| CRISTINAMIA a întrebat:

Bună!
Am făcut o casă pe un teren extravilan. Cum pot proceda să pot primi autorizație de la primărie să fiu în regulă cu toate actele? De la primărie nu pot obține pentru că zice că pe teren extravilan nu se pot construi case.

Răspuns Câştigător
| InOrOut a răspuns:

1. declari la Primarie ca ai facut casa in extravilan
2. ei te amendeaza iar tu accepti amenda si o achiti
3. scoti certificat de urbanism pentru PUZ si DTAC - scoatere din circuit agricol, introducere teren in intravilan si construire locuinta unifamiliala
4. scoti CF pe teren in care apare extravilan
5. iti pui la punct toate actele de proprietate titluri de proprietate
6. faci o ridicare topo pe teren cu viza OCPI
7. mergi la un arhitect care poate face PUZ-uri, ii duci toate actele inclusiv certificatu de urbanism
8. in cca 1 an se termina PUZ-ul si avizele
9. urmeaza DTAC pentru construire casa, ma rog tu ai construit deja deci arhitectul face proiectul dupa casa deja construita
Stiu chestiile astea pentru ca am mai facut din astea.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Casa o poti declara ca si constructie gospodareasca, agricola.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

La mine in localitate unii fermieri care dețin mii de oi își construiesc case in camp, la ferma departe de sat. Nu stiu daca e legal sau nu, dar este pentru confortul lor si al angajatilor. Cel mai bine e sa consulți un notar care îți va spune tot ce poți face pentru a intra in legalitate.

| KR0NSTADT a răspuns:

Casa este construită ilegal, iar tu vrei acte pentru ea? laughing
Casa aia trebuie dărâmată, iar tu să primești o amendă usturătoare. Nație de escroci și bișnițari, ăsta-i marele popor român.

| CRISTINAMIA explică (pentru KR0NSTADT):

Casa este contruită din 92, toate actele sunt în regulă, doar că nu avem autoriazație și dorim să știm cum o putem obține.

| Orlando_Sorin_Opris_1970 a răspuns (pentru KR0NSTADT):

Nemtii natie de nazisti imputiti.

| armiaso a răspuns:

Trebuie scos terenul din circuitul agricol si introdus in intravilan, ulterior poti discuta de celelalte acte.

| InOrOut a răspuns:

Alta smecherie, se mai poate sa declari casa ca fiind anexa de exploatare agricola ca astea au voie sa fie in extravilan, adica nu e declarata ca fiind casa. Si asa nu mai trebuie PUZ. Daca ai pile la Primarie poate merge asa.

| InOrOut a răspuns (pentru InOrOut):

Mai era o chestie ca PUZ se poate face numai pe o suprafata de minim 5000 mp, asa zice in lege, dar am vazut ca unii isi fac si pe parcele micute de 400 mp (ilegal evident - dar daca Primaria e de acord sa riste se poate orice). Apropo cati mp de teren aveti in total?

| Burceag_Evelyna_1996 a răspuns:

Bună! Proiectul casei sa inteleg ca nu a fost făcut de o persoana autorizata, altfel ati fi stiut și dvs ca nu prea se poate construi pe teren extravilan. Cat despre autorizatie, era bine sa o obțineți înainte sa construiti. Dar am găsit ceva informații si le las aici, poate va ajuta.
De asemenea, cred ca cel mai bine ar fi sa angajati o persoana specializata care sa se ocupe de aceste demersuri, pentru ca pe langa partea cu terenul extravilan aveti nevoie si de o sumedenie de avize ca sa puteti obtine autorizatia de construire.
https://www.domina.ro/......an--29.htm