| lulubelle a întrebat:

Zilele astea mi s-a intamplat ceva super naspa ca sa vedeti ce inseamna prietenul la nevoie...am ceva probleme cu drogurile si a aflat si directoarea ca sunt dependenta si cateva colege...care acum rezulta ca nu ma cred ca sunt dependenta pentru ca spun ele daca stia si directoarea trebuia sa anunte deja anti-drogul...si am vb azi cu ele si le'am explicat cum sta treaba si acum ma evita pentru ca sunt o drogata cum gandesc ele... C e as putea face in situatia asta?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa te internezi la dezintoxicare. MI se pare normal ca scoala sa fie anuntata ca ai "ceva" probleme cu drogurile si sa stii ca si eu m-as teme sa fiu in anturajul tau inainte sa fiu convinsa ca ai fost la dezintoxicare si te-ai vindecat. Imi pare rau sa-ti spun asta, dar drogurile sunt o capcana in care cazi usor si din care scapi greu sau niciodata.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cel mai bine pentru tine e sa lasi drogurile, sa te axezi pe scoala si atunci vei fi agreata de colegi caci nimeni nu iti vrea raul.

| alexdop21 a răspuns:

Simpatica mea colega de site lulubelle tu ai o problema destul de grava, si vad ca o tratezi cu un pic de superficialitate. Dependeta de drog mai devreme sau mai tarziu duce la deces, asta vrei tu? E normal sa fii respinsa de colegele tale, care nu nu iau narcotice, si e normal sa ai probleme la scoala din cauza asta, nici nu vreau sa te intreb ce clasa esti. Dar in fine, daca parintii tai nu stiu de problema, atunci du-te singurica la o clinica de dezintoxicare si poate reusesti sa scapi de dependenta de stupefiante. Cauta sa le lasi pentru ca nu e un mod placut de a-ti traii viata.
Crede-ma si eu am fumat marijuana, si inca o fac, stii bine ca nu creeaza dependenta, si te face sa te simti si bine, cateodata, dar daca as fii pus in situatia de a lua si altceva, as refuza categoric. Incearca sa le lasi!

| PauLa.M a răspuns:

Prietenii [asta in cazul in care iti erau prieten adevarate] nu te abandoneaza sau te evita intr-o situatie de asta. Daca mi ai fi prietena as vorbi cu tine nu m as duce cu para la dirctoarea scolii sa ti creez probleme, ti as explica foarte delicat ca nu e sanatos ceea ce faci si te as ajuta sa scapi de "dependenta" asta.in cazul in care esti si tu de acord

| Instinkt a răspuns:

Nu te mai drogA e normal sa numai stea cu tine nu stii ce se intampla si poate le faci si pe ele la fel cum esti tu

| den a răspuns:

Eu zic sa renunti.stiu ca toti zic cati distrug viata.si nu o zic degeaba asa e...acum nu vezi rezultatele drogurilor... dar mai tarziu cu siguranta vor aparea...cat despre colege nu stiu.nu mai zi l toata lumea problema astahappy

| nustiucine a răspuns:

Permite-mi sa te intreb de ce anume esti dependenta...si permite-mi sa te intreb daca iti pasa macar 10% de ceea ce cred colegele despre tine. le-ai numit colege, nu prietene.deci, nu te afecteaza prea tare parerea lor.vezi-ti de ale tale, si nu te mai lasa afectata...gandeste-te cum vrei tu sa evoluezi, nu incerca sa astepti lucruri de bine de la altii.mai devreme sau mai tarziu vei mai da peste niste "colege" de genul asta.