| valentingb a întrebat:

Astia au innebunit: creditul de salariu de la Viva : dobanda de 12% pe zi, DAE 3474 % (trei mii la suta) pana la 4969% (cinci mii la suta)
https://vivacredit.ro/
E legal asa ceva?

Răspuns Câştigător
| Florincrap a răspuns:

CE? Asta e CAMATA, fara indoiala!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este perfect legal. La institutiile financiare nebancare, de altfel la fel ca la banci, cuantumul dobanzii nu este limitat. Si daca nu-ti convine nu te imprumuti, nu te sileste nimeni.

| valentingb explică (pentru Ioandelasal):

A profita de imposibilitatea omului de a alege o alta varianta, mi se pare o crima! Asta e camata. Bine, e legal, dar legea e gresita in cazul asta.
Am mai vazut azi la Altex, DAE 46%, plata ratelor pe un an. Nu-i normal. (bine, cine cumpara un telefon sau un ondulator de par in rate, isi merita soarta, sunt de acord cu asta)

| Ioandelasal a răspuns (pentru valentingb):

Si mie mi se pare imoral si ar trebui sa fie si ilegal, adica sa existe o lege care sa limiteze dobanda si la institutiile financiare.
Din pacate nu exista asa ca n-avem ce face, decat sa nu ne imprumutam.

| CataC a răspuns:

Salut
Daca te uiti este vorba de credite urgente, sume mici pe perioade scurte, 100-500 lei pe maxim 35 zile.
Si dobanda e 1, 2%/zi, nu 12% pe zi.
E relevant DAE (indicator anual) la imprumutri pe 35 de zile maxim?
Daca iei 100 de lei pe 10 zile platesti 112 lei. 500 lei pe 10 zile, 560 lei inapoi.
Nu e putin, dar nici mult penttru sume urgente, tinand cont ca nimeni nu-tiu mai da banii in aceeais zi.
Bafta

| valentingb explică (pentru CataC):

Eu inteleg A-ul din DAE, dar oricum ar fi, 3000 la suta e enorm. Chiar conteaza termenul? Pai un imprumut pe maxim 7 zile ar trebui sa aiba zece mii la suta DAE? Asta nu e moral, lasand la o parte faptul ca e pe termen scurt deci oricat at fi oricum nu e mult. Procentual, e enorm.

| CataC a răspuns (pentru valentingb):

Dobanda e de 1, 2pe zi inmultit cu maxim 35 zile, deci e maxim 42%.
Ce relevanta are DAE in cazul de fata tu stii si tu intelegi.
Multa bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reclama facuta cu scopul de a atrage clienti! Minciuni...

| valentingb explică (pentru anonim_4396):

Nu inteleg, te rog explica.

| zuzualina a răspuns:

Dacă nu a luat nimeni pe nimeni la sancțiuni...

Trăim în România și aici, totul e permis.