| DannaDellRay a întrebat:

Ajutoooor! Dati-mi si mie va rog niste idei unde as putea sa-mi continui studiile, niste facultati, niste profesii. Mentionez ca invat bine, chiar anul acesta am terminat clasa a 9 cu media 9.81. Va rog se accepta orice sugestie. Pup:***

Răspuns Câştigător
| Alexaaxc a răspuns:

Deci matematica, informatica. O meserie banoasa ar fi cea de specoialist IT, e la mare cautare in zilele noastre, Cu media ta ti-as recomand si inginerai tehnico-sanitara(realizezi tot felul de aparate folosite in spitale), e foarte bine platita insa examenele sunt destul de dificile(matematica si fizica).
Facultatea de fizica este o alta optiune bine platita desi te asteapta ani grei de studiu. Te poti angaja la o forma, la o companie pentru a face diferite proiecte.
Medicina ramane recomandarea "clasica", un job care ocnsider ca iti ofera foarte multe satisfactii. Ai o gama larga din care poti alege: ortoped, oncolog, diagnostician, neurolog-deci daca esti pasionata exista un domeniu care sa te puna in valoare.
Poti urma si dreptul, facultatea d elitere, academia de politie, limbi straine, istorie, relatii internationale deoarece de la mate-info poti face orice in viata insa iti va fi greu probabil sa ti pasul-sa inveti la materiile de uman si pentru bacul de real.
Daca esti orientata spre o cariera banoasa atunci raman in ecuatie medicina, inginera tehnico-sanitara, fizica, automatica si constructia de nave. Toate necesita mult studiu insa asigura multe satisfactii pe viitor.

2 răspunsuri:
| Alexaaxc a răspuns:

Pai ce profil urmezi la liceu? Asta e cel mai important.
Oricum pe clasa a11a vei sustine niste teste ce vor avea rolul de a te ajuta sa te orientezi spre o cariera ce oti va pune in valoare calitatile. Ofera mai multe detalii si te putem ajuta mai mult

| DannaDellRay explică (pentru Alexaaxc):

Acum am terminat clasa a 9. In liceu m-am hotarit ca voi urma profilul real

| Alexaaxc a răspuns (pentru DannaDellRay):

Deci matematica, informatica. O meserie banoasa ar fi cea de specoialist IT, e la mare cautare in zilele noastre, Cu media ta ti-as recomand si inginerai tehnico-sanitara(realizezi tot felul de aparate folosite in spitale), e foarte bine platita insa examenele sunt destul de dificile(matematica si fizica).
Facultatea de fizica este o alta optiune bine platita desi te asteapta ani grei de studiu. Te poti angaja la o forma, la o companie pentru a face diferite proiecte.
Medicina ramane recomandarea "clasica", un job care ocnsider ca iti ofera foarte multe satisfactii. Ai o gama larga din care poti alege: ortoped, oncolog, diagnostician, neurolog-deci daca esti pasionata exista un domeniu care sa te puna in valoare.
Poti urma si dreptul, facultatea d elitere, academia de politie, limbi straine, istorie, relatii internationale deoarece de la mate-info poti face orice in viata insa iti va fi greu probabil sa ti pasul-sa inveti la materiile de uman si pentru bacul de real.
Daca esti orientata spre o cariera banoasa atunci raman in ecuatie medicina, inginera tehnico-sanitara, fizica, automatica si constructia de nave. Toate necesita mult studiu insa asigura multe satisfactii pe viitor.