pentru puterea ta.Trebuie sa te rogi lui Dumnezeu ca iti dea in continuare tarie si rabdare, mama ta face tot posibilul sa fii cu ea dar gandeste-te tu daca a fi intr-o tara straina doar cu mama si cu sora ta iti va suplini dorul de tatal tau, de bunici, de prietenii de ani de zile...La mine e invers, eu sunt plecata din tara si ai mei sunt acolo.Stiu cum e, in fiecare seara adorm cu gandul la ei, sunt cu prietenul meu, asta mi-am dorit cand eram in tara, sa fiu departe...Acum as da orice sa ma intorc. Dar vezi tu, noua, celor care ne numim ^maturi^, ne este uneori greu sa luam o decizie corecta.Parerea mea e sa termini scoala, poate nu te vei acomoda in Italia si vei fi nevoita sa te intorci. Ce faci atunci? Repeti clasa a 8-a? E greu.Roaga-te sa va dea Dumnezeu intelepciune si rabdare tie si mamei tale in luarea deciziei corecte.Astept sa aflu noutati!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce pot sa spun, eu am 20 de ani si prin aceeasi problema am trecut si eu in clasa a 8-a...ma rog aproximativ.mama nu era la munca in afara, doar ca la fel aveam probleme cu tata...ma rog stii si tu cam ce probleme.ideea e urmatoarea, mami tau se va intoarce definitiv acasa doar mai ai putina rabdare, esti prea mica sa intelegi si crede-ma nicaieri nu e mai bine ca acasa.imi aduc aminte ce probleme am avut cand aveam varsta ta si daca as fi luat decizia sa plec in afara cum ai vrea tu mi-ar fi parut rau acum. din punctu meu de vedere ai rabdare, mergi la scoala in continuare si vezi-ti de educatia ta pentru ca mami tau e acolo sa munceasca nu sa se distreze si nu poate sa aiba grija si de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mah c pot sa spun eu am fost in aceeashi situatzie ca si tine, parintii mei sunt despartzitzi, de 11 ani jumatate, atunci euaveam doar 3 ani jumatate, mama mea a stat 8 ani in Italia si mereu cand pleca plangeam, faceam ca toate aleahtongue, si o mai suparam si pwe ea, anul trecut in septembrie pwe 10vroia sa se intoarca in Italia deoarece venise in iunie si n-a gasit de munka, si atunci i-am spus ca nu mai pot sta departe de ea si ca daca pleaca plec si eu cu ea daca ma lasa iar acasa oo sa plec unde vad cu ochii, nu ca mi-ar fi fost raw in tara ca buncii mei sunt tineri au intre 55 -51 ani, nu sunt asa batrani...imi fac toate poftele.ma iubesc mult si ma tzin aproape de ei ca sa nu ii fie mamei greu in Italia cu mine, unde ramasesem? ah dah, si in sfarsit mama mi-a spus"fa-ti bagaju mami", ce-o fii o fii si m-a sarutat pe cap, asta e daca nu ne descurcam acolo cu scoala te trimit in tara alta solutie n-am, nu pot sa te las asa, trebuie sa invetzi limba dar asta n-ar fi o problema ca am eu grija ca s-o invetzi.anul trecut treceam a 7-a, am ajuns in Italia (am mai fost de cateva ori, ma lua odata la 3 sau 6 luni dar tot nu ma multumeam) am ashteptat o saptamana dupa care m-am dus cu ea la scuola di sacrofano(asa se numea comuna), mi-a spus ca ma poate inscrie dar, ma ia cu un an in urma, adica trebuia sa fiu iar a 6-a, eu si asa tot vroiam sa stau acolo oricum in cateva zile nu puteam sa -nvatz limba(asa credeam)seara iesheam afara, mi-am facut prieteni romani, ce mai eram in al noua-lea cer, dar dupa cateva zile am incept sa duk dorul familiei si prietenilor de-acasa imi inkarka mama in fiecare zii kartel wind cu 20 de euro ii sunam si le spuneam ca mi-e dor de ei.kestii de genu', pana la urma a vazut mama ca ar trebui sa fiu iar a 6-a, si mi-a jurat ca nu mai pleaca de langa mine daca isi gaseste de munca in Romania(oricum anul asta se intorcea mai ales ca venea odata pwe luna sau la doua luni, si statea kate 3 zile)mama a cumparat 2 bilete de avion de la wizz air pwe aeroportul roma-ciampino cu destinatia bucuresti-baneasa(eu sunt din jud calarashi, dintr-un sat care pana la bukuresti trebuie sa mergi 28 de km, si m-a adus acasa, cand am ajuns acasa toti cei dragi ma asteptau si ma uitam peste tot si ma minunam, chiar daca au trecut doar cateva zile, am invatat si italiana cat am stat acolo(ca yoo bag repede la captongue)si mama a venit anul acest acasa pwe 30 mai si-a gasit de munca si sunt tare fericita ca e langa mine:X:X:X:X:X, daca te vei duce cu ea o sa-i fie mai greu si acolo italienii aia o sa-ti vorbeasca urat la inceputwinking

| EuTeIubescMult a răspuns:

1 incep la ora 1 sau 2
2 da au uniforme fusta, bluza, dres, adidasi
3 multi varamea e intr-o scl din asta si a zis ca a durat 3 luni ca sa intre in fiecare zi mergea la scl sa dea teste ca sa vada daca chiar esti de nota care o ai in carnet
succes...