| Chocolate a întrebat:

Vreau sa va cer parerea.happy
Profesoara de civica a facut crize si isterii si s-a enervat pe noi, ne-a dat test in 5 minute.Eu am invatat lectia si am terminat testul prima, am scris in graba mare o pagina jumate in test si nu am dat atentie gramaticii, doar este civica.Tot coninutul a fost corect, dar am avut greseli gramaticale. Pentru greselile gramaticale mi-a dat 6.50...adica nu o intereseaza sa ii scriu acolo tot corect, ce imi cere? GRAMATICA conteaza la ea? e civica nu romana! voi ce parere aveti? este corect ce mi-a facut? Celei mai bune eleve din clasa i-a scazut 50 sutimi pentru ca a scris "asta" in loc de "aceasta", voi ce parere aveti? este corecta profesoara asta? mentionez ca nu e deloc prietenoasa si foarte rea, mereu cand citim temele se stramba si isi da in cap, astazi am citit compunerile la civica si zice"nici una nu mi-o convenit pana acum", este foarte certareata si ne jignestesad, este corect?

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este foarte corecta. Vreau sa-ti spun ca la examenul de specialitate pentru medic anatomopatolog, s-au scazut cam doua puncte celor care au scris urat, greu de citit sau cu greseli de gramatica. Si am absolvit medicina de 6 ani, nu suntem intr-a opta. Orice lucrare trebuie redactata corect si intr-o limba romana literara si eleganta. Eu refuz sa citesc testele studentilor mei daca au greseli de gramatica. Le las sa aleaga intre a da testul din nou sau a le pune absenta. Fiindca scrierea corecta romaneasca este prima regula la absolut orice test.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Este normal sa scrii corect, cum inveti acum asa vei scrie mai tarziu de asta au pretentii, nu trebuie criticati profesorii.

| Chocolate explică:

Eu nu cred ca trebuie sa imi scada 3. 50 pentru mici greseli de gramaticaraised eyebrows

| Chocolate explică:

Credeti ca e udor sa scrii o pagina jumatate in 5 minute? ca este usor sa scrii totul corect in galagie si in timp putin?

| M.madallina a răspuns:

Chiar daca nu este limba romana, tot o intereseaza si gramatica.

| Aurelia a răspuns:

Da, este intr-adevar nedrept ca ti-a scazut pentru greselile de gramatica. Chiar daca, desigur, ar fi trebuit sa scrii corect gramatical, deoarece nu numai la limba romana trebuie sa o facistraight face

| Andy~~Black~~Underground~~Mafia a răspuns:

Nuti mai face atata griji...greselile gramatice nau omorat pe nimeni...asta se numeste invidie fata de o eleva buna vorbiti cu dirigu/a sa o schimbe...:*

| i.love.me a răspuns:

Probabil ei nu stiu cum e dar asa mi s-a intamplat si mie... mia scazut la religie 50 de sutimui ca nu am scris sa inaltat la ceruri cu "s-a" eram grabita...profa e nebuna cu capul iti spun eu...winking u nu esti devina cu absolut nimic

| citron a răspuns:

La scoala trebuie sa scrii corect, adica la toate materiile
poate ca exagereaza putin, dar in mare parte are dreptate
si nu exista "m-am grabit si am facut greseli gramaticale", la un moment dat din instinct pui o cratima acolo unde trebuie

| MiSskAt-xx a răspuns:

Pai ce crede? Ca nu stii sa scrii romaneste!thinking E foarte important sa scrii corect si sa respecti regulile de ortografie.winking

| adsfsf a răspuns:

Chestia cu 10 nota profesorului e o prostie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O intereseaza tot, inclusiv gramatica, mai bine zis, in primul rand, tocmai pentru ca este la civica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai la ed civica trebuie sa scrii corectraised eyebrows obligatoriu.
naspa ca e rea da a facut bine. scuze ca zic astahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai rau, asa este si profesoara mea de romana... spui lectiile, ne intreaba si stim tot, s nimeni din clasa nu are note mai mari de 9 cica 10 e nota profesorului sad rare ori, ia cineva 10 si asta doar pentru ca a participat la olimpiada sau la concursuri...
Face des crize de isterie,,, si avem romana in fiecare zi... asa ca gandeste-te ca e mai bine de tine happy Lasa nu o lua in seama... nu este normala... S totusi corecteazati greselile alea... si totusi nu cred ca e corect, dar nah... mult succeskiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cate ai avut
o prietena de-a mea a luat 6 la o teza la o limba straina pentru ca nu a pus accentehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chir daca e civica trebuie sa scrim corect si in primul rand e profesor si trebuie respectata, chiar daca e rea, poate din cauza elevilor e asa, scuze, dar asta cred eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este limba romana, limba noatra materna. Mi se pare normal sa scrii corect, dar nici 3. 5 puncte...depinde de gravitatea greselilor gramaticale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E dusa daua in *** asa sun toate mai proaste ce sa le faci sun facute din laba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E dusa cu capu are nevoie de tratament special. nu zau noua pentru 3 greseli gramaticale la romana nu ne scade nici macar o sutime

| adinuta_9778 a răspuns:

Pai... profesorii in ziua de azi sunt cam dificil. Eu nu zic ca nici noi nu avem dreptate dar trebuie sa scriem corect gramatical, oriunde am fi. Si totusi a cam exagerat cu nota. Oricm no baga in seama. oh go on.