| alecsalecs a întrebat:

Vreau sfaturi de la A. la Z de la cineva care are perus de foarte mult timp. ok?

1 răspuns:
| elena1403 a răspuns:

Eu am perusi din mai, 2008. Si papagal din aprilie, anul curent. Trebuie schimbata apa de 2 ori pe zi - vara (dar poti si o data pe zi- cand nu e cald), mancarea: mancare speciala pentru perusi- tata ia vita cip-cip- este in jur de 3 lei, in plus poti sa le dai si morcovi (la inceput, poti da morcovul la razatoare, pentru a nu ii speria-si sa-i pui pe o hartie in cusca), patrunjel (trebuie spalat bine si uscat, cu un servetel-poti sa il legi cu o ata de cusca), os de sepie, si sa nu uit de nisip (special pentru perusi), care ajuta la digestia lor, nu trebuie sa pui mult. Trebuie sa nu il tii in curent, nu in fumul de tigara, fara muzica data la un volum tare, trebuie sa vorbesti cu ei, dar sa fii calm. O zi buna! C.E.