| samysamy a întrebat:

As dori sa stiu daca plata rambus este sigura.Va rog sa-mi raspundeti!

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Te sfatuiesc sa faci comenzi rambursabile (si chiar cu depunere in cont bancar anticipate) numai cu persoanele care inspira incredere.
Ori ramburs, ori cu cardul, ori plata in cont bancar, toate metodele de plata au riscuri in ceea ce priveste continutul coletului. Ca persoana juridica, nu cred ca isi permit sa faca aceste greseli, dar nu se stie niciodata. Intalnesti mai des asemenea comportamente la persoanele fizice.
Daca poti sau nu verifica continutul coletului inainte sa platesti, asta numai la oficiul postal poti afla. E bine sa intrebi, ca sa stii ce ai de facut.
In caz de inselaciune, cred ca esti indreptatit sa nu platesti coletul, dar taxele postale s-ar putea sa fie suportate de tine (sau taxa fan curier).
Cere informatii la cel care asigura transportul.
Sper totusi ca ceea ce-ti doresti sa fie in pachet. E bine sa pui raul in fata, dar nu trebuie sa exageram. Mai sunt si persoane de buna-credinta!
Astept reactii! Ai grija de tine!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Plata ramburs (nu rambus) este sigura, se deruleaza prin posta sau firma de curierat. Numai bine!

| samysamy explică (pentru Ioandelasal):

Iti multumesc mult!
P.S.(e din cauza grabei ramburs am vrut sa scriu) laughing

| dannyel86 a răspuns:

Plata ramburs inseamna ca platesti numai la ridicarea coletului. Daca ai de primit colet, nu intri in posesia lui daca nu il platesti. E valabila si viceversa (daca trimiti tu colet cuiva, pana nu plateste, nu primeste pachetul).
Plata ramburs e cea mai convenabila.
Riscurile apar numai la continutul coletului, dar asta tine de seriozitatea expeditorului.

| samysamy explică (pentru dannyel86):

Eee! Vezi asta e problema, expeditorul. Nu sunt sigur daca continutul coletului este cel corespunzator. Oare e posibil deschiderea acestuia inaintea platii?

| samysamy explică (pentru dannyel86):

Ok mersi mult! Asa am sa fac, mersi mult pentru sfaturi!

| dannyel86 a răspuns (pentru samysamy):

Te sfatuiesc sa faci comenzi rambursabile (si chiar cu depunere in cont bancar anticipate) numai cu persoanele care inspira incredere.
Ori ramburs, ori cu cardul, ori plata in cont bancar, toate metodele de plata au riscuri in ceea ce priveste continutul coletului. Ca persoana juridica, nu cred ca isi permit sa faca aceste greseli, dar nu se stie niciodata. Intalnesti mai des asemenea comportamente la persoanele fizice.
Daca poti sau nu verifica continutul coletului inainte sa platesti, asta numai la oficiul postal poti afla. E bine sa intrebi, ca sa stii ce ai de facut.
In caz de inselaciune, cred ca esti indreptatit sa nu platesti coletul, dar taxele postale s-ar putea sa fie suportate de tine (sau taxa fan curier).
Cere informatii la cel care asigura transportul.
Sper totusi ca ceea ce-ti doresti sa fie in pachet. E bine sa pui raul in fata, dar nu trebuie sa exageram. Mai sunt si persoane de buna-credinta!
Astept reactii! Ai grija de tine!

| samysamy explică:

Asta e problema ca nu am incredere in expeditor. Ar fi posibila verificarea coletului inaintea efectuarii platii?