| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre constructiile imobiliare care sunt de vanzare dar nefinalizate? Se merita sa cumperi ceva de genul sau sa fie finalizat? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Peridava a răspuns:

Daca te referi la apartamente, nu merita pentru ca finisajele sunt cele mai scumpe. Dar dezvoltatorul, practica asa ceva. Tocmai pentru costuri. Insa te poti intelege cu dezvoltatorul sa ti-l dea "la cheie" pentru ca iesi mai ieftin daca le faci cu alta firma sau cu mesteri particulari.
Daca te referi la constructiile industriale, e alta problema. De multe ori e mai bine, pentru ca o imparti cum vrei tu, se folosesc alte materiale, etc.

| venividivici2017 a răspuns (pentru Peridava):

Am inteles, multumesc happy

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Avantajele sunt: prețul inițial (de cele mai multe ori), faptul că poți vedea și verifica structura și interveni pe unde e nevoie și faptul că poți alege singur (cu o echipă de profesioniști, eventual) toate finisajele, în așa fel ca varianta finală să fie fix pe gustul tău.

Dezavantajele: mai mult praf și muncă (pentru cei speriați de așa ceva), mai mult timp investit și nervi și posibil multe costuri imprevizibile.

| venividivici2017 a răspuns (pentru NOname):

Da,dar nu am timp sa stau dupa ei.In plus, nu sunt din capitala.

| NOname a răspuns (pentru venividivici2017):

Păi, atunci, ți-ai cam răspuns singur. tongue

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de preferinta personala!
Uneori este bine sa le iei nefinalizate, pentru ca le finalizezi dupa gustul tau.
Dar daca esti mai puturos si nu ai chef sa faci munca si sa cauti constructori care sa finalizeze lucrarile, atunci este bine sa co cumperi deja finalizata. Marea problema este ca, s-ar putea ca gustul tau sa nu se potriveasca cu ce cumperi si sa mai bagi niste bani in varuit s-au schimbat diverse chestii prin casa.