| Florinalul a întrebat:

Am obtinut mostenire 5 hectare de plantatie de nuci.
Sunt tipul ala de nuci care nu fac deloc nuci, ci sunt plantati doar pentru lemn.
Ideea e ca cam peste un an-2 ar cam trebui taiati, luat lemnul si vandut.
Cum as putea sa ma ocup de asta? Pot sa vorbesc cu o cherestea? Dau anunt cu "vand lemn de nuc" sau cum?

3 răspunsuri:
| Elelei a răspuns:

Nu am auzit de nuc care sa nu faca nuci. Nucii rodesc dupa vreo 20 de ani de la plantare.
Insa nucii au un regim strict de taiere. Sunt arbori protejati. Inainte de a da anuntul, mergi la primarie si intreaba de ce autorizatii ai nevoie pentru a-i taia. Altfel, risti mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate poti sa ii tii degeaba, si doar iei banii de la APIA

| Florinalul explică (pentru anonim_4396):

Pai da, dar m-am interesat pe net si cica as face cateva zeci/sute de mii de euro din acel lemn laughing