| fantomel_1972 a întrebat:

Am nevoie sa imi fac un cont la o banca dar nu stiu de care si la ce banca. Eu doresc sa imi pun o suma de bani, in fiecare luna sa cer extras de cont si in septembrie -octombrie sa imi transfer bani intr-un cont din Marea Britanie. Ce ma puteti sfatui adica la ce banca sa imi fac cont, sa fie cont international?
P. S.: contul sa fie in lei

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista "cont international" si leii nu se transfera in afara Romaniei, nu sunt moneda de plata internationala. Daca vrei sa faci asa ceva atunci te sfatuiesc sa-ti faci depozite pe cate o luna, cu capitalizarea dobanzii si atunci cand vrei sa-i transferi iti lichidezi depozitele si cumperi lire sterline ori alta moneda(euro ori dolari) si pe acestia ii vei putea transfera in strainatate. Ca sa vezi unde sunt dobanzile mai mari te poti uita pe finzoom.ro ori pe alte site-uri care publica dobanzile la depozite de la toate bancile. Aici: http://www. finzoom.ro/depozite/depozite.aspx poti introduce datele depozitului pe care vrei sa-l faci si iti da dobanda de la toate bancile si poti alege. Succes si numai bine!