| bipbip1223 a întrebat:

Am o intrebare: se vede dacă îți intra bani pe cardul bancar? (de la banca Transilvania) adică dacă x îmi trimite o suma de bani, părinții mei pot merge la banca și sa vadă cati bani mi-au intrat, și câți bani am scos? Si dacă nu ai cardul pe telefon, tot poți vedea ce am achiziționat cu banii?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Dacă ies sau intră bani pe card (adică în cont) lucrul acesta se poate vedea sigur dacă te duci cu cardul la un bancomat; introduci cardul acolo și scoți un extras de cont.
Posibil să se vadă pe aplicația de pe telefon (sau mesaj) că s-a efectuat o tranzacție (intrarea sau ieșirea banilor de pe card).
Dacă ești minor, chiar dacă acest card este pe numele tău, proprietari sunt tot părinții tăi, și ei pot vedea orice. Pentru că atunci când se face un card (adică un cont), banca cere și un număr de telefon în mod obligatoriu.
Că ai cardul pe telefon sau nu, asta nu contează.

Cine îți trimite bani este mai bine să ți pună prin moneygram sau altceva de felul acesta, și nu mai este nevoie de cont bancar, chiar dacă costă tranzacția ceva mai mult; dar trebuie să ai carte de identitate ca să-i ridici.

| bipbip1223 explică (pentru anonimg):

Deci sa înțeleg ca dacă, cardul e pe numele lui mama, ea va primi un mesaj pe telefon atunci când se efectuează o tranzacție?

| anonimg a răspuns (pentru bipbip1223):

Nu sunt sigur dacă va primi mesaj prin sms sau prin aplicația my banking; posibil, dar nu știu sigur. Și numai dacă a activat serviciul "sms alert" (se activează contra cost lunar):
https://www.bancatransilvania.ro/......sms-alert/
Dar cred că mama ta te-ar fi luat la întrebări până acum dacă ar fi bănuit ceva.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca acel cont la care ai cardul este pe numele tau, nimeni nu poate cere informatii despre acel cont. Toate tranzactiile sunt inregistrate. Dar daca te feresti de parinti posibil sa nu fie pe numele tau. Ai fi stiut ce ti-am scris mai sus.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cardul este atasat unui cont bancar iar in contul bancar sunt inregistrate absolut toate tranzacțiile care pot fi vazute pe orice extras de cont.

| sierra1 a răspuns:

Vârsta ta fiind de?

| goguPatent a răspuns:

Probabil esti minor si parintii sunt imputerniciti sa iti acceseze datele bancare. In cazul asta toate tranzactii apar in contul atasat cardului si ei le pot vedea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În principiu știi doar tu, având cardul tău și aplicația ta pe care ești notificat. Dar, fiind minor, e posibil ca părintii, la crearea contului tău bancar, să fi primit și ei un card de turore, pentru a avea acces la cont. Asta nu înseamnă neaparat ca il vor si folosi, dar au posibilitatea. De ce să meargă până la bancă? Cine s-ar obosi atâta? Și de unde ar ști că ai primit tu bani, adica de ce te-ar bănui, ca sa te verifice? În plus, ei nu pot sa se duca așa la bancă si sa zica "Buna ziua puteti verifica un cont pe numele lui bipbip, eu sunt taicăso si vreau sa vad ce face cu cardul", pentru ca ar putea foarte usor sa fie o persoana la intamplare care vrea sa facă scheme. Banca nu dă date așa la cerere. Ar avea nevoie ori de acel card ori de aplicație, pentru a obține vreo informație.
Deci cred că te panichezi prea mult, pana la urmă de aia ai cont, sa il folosești. Atat timp cânt nu iei taxa de protecția, cămătăreala sau sămsărie, nu vad ce problema ar fi sa primesti sau sa dai niste bani prin transfer bancar.

| Irinelp a răspuns:

Informațiile bancare sunt confidențiale deci pot fi văzute doar de cel căruia aparține contul bancar.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Doar proprietarul contului are dreptul legal sa fie informat de ce intra sau ce se scoate din cont, daca banca informeaza parintii tai fara acordul tau poti sa dai banca in judecata