| g2012 a întrebat:

am si eu o intrebare dac eu vand ceva si trimit coletul cu plata in rambus cum in recuperez eu banii?

Răspuns Câştigător
| Epigonul a răspuns:

Nu trebuie sa pui tu banii in avanas. Eventual el ar trebui sa puna banii in avanas daca te-ai intelege cu el astfel, dar asta nu se face decat in cazul obiectelor de valoarea mare.Ideea este ca tu mergi la posta, predai coletul si tot ceea ce platesti este acea taxa postala de 6-10 lei, ultima oara cand am trimis un colet era 6 lei si ceva,iar cand persoana respectiva careia i-ai trimis coletul il primeste,acesta va plati pretul coletului si plus acea taxa postala,asta din nou in functie de cum te-ai inteles cu el, daca in cont este inclusa si taxa postala. Daca doresti ca el sa plateasca si posta, ca de regula asa se obisnuieste, in momentul cand completezi acel mandat postal, unde trebuie trecut pretul coletului vei pune pretul total, costul coletului plus acei 6 7 lei posta. Sper ca te-am lamurit, daca nu voi incerca din nou.Bafta!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tii aduce curierul sau ii iei de la posta in functie de metoda prin care trimiti

| Epigonul a răspuns:

Pai in momentul cand coletul a ajuns la destinatar, acesta plateste suma la posta, iar pe urma ai sa primesti un fluturas in cutia postala care te va instiinta ca poti merge sa iti ridici banii.

| g2012 explică (pentru Epigonul):

Am cautat pe net si nu stiu daca am inteles bine atunci cand pun coletul eu trebuie sa platesc in avans valoarea acestuia si cand ajunge la destinatar merg sa o recuperez?

| g2012 explică (pentru Epigonul):

Multumesc! acum e clar!

| Epigonul a răspuns (pentru g2012):

Nu trebuie sa pui tu banii in avanas. Eventual el ar trebui sa puna banii in avanas daca te-ai intelege cu el astfel, dar asta nu se face decat in cazul obiectelor de valoarea mare.Ideea este ca tu mergi la posta, predai coletul si tot ceea ce platesti este acea taxa postala de 6-10 lei, ultima oara cand am trimis un colet era 6 lei si ceva,iar cand persoana respectiva careia i-ai trimis coletul il primeste,acesta va plati pretul coletului si plus acea taxa postala,asta din nou in functie de cum te-ai inteles cu el, daca in cont este inclusa si taxa postala. Daca doresti ca el sa plateasca si posta, ca de regula asa se obisnuieste, in momentul cand completezi acel mandat postal, unde trebuie trecut pretul coletului vei pune pretul total, costul coletului plus acei 6 7 lei posta. Sper ca te-am lamurit, daca nu voi incerca din nou.Bafta!