| iosif30 a întrebat:

AJUTOR! ma poate ajuta cineva? acum 5 ani de zile eram conectat la o retea de telefonie fixa si cablu tv. dupa 1 an de zile a ceea firma era cumparata de o firma locala cu tot cu datoriile clientiilor. si ca sa fiu logat la cablu si telefon trebuia sa platesc la ei suma ce aveam sa o platesc la aia ca sa ma logheze. dupa 5 ani de zile mi.a venit acasa sa platesc satelitu si telefonul care in timp de 5 ani de zile nu mia venit nimic de la ei sa imi zica. ideea e in felul urmator ca nu au inchis contractu cu care il aveam pentru ca trebuia inchis daca nea preluat o alta firma. si ma dat in judecata dupa 5 ani de zile,. poate sa imi faca ceva? factura nu mai o am ca era demult, si plus nu scria ca am platit datoria fostei firme doar stampila lor a firmei precedente. ma puteti ajuta? multumesc

8 răspunsuri:
| mary4048 a răspuns:

Datoriile nerevendicate timp de 3 ani de zile se prescriu de la sine..in cel mai rau caz trebuie sa platesti pentru ultimii 2 ani. Poate un proces civil ar fi necesar....totusi ai beneficiat de niste servicii atata amar de vreme..chiar nu te-ai gandit ca nimeni nu face cadouri si ca va veni si ziua scadentei?

Răspuns utilizator avertizat
| mary4048 a răspuns (pentru iosif30):

Atunci lasa-i pe ei sa te actioneze in judecata daca vor bani care nu li se cuvin. abia atunci va puteti strange mai multi intr-un proces comun si aduceti chitantele cu sumele platite, pe care de fapt trebuie sa le recupereze de la firma cealalta...

Răspuns utilizator avertizat
| mary4048 a răspuns (pentru iosif30):

Poti face si asta, pentru faptul ca te-au hartuit pe nedrept!

Răspuns utilizator avertizat
| white93 a răspuns:

Salut

Răspuns utilizator avertizat