| anonim_4396 a întrebat:

Care este regula trimiterii unei scrisori in alta tara? La modul scrierii adreselor ma refer. Scriu adresa pe care mi`o da pers. asa cum mi`o da (pentru.destinatar) iar tara si orasul le scriu in romana, in engleza? Chestiile astea imi dau batai de cap. Vreau sa trimit o scrisoare in alta tara si nu stiu cum sa scriu adresele (a destinatarului si a expeditorului, adica a mea).

1 răspuns:
| deea_1987 a răspuns:

Cel mai bine sa intrebi chiar la oficiul postal. eu cred ca adresele (atat cea a destinatarului cat si cea a expeditorului) se scriu in limba tarii in care doresti sa expediezi scrisoare. De ex: SUA - engleza. Bafta multa!