| Simple Girl:X a întrebat:

Ziceti-mi si mie, cum scap de timiditate? sunt foarte timida, ma intimidez foarte tare cand trec pe langa un baiat frumossad, nu stiu ce sa fac, nu pot sa ma schimbcrying, pls ajutati-ma.am 15 ani si nu pot sa comunic libersad!

13 răspunsuri:
| Ana94 a răspuns:

Esti exact ca mine.Eu fac 16 ani in 2 zile si-s timida rau.Adica daca trec pe langa un baiat de care imi place, simt o senzatie ciudata, de parca ma inmoi si nu am curaj sa-l privesc in ochi si nici sa vorbesc cu el decat daca el vorbeste cu mine sad Toti ma incurajeaza si-mi spun ca pot sa fiu mai curoajoasa, ca trebuie sa-mi inving timiditatea, incearca sa-mi dea mai multa incredere in mine dar nu reusesc, pur si simplu simt ca nu ma pot schimba. Putem totusi incerca sa ne infrangem timiditatea. E cam greu dar macara sa incercam.

| Daiana90 a răspuns:

Sunt exact ca tine si tot aproape 15 ani am.Sunt foarte timida si pierd mult din cauza asta.De exemplu imi place de un baiat de 5 luni (pe care il vad de 2 ori pe saptamana la dansuri si nu am scos o vorba, nu pot vorbi cu el, nu stiu ce sa ii spun etc. Celelalte il iau in brate si mie sincer mi se pare ceva mult prea...pentru minebig grin.Cand vad baietii pe strada nu ma uit la ei de rusine si mai multe...la mine nu o mers nimic. Orice mi-ar zice ceilalti sunt prea timida sa pun in practicastraight face. eu iti zic sa fii mai indrazneata dar sincer aici depinde de tine. Mie cate nu mi-au spus si nu am reusit sa fac nimic ca mi se parea ba asa ba asa si nu am avut tupeu.Eu zic sa ramai asa, ca la un momentdat o sa te placa unu fix asa cum esti tuwinking Inca ii prea devreme.Pana sa va casatoriti (la cel putin 18 ani) o sa va plictisiti unu de altu sau iti schimbi prietenii ca pe ciorapi ca nu poti sta atatia ani cu unuhee hee(adica pana sa puteti face ceva, sa va casatoriti etc) laughing Parerea meawinking Eu zic ca de asta nu scapi, de timiditate.Asta deja se observa si toti te stiu asa.Ramai asa cum estiwinking

| VladyCristian a răspuns:

Imi plac mult fetele ca tine. :X Intotdeauna am avut prietene putin-putin timide. Daca in situatiile-cheie nu esti timida - eu zic ca asta este un avantaj :X

| romanionu a răspuns:

@daiana la faza cu plictisitul gresesti. Daca se iubesc cu adevarat nu au cum sa se plictiseasca unul de celalalt :p

| angelinthedark a răspuns:

Lasa tu timiditatea, fi calma si pe pozitie.

| FeelsLIKEmusique a răspuns:

Wowlove struck si eu am aproape varsta ta, si sincer, mi se intampla la fel, aceleasi senzatii! Timiditatea: poate fi uneori atragatoare, dar si avem ceva de pierdut...si stii de ce? pentru ca nu-i lasam sa ne cunoasca din prima asa cum suntemcrying Dar...tu fii tare! :*

| danutzika a răspuns:

Buna! tot ce vreau sa zic este ca si eu am avut o asemenea perioada de timiditate dar te asigur ca la momentul potrivit o sa apara persoana care sa t placa poate chiar din acest motiv ca te vede mai sfioasa si normala nu cu aere de vedeta. E normal sa te inrosesti sau sa fi timida la 15 ani, experienta de viata schimba si personalitatea

| beastgirl a răspuns:

Este bine sa fii timida! Mie ii pare rau ca sunt prea curajoasa si imi fac multe probleme...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste-te ca esti ca toti ceilalti si ca nu ai de ce sa te intimidezi.
toti suntem la fel, toti avem emotii, unii mai putin altii mai mult, unii ni le aratam, altii nu.
chestia cu timiditatea nu o sa treaca peste noapte, e mai greu.
lasa totul deoparte si traieste momentul fara timiditate!
aaa.si ia gandeste-te ca poate si baiatul acela "frumos" are emotiismug
bafta:* si fara timiditate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este nimic. Gandeste-te ca oricine are si bune si rele. Ei NU SUNT PERFECTI. Este posibil sa fie prosti/ mincinosi/ egoisti/ etc. De ce sa-ti bati tu capul crezand ca frumusetea este perfectiune? NU te ghida exclusiv sau preponderent dupa acest criteriu! Pup. * Si momentan lasa baietii, ca mai ai timp!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am aceeasi problema ca si tinehappysi nici mie nu imi prea convine lucrul asta! pe mine ma incurajeaza cu toti si imi spun ca pe parcurs adolescentei o sa ma schimb si o sa devin mai indrazneatahee heesi eu pierd foarte mult din cauza asta dar oricat as incerca sa evit timiditatea nu reusesc tongueasa ca parerea mea este sa nu incerci sa te schimbi u cu forta, asteapta si o sa vezi ca lucrurile se vor schimba de la sine pana la urmatongue!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ie un baiat care ma intreaba ce imi place si vine maine si lui ii place de mine eu nul cunosc am vb cu el la tell si m-a intrebat cum imi plac mie baieti

| Găinuşa_9006 a răspuns:

Acest sentiment este specific adolecenţei laughing Atunci când simţi că eşti prea timidă, descarcă-te, zbiară ceea ce te frământă, fără jenă căci finalmente ori vei face pasul ori vei rămâne singură. Acum depinde şi ce gen de băiat doreşti, căci există mai multe tipuri...