| AAlinaaa a întrebat:

Vreau si eu sa am intr-o saptamana un abdomen mai plat.Adica sa se vada diferanta. Vreun video poate sa imi dea cineva? Sau poate sa imi spuna cineva ce sa mananc?:d

7 răspunsuri:
| LuizaAndreeaLuiza a răspuns:

Nu cre dca poti avea efecte wow intr-o saptamana, dar se vede diferenta
trebuie sa mananci multe fructe, legune, salate(fara ulei de floarea soarelui) sa bei foarte multe lichide, fara fast food, prajeli si mancare gatita in casa(doar foarte putina la pranz, dar preferabil este o friptura pe gratar)
trebuie sa alergi in fiecare zi, cati mai multi kilometri, si sa faci muuulte abdomene. in prima zi poti sa faci in jur de 50 dimineata, 50 seara, a doua zi 70 apoi 90 apoi 120 apoi 150, 200
daca ajungi in ultima zi la 200 e perfect, dar ai grija sa le faci corect, sa te aplici cat e nevoie, nici prea putin, nici prea mult.
sper ca te-am ajutat. sa ma anunti peste o saptamana daca sfaturile mele au dat roade. la mine dau. :X
funda? happy

| AAlinaaa explică (pentru LuizaAndreeaLuiza):

Pai stii.ce zici tu acolo de 50.100 de abdomene sunt putine. minimul meu este de 500 :d laughing)

| LuizaAndreeaLuiza a răspuns (pentru AAlinaaa):

Pai nu am stiut ca tu faci deja, am crezut ca acum vrei sa incepi, eu am zis pentru incepatori.
felicitari daca faci 500.
eu nu am nevoie de slabire, dar mamanc sanatos si fac f multe abdomene 500-1000/zi
tine-o tot asa!
imi dai fundita te rog? :X

| AAlinaaa explică (pentru LuizaAndreeaLuiza):

Mai astept niste raspunsuri.laughing)

| Cosmin86 a răspuns (pentru LuizaAndreeaLuiza):

Prin "muuulte abdomene" se va supra-antrena si isi va forta coloana in zona lombara. Abdomenul se lucreaza o singura data pe saptamana, maxim de doua ori. Si decat sa faci sute de abdomene, mai bine faci mai putine cu o greutate pe piept. De asemenea, ridicari de picioare din atarnat ( pentru partea inferioara a abdomenului ) este un exercitiu foarte bun.

| Cosmin86 a răspuns:

Buna,
NU trebuie sa mananci "multe fructe, legume, salate" etc, wtf, asta nu e dieta. Si NU faci sute de abdomene, o sa-ti fortezi coloana in zona lombara si o sa te supra-antrenezi.

Ai nevoie de 2 tipuri de exercitii : unul pentru a-ti tonifica musculatura in zona abdmenului si altul pentru arderea grasimii.

Pentru tonificare abdomenului recomand :
- 4 serii a cate 20-25 de abdomene (daca poti mai multe, adauga o greutate )
- 4 serii de crunch
- 4 serii ridicari de picioare din atarnat ( pentru partea inferioara a abdomenului).

Pentru arderea grasimii : cardio (alergat, inot, bicicleta, etc. )

Acum, la capitolul mancare, ai nevoie de : proteine ( carne, lapte, branza, oua ), carbohidrati ( orez, cartofi, etc. ), fibre vegetale si vitamine ( fructe, legume ). Si cam 3 litri de apa pe zi.

Carnea sa o faci in special fiarta sau la gratar, iar legumele cat mai crude.

Scoate prajelile si porcariile procesate din comert ( salam, etc.)

Vezi si fructele de unde le cumperi, ca alea uriase din comert sunt crescute cu o mie de chimicale, incearca sa faci rost de fructe de la tara. ( analog si pentru celelalte produse ).

Nu neglija branza si laptele, ai nevoie de calciu.

Ultima masa sa fie cu 3 ore inainte de culcare, NU CONTEAZA ORA ( chestia cu ora 18 e o aberatie care te va duce la gastrita sau ulcer ).

Si incearca sa mananci 5-6 mese pe zi, in cantitati mici, astfel nu o sa-ti fie foame.

| Cristinaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Baga id meu sad cristinacrs69 poate reusim sa stabilim aman2 o dieta+exercitii.