| Anonimouse25163 a întrebat:

Vreau sa va spun povestea mea si sper sa ma ajutati. Deci eu sunt un baiat de 14 ani si nu prea am prieteni si nici iubita. Dar vreau sa va spun de ce. Toti colegii de la scoala si toti tinerii de varsta mea pe care îi cunosc eu nu cred ca au citit biblia vreodata, uneori cred ca sunt singurul care a inteles ce vrea sa transmita biblia si mesajul lui Dumnezeu. Deci toti pe care îi cunosc eu mereu pacatuies adica beau, fumeaza, poftesc la fete de pe strada, se uita la filme pentru adulti, si multe alte pacate. Înainte mai aveam o gasca de baieti care erau prieteni mei ma distram mereu cu ei umblam toti dar de cand le spun mereu ce este pacat si ce bine sa facem au inceput sa ma ignore sa imi spuna ca nu îi intereseaza ca ajung in iad si ca au o singura viata si trebuie sa o traiasca. Deci orice prieteni imi fac, eu le spun despre Dumnezeu si îi avertizez înainte sa pacatuiasca iar ei apun ca nu îi intereseaza si pleaca de langa mine imi spun sa raman singur cu Dumnezeu si îsi continua viata in pacat in injuraturi, bautura, fumat si alte pacate. Uneori cred ca singurul tanar de varsta mea care mai citeste biblia si face voia lui Dumnezu, alteori imi spun ca o sa răman singur toata viata. Toti tinerii de varsta mea nu îl cunosc pe Dumnezeu si isi traiesc viata in pacat si oricat le-as spune eu nu pot sa ii opresc.Deci nu stiu ce sa fac : sa imi fac prieteni si iubita si sa cad in anturajele lor si in pacat sau sa raman cu Dumnezeu. Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Dacă măcar jumătate dintre oameni(cel puțin din țara asta) ar gândi așa, am fi cu mulți pași înainte. Frumos mod de a gândi.

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poti sa crezi in continuare si sa te tii de religie si fara sa bati oamenii la cap cu conceptiile tale. esti exact ca veganii aia care vin cu tine la masa si-ti spun cat de ignorant esti ca mananci carne

| Anonimouse25163 explică (pentru Adry05):

Marcu 16:15 :,, Apoi* le-a zis: „Duceţi-vă în toată lumea şi** propovăduiţi Evanghelia la orice făptură. " Asta este datoria mea de crestin sa fac acest lucru pentru a ajuta cati mai multi oameni sa ajunga in împaratia cerurilor.

| sierra1 a răspuns:

Cu domnul vei fi pe lumea ailaltă. Pe lumea asta, sigur nu ți-ar strica niște prieteni și măcar o iubită

| Anonimouse25163 explică (pentru sierra1):

Da, dar daca o sa imi fac prieteni si o iubita o sa cad in anturajele lor si in pacat, iar apoi nu o sa mai fiu cu Domnul.

| sierra1 a răspuns (pentru Anonimouse25163):

Corect. Deci rămâi cu domnu

| Anonimouse25163 explică (pentru sierra1):

Da, dar vreau si prieteni.

| anamariarot a răspuns:

Ești cam habotnic, iar asta n-o să te ajute să-ți faci prieteni. După logica mea de gâscă, încalci niște principii ale religiei pe care spui că o urmezi:
1. ești mândru, iar mândria e considerată unul dintre păcatele capitale. Dacă citești biblia și o și înțelegi, sigur o să găsești asta acolo.
2. judeci, deși numai Dumnezeu ar avea dreptul să o facă.
3. te bați cu pumnii în piept că tu ești credincios și ceilalți nu. Citește pilda vameșului și a fariseului.
Apropo, nu ortodoxia, nici catolicismul, nicio altă ramură a creștinismului nu te duc în iad. Dacă patriarhul se plimbă în mașini scumpe și se declară ortodox, iar tu te duci umil și te rogi într-o mănăstire ortodoxă, nu înseamnă că ajungi în iad.

| Anonimouse25163 explică (pentru anamariarot):

1. Nu sunt mândru "...Nimeni nu este bun decât Unul singur: Dumnezeu..." (Marcu 10: 18). Doar spun oamenilor despre iubirea lui Dumnezeu si îi ajut pe cati mai muti sa isi traiasca viata confrom lui Dumnezeu si sa ajunga în imaparatia cerurilor.
2. Nu judec le spun oamenilor ce este bine sa faca  "Cercetați toate lucrurile, și păstrați ce este bun. Feriți- vă de orice se pare rău." (1 Tesaloniceni 5: 21, 22), "Învățați- vă să faceți binele..." (Isaia 1: 17), "Cei ce au făcut binele, vor învia pentru viață; iar cei ce au făcut răul, vor învia pentru judecată." deci concluzia eu nu îi judec doar le spun ce este placut Domnului sa faca si ce nu.
3. Nu ma bat cu pumnul în piept, sunt un om care încearca sa traiasca dupa voia lui Dumnezeu si vreau sa îi ajut si pe altii, repet citeste Marcu 16:15 scopul meu este sa spun cat mai multor oameni despre Dumnezeu si sa îi ajut sa vina la lumina Lui, în imaparatia cerurilor.
4. Ortodoxia, Catolicismul si multe alte religii contrazic în foarte multe privinte biblia si nu traiesc dupa Cuvantul lui Dumnezeu, ci dupa placul lor, dupa firea lumeasca care este condamnata în biblie si trebuie lepadata de om si trebuie sa te renasti în Hristos. De aceea nu este bine sa traiesti dupa o religie, ci dupa adevar adica Biblia.

| anamariarot a răspuns (pentru Anonimouse25163):

1. E o diferență între a spune „uite, x e beat" și „uite-l și pe bețivul ăla, că eu nu sunt ca el". Ai înțeles ideea. Poți reflecta la ce am spus.
2. același lucru
3. la fel
4. nu ai de unde să știi care e ADEVĂRATA biblie, având în vedere că sensurile i-au fost restălmăcite prin numeroase traduceri. Fii tu credincios pentru tine și încetează să-i mai judeci pe ceilalți.
Drept confirmare la spusele mele, nu ai dat fundă răspunsului care-ți explica frumos, ci răspunsului meu care era o laudă, dar nu îți era ție adresat, ci fetei celeilalte.

| anamariarot a răspuns (pentru anamariarot):

Răstălmăcite*, pardon.

| Anonimouse25163 explică (pentru anamariarot):

1. Eu nu spun nici x e beat nici uite-l pe betivul ala pur si simplu nu spun nimic. Si cred ca tu nu ai inteles eu pur si simplu le spun oamenilor cand pacatuiesc ca sa nu mai pacatuiasca alta data. Eu stiu traducere biblie si majoritatea bibliilor sunt la fel indicand adevarul. Eu nu judec pe nimeni repet doar le spun cand pacatuiesc ca alta data sa evite sa repete pacatul cu scopul de a fi cat mai neprihanit si pregatiti pentru imparatia cerurilor. Si cred ca ar trebui sa lasi firea asta lumeasca care se vede in tine. Si Dumnezeu sa te lumineze apropii mai mult de El, parasind ortodoxia si toate religiile PĂGÂNE si sa te îndrepti spre adevarul biblic, nu spun asta ca o judecata, ci ca un sfat catre o sora în Domnul.

| KorePandorica a răspuns:

Bună! Am să răspund din perspectiva unei persoane care nu este religioasă, totuși care respectă viața religioasă pe care o aleg unii oameni. Deci te rog să nu urmezi anturajele altor oameni doar pentru a te considera normal. Nu, tu crezi în asta deci e important pentru tine, deci respectă-ți principiile. Dacă viața spirituală te împacă și te face fericit, nu renunța la ea. Dar trebuie să faci totuși o schimbare de viziune. E adevărat că foarte mulți tineri duc un anumit stil de viață, iar tu duci altul. Totuși se poate menține o prietenie dacă tu le respecți deciziile lor, iar ei își respectă decizia ta de a nu păcătui. În schimb tu trebuie să te oprești din a îi judeca oarecum pentru activitățile și lucrurile pe care le fac. Dacă ei ajung să accepte faptul că tu nu ești ca ei și nu vrei să faci parte din viciile lor, atunci trebuie să accepți și tu că asta sunt ei și tu nu îi poți schimba, deci nu trebuie să le arăți calea. Desigur, poți să îi sfătuiești să o i-a mai ușor cu toate lucrurile astea, dar nu să le spui că păcătuiesc și ajuns în iad și așa mai departe pentru că ori te i-au peste picior, acum depinde cât de civilizați sunt și ei, ori o să te înlăture pentru că încerci să le schimbi stilul de viață și la vârsta asta tinerii preferă cuvântul nu. Dacă o să descopere de-a lungul vieții calea spirituală ține de ei. Tu fă parte din grupul lor dacă asta vrei, dar nu încerca să îi schimbi. Fie asta, fie îți cauți prieteni care împărtășesc aceleași viziuni cu ale tale. Nu știu unde locuiești, dar mai sunt grupuri care se mai întânesc anual sau de sărbători la mănăstiri sau alte locuri, poți să te înscrii și să îți faci prieteni care respectă acelașă drum cu al tău.
Deci te rog nu te schimba pentru alții, dar nu îi schimba nici pe ceilalți ca să îți fie pe plac. Și dacă nu e să găsești la vârsta asta pe cineva cu care să îți petreci timpul, nu te descuraja. Mai sunt suficienți oameni cu frica și iubirea lui/de Dumnezeul pe pământul ăsta și eventual o să găsești și oameni și o iubită care o să te facă să te simți că aparții. Mult succes!

| Anonimouse25163 explică (pentru KorePandorica):

La manastiri se duc ortodocsii. Dupa multa cercetari si studiu am constat ca Ortodoxia este religia care te duce in iad.

| KorePandorica a răspuns (pentru Anonimouse25163):

Păi dacă mergi cu " dacă ceilalți nu îmi împărtășesc opiniile spirituale ajung în iad " nu o să ai prea mari șanse să te integrezi cu foarte multă lume. Trebuie să fii mai deschis. Fiecare religie are interpretarea ei și o formă de rai și iad. Probabil sunt persoane care cred la fel despre religia ta și aici se separă drumurile multor oameni și apar tot felul de conflicte. Fii mai întelegător și așa cum ai așteptări ca alte persoane să îți respecte deciziile pe care le iei din cadrul religiei tale, încearcă să îi înțelegi și tu pe ceilalți. Mai mult nu zic pentru că nu sunt de acord oricum cu opinia ta, dar e a ta și mă opresc aici. Atunci caută grupușoare și "evenimente" din cadrul religiei de care aparții. Sunt sigură că o să găsești.

| Anonimouse25163 explică (pentru KorePandorica):

Nu e vorba de opinii sporituale, ci de adevar. Majoritatea oamenilor si-au creat o religie dupa bunul lor plac fara sa mai respecte biblia. Eu nu ma declar neaparat aprtinand unei religii pot spune doar ca sunt crestin si traiesc dupa biblie Cuvantul lui Dumnezeu, traiesc dupa adevar. Nu dupa moaste,,,,, icoane, chipuri cioplite, preoti plini de bani cu asa zisa,, smerenie " în frunte cu Patriarhul Daniel. Multe biserici au devenit o afacere mai ales Ortodoxia, la romano-catolici apar din ce in ce mai multi preoti homosexuali si alte rataciri ale lumii. Dar eu pur si simplu traiesc dupa adevarul lui Dumnezeu, nu dupa o religie sau altceva.

| anamariarot a răspuns (pentru KorePandorica):

Dacă măcar jumătate dintre oameni(cel puțin din țara asta) ar gândi așa, am fi cu mulți pași înainte. Frumos mod de a gândi.