| Iubitika13 a întrebat:

Vreau sami decolorez parul... si as dori sa folosesc solutii naturale cine are idei? Dau FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Scarbo a răspuns:

Muşeţelul este cea mai bună "vopsea" dacă vrei părul blond sau într-o culoare mai deschisă. Toarnă o ceaşcă de flori de muşeţel într-un litru de apă. Lasă muşeţelul să fiarbă timp de o jumătate de oră, apoi ia-l de pe foc şi lasă-l la răcit, apoi strecoară-l cu un tifon.

Spală-te pe cap cu şamponul tău obişnuit. Dupa şamponare şi clătire, foloseşte ceaiul de muşetel pentru a-ţi clăti. Pentru a-l putea refolosi, stai cu capul deasupra unui vas, în care să se scurgă ceaiul. La final, şterge părul şi înfăşoară-l cu un prosop.

O sa-ti mai scriu cateva, te rog sa-ti faci timp sa le citesti.

Zeama de lamaie

Zeama de lămâie este un alt ingredient important pentru cele care doresc să îşi deschidă culoarea părului. Toarnă sucul a două lămâi într-un litru de apă. Foloseşte amestecul pentru a-ţi clăti părul, la fel ca în cazul ceaiului de muşeţel.

Cafeaua

Dacă îţi doreşti un păr mai închis la culoare, cafeaua îţi poate fi de ajutor. Pentru a obţine o soluţie care să îţi poată colora părul, fă un litru de cafea foarte concentrată.

Lasă amestecul să fiarbă câteva minute, apoi ia-l de pe foc, lasă la răcit şi strecoară-l. Clăteşte-ţi părul de câteva ori şi lasă cafeaua să acţioneze fără să te clăteşti cu apă curată.

Coaja de nuca

Coaja de nucă are un efect asemănător, fiind un bun nuanţator pentru cele care vor un păr de culoare închisă.

Singura diferenţă este aceea că soluţia din coajă de nucă poate oferi părului şi o tentă roşcată. Fierbe un pumn de coajă de nucă, până ce obţii o soluţie de culoare închisă, apoi clăteşte-ţi părul cu ea şi las-o să acţioneze.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi pe vopsea din plante, Henna.
Pa, pa.

| LineGuide a răspuns:

Viziteaza un salon profesionist, pentru ca nu e sigur sa faci asta acasa.
Mult noroc!