| SingleForOne a întrebat:

Am observat ca majoritatea simbolurilor valutare din mai multe tari/regiuni au un simbol al lor, specific (dolarul, lira sterlina, euro, rupii, ruble).
De ce RON nu are un simbol mai specific?
De ce scrie "lei", doar ca sa semnifice ceva, dar nu avem o legatura reala cu leii?

2 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Denumirea de "Leu" vine de la Leoventallerul olandez = Talerul leu. Acesta avea pe o parte imaginea unui leu rampant = leu care merge pe picioarele din spate!
Mai bine că nu are că dacă ar avea ar arăta ca un mâț leșinat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt e chiar invers
Sunt cam 180 de monede nationale pe toata planeta.

Doar cateva au si un simbol special dedicat, cum e cel pentru euro, dolar, yen, lira