| Sara2 a întrebat:

Nu ma acomodez in societate, in ciuda varstei de 26 ani pe care o am sunt exagerat de timida, am o timiditate rar intalnita, nu am curaj sa vorbesc sa comunic ma pierd in timp ce vorbesc cu cineva, ma intimidez intr-o secunda, toata lumea imi spune ca asa ceva nu s-a mai intalnit, ce sa fac? am ajuns in pragul disperarii, seara ma incui in camera beau si plang sufar foarte tare ca nu pot sa fiu si eu altfel, am incercat de "n" ori sa ma schimb si nu reusesc, ce ma sfatuiti sa fac? vreau sa ma schimb neaparat, incerc asta de vreo 8 ani de zile

14 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Schimbarile si mai ales cele ce tin de temperament, nu se fac de azi pe maine! Incearca sa fii tu, incearca sa nu tii cont de cei din jur, spune ce gandesti.De schimbat, te vei schimba cand iti vei face o familie, vei avea copii! Pentru ei uiti de timiditate!

| mgtow a răspuns:

In 4 ani o sa te gaseasca vreun barbat sau mai incolo daca e.

| ROB3RT89 a răspuns:

Timiditatea vine de la lipsa neincrederi in sine, daca ai 26 de ani, sincer imi pare rau pentru tine, dar e greu sa supravietuiesti in societate.
Daca erai in perioda adolescentei te mai intelegeam...Dar la 26 de ani? De nu ai curajul sa comunici si sa fi tu insuti? Iti este teama ca vei fi inteleasa gresit si lumea te va judeca pentru asta?! Eu zic ca cel mai bine e sa revi la relitate si sa privesti viata dintr-un alt unghi! Probabil ca ai incercat sa te schimbi, dar ai renuntat repede! E ceva nou pentru tine si cum dai de greu, revi la starea initiala.Probabil in camera te simti in largul tau, dar mai usor cu bautul, iti faci si mai mult rau fara sa constientizezi asta.Repet,nu mai zi ca nu poti pentru ca nu e asa.Iti spun eu, in casa zici ca o sa te schimbi, dar cand iesi afara si interactionezi cu diverse persoane ai o stare de nesiguranta si te retragi...Cu teoria nu faci treaba draga mea, degeaba zici ca te schimbi daca nu pui in aplicare ce spui.Pur si simplu te minti singura.Eu iti doresc mult succes si sa treci cat mai repede peste mica ta problema!

| bee_2378 a răspuns:

Ce prietene? in cel mai bun caz vei primii niste sfaturi de *** de la niste nestiutoate care e posibil sa mai si rada pe la spate! nu cred ca vrei mila nimanui! ...normal..treaba este sa te descarci cuiva, dar parintilor, cuiva mult mai mare care te-ar sfatuii si nu cu banalitati.multii poate nu te iau in serios crezand ca la varsta ta nu poti suferii de asa ceva cand sunt lucruri mai bune in viata de care sa te plangi! iar daca, chiar nu te poti canaliza pe altceva chiar incearca un psiholog care sa-ti recomande nu doar tratamente gen pastile antidepresie sau din astea ca mai rau te omoara.ci stiu si eu cursuri de sport, yoga(si asta nu e o gluma daca ai posibilitatea)sau pur si simplu.singurica cum esti tu,lasa sticla de bautura si ia in schimb bicicleta, trotineta, role ceva si du-te acolo unde sti tu ca e padure, natura, o pajiste ceva. dimineata e cel mai bine ca nu e nimeni si aerul e proaspat..plimbate mult si alegeti un loc care iti place si in acre te simti bine. uita de problemele tale! nimic nu merita sa plangi pentru el(pentru ca toat depresia ta trebuie sa aiba un inceput, o problema de la acre sa fi pornit totul). Dimineata sa faci gimnastica. puneti muzica atunci cand te trezesti si danseaza-te.misca-te.in felul asta o sa ai si un corp mult mai frumos. dupa uiat-te in oglinda,gasesteti un punct forte al corpului tau si studiaza-l. spune-ti ca ai cee mai frumoase picioare, maini, fund, gat, cele mai frumoase unghii sau orice.doar concentreaza-te asupra lor si incerca sa le faci si maif rumoase chiar.si tot asa..chiar o sa vezi schimbarea.iti promit eu asta! Pentru ca eu de fiecare data cand a probleme de genul ast fac.si vin total impacata acasalaughingSi toate alea pentru ca facand sport, alergand, plimbandu-te mai ales prin spatiile verzi ti se ocsigeneaza creierul.nu stiu cat de filozofic suna asta dar e adevaratlaughingsi ai grija de tine.tot plansul si toata bautura o sa iti faca o viata de tot kktul.nu conteaza ce probleme exista in lumea asta, conteaza sa le faci fata! si toti ne punem speranta in TINEhappy

| Woodenpints91 a răspuns:

Şi de ce ai vrea să te schimbi în ceva ce nu-ţi face bine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa bautura, nu-i o solutie! Practica un sport, acesta iti va creste increderea in tine. Stiai ca practicarea unui sport creste secretia unui hormon - serotonina - care iti da o senzatie de bine?
Fa-ti un prieten/o prietena online. Incepe intai conversatiile text, apoi incearca sa vb la mic si mai tarziu la web. Exerseaza conversatiile si acomodeaza-te.
Toti am trecut prin perioade de timiditate. Nu am fi oameni, altfel.
Nu ai nimic grav! Mult succes!

| Q69 a răspuns:

Dupa cum arata profilul tau nu pari s aai asemenea probleme!
iar intrebarile puse pana acum nu au nici una legatura
cum sa ai 26 de ani daca nu de mult ai scris ca ai dat bacul
si multe altele

| hotdesire a răspuns:

Sfatul meu este sa consulti un psiholog. Nu este ceva foarte grav dar poti trece usor peste asta sub indrumarea unui specialist. td_concept@yahoo.com

| ThisSummerIsZu a răspuns:

In cazul tau sfatul unui pshiholog e ceea ce ai nevoie cel mai mult.
Totusi incearca sa te gandesti ce te face sa te intimidezi, sa te pierzi asa dintr-o data, fi mai sociabila pe facebook, yahoo, etc si apoi putin cate putin si in viata reala.
... bautura si incuiatul in camera categoric nu-ti rezolva problema. Cauta-ti un prieten/prietena in care poti avea incredere sa-i spui cate ceva despre tine si care sa te inteleaga asa mai timida cum esti.
Incaodata subliniez: nu faci nimica inchisa in camera si cu bautura.

| pisi21 a răspuns:

Iti trebui un pshiolog sau o prietena de incredere cu care sa vorbesti, care sa faceti anumite lucruri impreuna ca sa te faca sa treci peste perioada asta

| Maryaaaaaaa a răspuns:

La intrebarile celelalte ai precizat ca ai prieten de 2 ani de zile.
A mai observat lucrul asta si altii.
Esti o mincinoasa copila mica.

| ana27756 a răspuns:

Bautura las-o si sa te inchizi in camera :d daca mai ai frate sau sora incearca sa progresezi sa vorbesi cu ea ca si cum ai cu o persoana de vistra ta si vezi unde te intimidezi... te temi ca o sa vb ceva ce nu trebuie sau ceva ce nu si are locu? nu are nimic se mai intimpa incearca nu te mai gandi ca nu poti vb cu oamnei nu-ti face bine

| Viorel02 a răspuns:

au dreptate toti care au spus pana acum. Daca vrei si iti face placere cand te simti singura si vrei sa vorbesti cu cineva, suna-ma chiar pe mine! iti las eu numarul si vreau sa te cunosc

| Daniela_Ursu_1965 a răspuns:

Apeleaza urgent la un psiholog. Faptul ca ai inceput sa consumi alcool dovedeste ca deja treci prin depresie.Nu stiu de unde esti ca sa-ti recomand unde trebuie sa mergi dar nu amana.Este in joc si sanatatea ta.