| anonim_4396 a întrebat:

1. Cum se pot face bani mai mulți?

2. Se pot face fonduri frumușele doar din pusul deoparte din salariu (deși o spun eu că nu prea)? Poate dacă ar fi un salariu mai mare, nu? Deci ar trebui schimbat jobul? Ce joburi mai bănoase ar fi în România?

3. Ce ați sfătui un om care nu are casa lui și are două vise, unul de a avea casă și altul de a călători și a vedea lumea? Să facă împrumut în bancă și apoi să fie legat de o casă și un oraș întreaga viață, dar doar ca să aibă o casă la bătrânețe sau dacă tot nu are casă să meargă cu chirie și în fiecare an sau la câțiva ani să schimbe câte un oraș al României? Ar mai face un om economii dacă ar trăi doar nomad și ar plăti întreaga viață o chirie?

4. Ce alte variante ați mai vedea voi de a strânge bani/economii/fonduri și totuși de a și călători un om?

5. Ce alte variante există de a obține o casă fără împrumut bancar și cât mai tânăr? Oare dacă se cumpără pământ, din ăla măcar extravilan, costă ceva pământul ăsta, ajută el la cumpărarea unei case în viitor? Și pe pământul extravilan nu se pot construi în final case, nu? Cel intravilan este mult mai scump, nu? sad

6. Un depozit bancar ar ajuta cu ceva, în timp? Joaca la Lotto, o vedeți o variantă ok? A câștigat cineva de-a lungul timpului la Lotto? happy

7. În pădure dacă ne găsim un loc se pot construi ceva, căsuțe sau căbănuțe chiar și fără autorizații? Chiar și în pădure trebuie să dispunem de o autorizație, bănuiesc că având autorizație trebuie să și cumpărăm locul?

8. Există un oraș sau o zonă a României în care se pot închiria măcar locuri/parcele de pământ unde se pot construi terase sau zone unde să aibă deja terase pentru oamenii din mediul urban?

32 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Cauta pe you tube canalul Hai Hui in 2 si vei vedea cum se poate calatori prin toata lumea... aparent fara fonduri.Perechea care are canalul face acest lucru cu succes de patru ani.happy

| Mosotti a răspuns:

E f simplu, inveti programare si vei avea salariu f mare, si de acolo vine tot, restul e cam inutil din cele 7 puncte.
Ma refer o metoda sigura, nu norocu daca-l ai sau nu ai.

Asa a facut prietenul meu, si-a luat ap cu 2 camere de 70000 euro fara credit imobiliar, a imprumutat doar 10000 euro credit personal pe care l-a dat in cateva luni, are masina de 20000 euro, are bani sa si calatoreasca dar nu ii place asta.
Dar e programator si are salariul f mare.
Lucra comod si de acasa daca vrea, e okey. 5 zile pe spat 8 ore pe zi.

Asa ca asta e solutia cea mai sanatoasa si sigura, restul sunt putin cam iluzii nesigure.
Adica asa mai pe directe, alta solutie nu ai.
Afara de directori, manageri care aia poate au mai mult, dar acolo e f greu de ajuns si posturi f putine.
Dar programatori se cauta pe tot globul, deci e loc de munca sigur si usor de gasit.

Sigur ca au castigat la loto, in Germania de doua ori pe saptamana se castiga potul mare.

Si daca ai bani faci si cabanute, iti aduci si apa pe teava in padure si ce vrei tu.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Așa mă sfătui și văr-miu în iarnă, m-am gândit și la varianta asta, sincer la ce vremuri trăim, chiar am început și eu să gândesc pragmatic, deși eu sunt ceva mai idealistă. Barem la 20 de ani, câte vise țicnite aveam, la 27 de ani, am început și eu să gândesc ceva mai pragmatic. laughing)

Dar toți care mi-au dat sfatul ăsta, omit un lucru, eu cu matematica/informatica și în final logica, suntem precum baba și mitraliera. rolling on the floor))) Nu-mi place și hai să zicem că dacă ar fi așa, nici învățământul nu mi-o plăcut, dar de nevoie și tot mergând an de an câte o lună, două, m-o prins. laughing))) Dar cu informatica eu îs chiar praf. sad

Însă mă gândeam la drept. Am văzut că unii pe aici chiar au pus și dreptul în lista joburilor mai bănoase. happy Faza e că m-am și înscris anul trecut, dar nu m-am dus la nicio o oră și la niciun examen, și am încercat eu să învăț acasă din cărțile date de ei, dar nu am înțeles nimic. sad Dar aș spune că totuși domeniul ăsta m-ar si atrage, ar fi axat tot limbaj și vocabular, cum mie mi-a plăcut limba română și scrisul, am zis că ar fi ok.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci daca baba si mitraliera cu info, atunci baba si cardul cam subtire, aia e.
Pai tu de ce crezi ca programarea e f bine platita? Ca e f grea.
Pai oi fi praf acum, dar nu stiu daca inveti cum o sa fie.

Si la drept ce joburi ai avea?! Ca avocat nu ai sanse prea mari, trebuie sa ai destui bani sa stai pe langa un avocat cu experienta, etc.
Si oricum nici cu dreptu nu iei ca la programatori.
Tu vrei cardul` full acolo, stiu eu ce vrei. Baba cu cardul` gras.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ooo! Ești și clarvăzător, domnule Mosotti laughing) dar n-am cum să neg, am spus și o repet la infinit, în copilăria aceea săracă unde stăteam închisă într-o cameră de garsonieră mucegăită, nu vreau să mă întorc. happy Evident doar dacă ar fi să apară un prinț sărac lipit pământului și de dragul lui aș sta și în subteran, dar cum asta deja este cam improbabil și mai ales că deja vreau să înfiez copii, îmi trebuie o casă și la naiba de nu vreau o casă mare cu grădină, cu gazon și muuulți copaci laughing)) o mini pădure, în propria grădină happy

Dar pe programare chiar nu mă pricep sad deși am instalat în anii în care am stat pe tușă niște aplicații de html și java pe tel și încercasem eu să-mi prind urechile și-n prostiile alea laughing) dar fără rezultate laughing) poate cu multă muncă aș reuși într-un final, dar autodidactă pe treaba asta nu aș fi, cred că mi-ar trebui un prof bun, ca cel de la școala auto happy dar cine naiba dă meditații la așa ceva? Și meditațiile e una, dar cine și-ar bate capul să te ia pe tine de la 0 ca să te învețe și cea mai mică chichiță? laughing) Eu una sincer aș face meditații la așa ceva, dacă cineva ar fi dispus să ofere meditații pe așa ceva. laughing) Dar cred că nu interesează pe nimeni, mai ales ăștia din informatică, care câștigă și bine, exact așa cum ai spus și tu, ce îi mai interesează pe ei banul unui prost care vrea să facă meditații.

Dar la drept de ce spui că trebuie să stai pe lângă un avocat, ca să fii avocat? Așa se procedează în acest domeniu? happy

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ete si tu acuma...casa mare cu gradina, padure si...
Pai asta nici programatorii n-au!
Sunt programator in SUA platiti si cu 10000 dolari lunar si nu isi permit acolo nici un ap la bloc sa-si ia, damite ce zici tu acolo.
Platesc chirie, ca un ap acolo e 1-2 milioane de dolari, San Francisco de ex.

Ptr tine e bun un apartament bun de 3 camere in zona buna cu magazine, metrou (daca esti in Bucuresti), etc, nu la parter si ultimu etaj, sa fie decoamndat, cam atat.
Eu ma simt super ok aici in cap asta cu 3 camere, mi-e putin frica de cutremur dar asta e alta.
Oricum daca vine unu baban pica astea noi cel mai mult, ca-s facute unele prost doar pentru profit, ai vazut ca le cade tavanu in cap si fara cutremur.

Ce vrei tu este de om de afaceri smecher.
Aia e, i-ati gandul. Am o ruda judecator, nici ala nu are ce vrei tu, sta intr-un ap cu 2 camere in centru platit cu 600 Euro chirie, din care statu ii deconteaza 400, are cam 3000-3500 Euro bani in mana salariu cam ca un programator.

Acuma economia mondiala e la pamant, nici n-ai prea putea face cine stie ce afaceri.
Si va fi din ce in ce mai rau.

Nu merge sa stai cu unu amarat oriunde, trebuie un echilibru intre bani si afectiv, oricare din ele lipseste e dezechilibru si nu e bine.
Iar un bogat nu se uita, ala are bogatele lui misto in cercul lor inchis.

Deci....programare scrie pe fruntea ta. Daca nu, te multumesti cu si mai putin.
Meditatii se dau la programare si sta de tine de la la a la z, nu e problema, ca doar de aia e meditator.
Doar sa vrei, daca zici de dinainte ca nu poti, ce sa zic. Ti-ai prins urechile ca nu te-a invatat nimeni la din astea.
Vrei bani, trebuie sa misti ceva, sau macar sa incerci sa misti.

www.meditatii.ro acolo is destui pe mateii si zice si pretul, alegi orasu, etc.

Sa infiezi copii, pai ai bani? Poti sa le oferi o viata okey?
Viata devine din ce in ce mai grea si sincer nu se va opri declinul, din criza asta nu vom iesi, ai sa vezi.
Plus ca ne paste razboi militar nuclear.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ok! Știu ce zici laughing) acum na, renunț la camerele multe, dar tot vreau să fie o casă cu grădină pe lângă o pădure.

În ap cu 3 camere stau deja laughing) dar mă ucide cutia asta de chibrituri, măcar dacă ar fi avut vreo terasă pe acoperiș. happy Eu sunt fata naturii, chiar dacă nu se vede din cauza anxietății sociale, eu ador natura, chiar mai mult decât oamenii, cu câinii și cu insectele nu mă prea înțeleg eu laughing dar chiar și așa eu mă declar fata naturii, fata pământului, fata codrului, chiar fata nopții, ce poate fi mai frumos în viața asta decât ca seara când vii de la muncă, să te refugiezi într-o grădină, să privești apusul, aerul ăla rece de seară și să vorbești cu copacii laughing) Acum mi-au tăiat până și plopul din fața blocului, de când m-am mutat cu ai mei în blocul ăsta, aveam un copac prieten, care zilnic mă încânta la fereastră, câți ani am petrecut cu el, nici mama nu știa despre mine câte știa copacul ăla din fața blocului meu laughing) acum mi l-au luat și pe ăla crying văd doar blocul vecin pe geam din cutia mea de chibrituri, așa că, pentru mine este foarte importantă pădurea și natura. happy Dar te aprob cu tot ce ai spus, adevărul e cel spus de tine happy pentru toate ne trebuie bani, mulți bani. happy Din păcate.
Cât de meditații, nu știam happy chiar există pentru informatică meditații? happy Oare să încerc și eu? happy M-ar cam bate gândul. happy

De bogați nu aminti, eu una nici nu vreau să mă învârt în cercuri din alea laughing) cu atât mai mult dragostea laughing nu spun că nu e o fantezie mare și dragostea cu angajata și bossul, care ș-așa au fost vehiculate mereu, povești de genul în filme și romane :/ laughing) dar de aici la a mă învârti între bogați, nope laughing) dragostea trebuie să fie oricum picată din cer cum spuneam laughing) nu căutată și mai ales pentru bani, mehhh, nu mă fascinează așa ceva. laughing) Și da, ai dreptate bogații nu se îndrăgostesc în final de săraci laughing) de fapt cred că în povestea cu bogatul și săraca singura treabă incitantă mi se pare asta, că din cauza situației materiale, ar părea o dragoste imposibilă laughing) dar cam atât laughing în rest, nu mă prea atrage nimic la un bogat. laughing)))

Dar cu toate ai dreptate laughing))

Cu săracul e altă mâncare de pește laughing) ador sacrificiile, cred că în final sunt și ceva sadică și-mi place suferința, așa că mi-ar plăcea un mic sacrificiu pentru un tip sărac, bine, în final visez ca ambii să tragem să ne ridicăm, de fapt și asta ar fi o altă fantezie de a mea. laughing) Acum mă scuzi, dar am cam multe fantezii legate de dragoste. laughing) N-am ce face laughing)) orice poveste mă atrage, atâta timp cât implică sacrificii, nebunii și ceva cât mai neobișnuit, e ok pentru mine. rolling on the floor))

Cât de cutremure, da, un alt motiv ca să stai la casă. happy Și da, și eu sunt de acord că la un cutremur zdravăn, e posibil ca primele care pică să fie blocurile cele mai noi, o fi fost nea Ceașcă tot ce o fi fost, dar pe vremea tovarășului se făceau ceva blocuri mai zdravene, deși nici la cutremurul din 77 Bucureștiul nu a rezistat. Sper că nu stai pe la etajul 9 sau 10. happy Deși spusese cineva chiar pe TPU ca sfat să avem cu noi o parașută în caz de cutremure zdravene laughing) deci e cel mai fain la 9 sau 10 dacă aveți o parașută mereu pregătită laughing) în vreme de cutremure, e cel mai fain în aer, e ok și pe sol dacă ar fi în spații cât mai deschise, dar și zburând e fain. laughing)

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur daca tu asta vrei te inteleg, dar aia e, in ap cu 3 camere stai. Daca nu ne-am nascut bogati astia suntem, nu avem ce face.

Chiar odata cand mergeam cu cineva cu masina, ma uitam la blocuri.
Si imi ziceam "bei nene, sunt jos de tot ca statut, aia cu bani stau in vile cu terenuri cu aia, si eu stau in apartamente unu peste altul, adica la saraci, ce diferenta mare e intre casele alora si astea".

Si ma simteam asa nasol, ca eu nu-mi accept statutul (cam ca si tine care au zis serios nu ca ai glumit asa cum am zis), ma deranjeaza ca-s pielea swlei, dar macar eu recunosc nu ca altii "vaaai nu-mi trebuie mie averi".
Ba imi trebuie! Ai statut, ai ce vrei, ai pile in toate, iti rezolvi multe chestii pe care le vrei.

Ca exista trei trepte:
1 - Amaratii care stau in apartamente (nu cont ca eu ma simt bine aici, zic ca idee). Amaratii sunt cei cu salarii medii si ceva peste, gen programatori.
2 - Instaritii care au case dar nu domenii, adica ai o curte acolo cat de cat si vila cu un etaj si cateva camere. Astia sunt aia cu afaceri dar nu prea mari, si eventual directori de mari companii, manageri.
3 - Bogatii care au domenii si case cum vrei tu cu padure, lac, etc.

Bogatii se indrag si de saraci ca oameni sunt si ei, ca inconstientul lor ancestral nu tine cont de statutul social, insa nu au contact cu alea sarace, cercul este inchis.

Cu saracu te cam contrazici, pe deoparte nu suporti ca nu devi bogata, pe de alta ai sta cu unu in conditii nasoale. Pai stai, dar nu dureaza mult iubirea aia si dupa aia?
Bine, nu zic sa nu stai cu el daca il placi si te place, dar zic ca totusi va trebuie macar ap asta cu 3 camere sa traiti decent.
Sacrificii sa zic daca ai de ales intre vila cu 3 paduri langa, si ap asta, merge in apartament cu el.
Dar nu...intr-o garsoniera mica cu mucegai.

Pe vremea lu ceasca toate blocurile din Bucuresti au rezistat in 77, a cazut unul dar si ala ca s-au facut modificari la parter.
Restul alea facute inainte de comunisti au cazut destule.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ai dreptate, cam cu tot. happy

Dar da, dragostea pentru mine e ceva necunoscut chiar și mie laughing) am spus că vreau ceva extraordinar, magic, deci ideea cu săracul, era doar în ideea că dacă eu mor după omul ăla și el e sărac, fug după el, chiar și de ar fi să fie mai sărac decât mine laughing) de un catralion de ori laughing) și prin sărăcia lui, cumva îmi demonstrez și eu iubirea față de el laughing) cam așa gândesc eu, însă singura condiție ar fi să mă placă pe bune laughing) că dacă e ca în celelalte toate cazuri trecute în care doar eu îl plac pe el, nu prea are relevanță, oricum și sărac și bogat și alb și negru, dacă el nu te place, e în zadar. happy

Ideea cu acest paradox al meu este așa :

Singură nu accept sărăcia deoarece nu pot accepta să rămân și singură în viață și săracă, de aici frica mai mult de sărăcie, e dacă vrei cumva fuga după avere ca o compensație, vreau să-mi compensez că dacă va fi să rămân alone, forever alone, ceea ce nu mă sperie, ținând cont că sunt și eu ciudățică și nu mă prea pot apropia totuși de bărbăței, iar femei lesbi nu am prea întâlnit în anturajul meu, dar nici religia nu mă prea lasă să fiu lesbi, deși sincer încă mă mai intreb și azi dacă mie chiar îmi plac și femeile sau spun asta doar ca un mecanism de apărare ca să nu mă apropii prea mult de sexul masculin sau cumva ca să-i țin chiar la distanță, sincer treaba asta încă o mai rumeg, la 27 de ani chiar mă întreb ce-mi place, femeia sau bărbatul, sincer 100% habar nu am de un răspuns. Un 85% aș zice totuși că îmi place bărbatul, dar și acolo există un dar. happy Mă întreb doar dacă nu există și oameni cărora să nu placă nimic, chiar mă întreb laughing. Deci fug după avere ca o compensație, acum ca să fac o mică glumă, dacă ar fi să rămân forever alone dar cu contul gros, cine mai are nevoie de un bărbățel, mai ales în secolul 21 unde cam cu banul poți cumpăra orice, vrei până chiar și sex, te duci la profesioniști, dacă ești ceva mai introvert/ă iei ustensile acasă laughing dacă vrei orice altceva, ce ți-ar oferi un bărbățel, poți cumpăra cu banii tăi. Cam singura chestie pe care în final nu o poți cumpăra cu banii ar fi să zic recunoștința pe care ai avea-o de la bărbatul tău, dar dacă ne amintim că deja multe femei sunt bătute de ai lor bărbăței și chiar unele nici nu știu ce mai e aia recunoștință sau chiar bun simț, dacă ar fi să pice și asta, spune tu de banul nu e cel mai bun. happy Evident că e valabil și invers, invers mă refer pentru bărbații care sunt bărbați și au lângă ei rapandule, nu femei. happy

Apoi partea cu săracul vine pe ideea îndrăgostirii, adică dacă accept un bărbat în viața mea și în final se va întâmpla minunea de a fi reciproc atât de partea mea cât și de partea unuia, accept sărăcia doar să trăiesc iubirea. happy

Știu că o să zici că-s complicată ca și gândire, am să te aprob happy acum chiar aflu și eu de ce până la urmă îs singură laughing) cine și-ar complica viața cu femei ca mine, paradoxale, controversate, care vor totul sau nimic, care au gândire dihotomică, dar și care nu știu ce vor și mereu supraanalizează totul, oare ce bărbățel ar vrea asta? Doar un alt sadomasochist poate care vrea să sufere cu orice preț rolling on the floor)) ținând cont că nu am nici frumusețea, ahhh, acum se explică misterul singurătății mele. laughing))) Hai că Taica Freud avea dreptate, vorbind și iar vorbind random despre tine, descoperi foițele acelea de ceapă din personalitatea și viața ta, care te acoperă. happy

Tot cu tine, am parte de această terapie, dragă Mosotti, ehh, eu zic dacă nu mai merge cu închirierile să te apuci de terapie. happy Ai fi un bun terapeut. happy

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca nu te place e clar ca nu e bine, dar daca arati bine ar trebui sa te placa cineva si pe care sa-l placi.
Dar daca nu ai frumusetea de aia nu te place, ai zis bine.
Nu conteaza ca e mai sarac ca tine, daca va placeti este f okey.
Normal ca vrei sa traiesti iubirea chiar daca e saracie, pentru ca atunci nu te mai deranjeaza saracia, te simti mai bine decat in bogatie fara iubire.

Trebe sa stii daca iti plac barbatii sau femeile ori ambele, cum sa nu stii? Simti si tu atractie.
Exista oameni carora nu le place nimic, au o problema sus si aia e.

Eu simt atractie pentru femei, nu pentru barbati, stiu clar ce imi place.

Averea compenseaza destule chiar daca ramai singura, sigur ca sufleteste nu te umple dar mai bine decat si amarata.
Gandirea ta "ce sa mai faci cu unu", pai ce leg are? Ai nevoie de barbatel sa fi iubita, dorita, placuta, sexxata, sa te intelegi, sa tineti unul la altul.
Adica vad ca nu prea le ai cu emotionalu daca tu gandesti asa si vezi utilitatea unui partener doar daca nu ai bani.

Nu esti deloc complicata, doar ca esti aparte cum is si eu in altele.
Pai nu ar sta cu tine vreunu, asa e.
Cum poate nici cu mine n-ar sta una, ca eu am altele.

Normal ca prin discutii ne descoperim incet incet.
Cand nu or mai mergea inchirierile nu vor mai merge nici terapiile ca nu va mai avea lumea bani, si oricum n-as profesa ca nu am facut si specializarea de 2 ani, am facut doar facultatea de pasiune fara master, linia principala a fost informatica cu master. Dar in general imi place sa discut cu oamenii, sa schimbam idei, probleme, sa ne ajutam unul pe altul, etc.
Poate m-oi baga si la specializare daca m-as simti mai bine.
Se face 1 an pentru medicina muncii si 2 pentru general.

Info e un domeniu rece, eu vreau si ceva uman, si asta a fost psihologia.
Info e "iti faci treaba, atat ma intereseaza". Nici nu ai voie sa vb prea mult ca te distrage de la lucru.
E opusul medicinei si psihologiei.
Ca e mai usor la info e corect, ca nu ai de invatat sapte la leu ca la medicina si psihologie pe dinafara.
La info daca stii logica, si drogat rezolvi problemele. Le vezi repede si doar dureaza cat scrii fizic.
Dincolo ai mereu si mereu de tocit.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ai și tu dreptate, dar ce pot face în final dacă nu pot atrage bărbățeii și oricum ar fi chiar grav, dacă nu am experimenta în viața asta și iubirea? laughing) Cât departea aia cu sexul, oricum se poate experimenta alone laughing) există acum tot felul de device-uri și ustensile, unele chiar mai bune decât dotările bărbățeilor, măcar alea tac și-și fac treaba, bărbățeii au și pretenții. laughing)

Și da, nu știu ce-mi place, chiar nu știu. Sexual, aș zice că bărbații și femeile, dar mai mult bărbații, adică femeile îmi plac doar în fanteziile din filme, deci nu știu dacă m-aș vedea undeva în posturi intime cu o girl, însă cu o fată sau personalitate feminină mă văd în relația de cuplu, mai mult decât cu răceala unui mascul, însă în idealismul iubirii mă văd doar cu un bărbățel, în ideal mă pot vedea și cu un macho din ăla, dar de care fug în relație de lungă durată, deoarece în relație, eu mai ales fiind și cu religia și sperând să nu divorțez în fiecare an, tocmai de aceea în relație e important unul pașnic, iubitor și chiar calm, dar în ideal, ba din contră, choar vreau unul năbădăios. Deci ia, uite cum habar nu am ce vreau. Dar văzând câte rânduri am scris că aș vrea totuși de la bărbăței, probabil îs chiar hetero și îmi plac până la urmă masculii. rolling on the floor)))

Eu zic că pentru terapie, lumea va avea mulți bani, chiar și de acum înainte, mai ales că încet, încet se deschide lumea la minte și la noi în România. happy Deci încearcă. Dar să înțeleg că ai făcut și tu facultatea de psihologie? happy
Cât de informatică, poate e simplă pentru tine că te-a pasionat și poate ai o gândire logică, pentru spre exemplu psihologia e de o mie de ori mai ușoară decât informatica, însă eu una țin să cred că și una și alta funcționează cu noțiuni abstracte totuși, adică nu e ca în mecanică, piesa x merge în locul x și aia e, aici e vorba de înțelegere, abstracțiune, rațiune și în una și în alta, singura diferență e că psihologia fiind mai apropiată de uman, pare mai simplă. happy

Medicina în schimb este și mai complicată, părerea mea, medicina mi se pare de fapt total un multitasking. happy O dată trebuie să ai putere de toceală pentru că ai multe informații de tocit, însă nu merge doar așa cu toceala aia simplă, spre exemplu cum e cu pedagogia sau chiar psihologia, le-ai citit și ce ai înțeles aia e, nu acolo trebuie să tocești mult și să procesezi totul exact așa cum trebuie cât mai fidel de informația tocită, asta e prima etapă, apoi acolo ai și skilluri manuale, dacă ești chirurg chiar multe happy apoi chiar dacă prima etapă cu tocitul și procesatul exact, fidel a fost un succes, apar tot felul de controverse și cazuri speciale, unde trebuie să ai mereu antrenată și gândirea altfel, în care ești dispus să arunci toată medicina la gunoi și să o iei de la capăt, în aflarea unor noi diagnostice și tratamente, în rezolvarea altfel a profesiei de medic happy în final implică și disciplina deoarece în multe domenii mai merge și așa, sau mai pe tânjeală, dar acolo nu, acolo te joci cu viața omului, deci dacă nu ești disciplinat și aproape autodidact, nu prea recomand cuiva să se înhame la domeniul medical, mai ales ca medic, apoi cireașa de pe tort, toate skillurile empatiei, inteligenței emoționale și unei minime sociabilități ca să poată să comunice ok cu pacienții. Deci ia uite cam câte fac medicii, ăia buni, că acum e la modă și de ăia fără diplomă. Ca să fac o glumă în încheiere, cred că pot exercita și eu profesia de psiholog fără diplomă laughing) dacă există medici fără licență. rolling on the floor)))

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si eu tot alone cam fac, ne asemanam aici, pentru un ssex amarat nu prea am nevoie de partenera, aia e nevoie pentru partea afectiva mai mult, intelegere, etc, ca o relatie nu se invarte doar in jurul unui sex.
Se vrea partener pentru ce nu poti face singur, nu pentru ce poti face.

Normal ca vrei unu nabadaios, toate femeile vor asa, mint cand zic ca vor unu linistit. Chiar nu le plac aia linistiti.
Nu stii ce vrei ca ai si tu o problema, asta e f clar.
Ce dracu ti-o place la barbati cu parul aia pe ei nu stiu.

Da, am facut si psihologia secundar, dar doar facultatea, nu si master si specializare, ca n-am facut sa profesez ci asa de pasiune.
Daca tie ti se pare mai usoara psihologia inseamna ca memorezi repede.
Normal ca nu e ca la mecanica.
Si la info trebuie sa te gandesti cum se rezolva, poti aplica metode diferite, si la psihologie la fel, acolo e mai greu.

Cu medicina sa stii ca multi medici nu-s in stare de cazuri speciale, ma refer la astia mai ales diabetologi.
Si nu doar la asta. Sigur nu vorbim de dentisti, chirurgi si altele f grele unde iti trebuie si indemanare.
De multe ori fac chestiile cum scrie la carte chiar daca acolo scrie gresit din motive economice, adica statul a scos cartea ca sa se cheltuie mai putini bani, dar nu ca asa e bine. Si medicii de familie, oftalmologii.
Doar toceala le trebuie la aia.

Daca esti un caz mai special zice ca nu te poate ajuta.
De ex daca ai diabet si nu poti tine regim, ca de, trebuie sa gandeasca omu`, sa munceasca, ca stie ca se poate rezolva si asa.
Dar unii se baga si te ajuta.

Pai de multe ori sa stii ca unii la specialitati din astea mai simple le stiu mai bine ca aia cu diploma care-s plictisiti de meseria asta facand-o zi de zi la comanda. Si asta pentru ca aia fara o fac din pasiune cand vor si cat vor, aprofundeaza si isi pun tot felul de intrebari mai ales la situatii speciale.

Te duci la medic, ii zici o idee si zice "da da, f buna idee, facem asa". Dar el nu avea ideea aia daca nu ziceai tu.
Asa faceam eu la diabet, noroc ca nu s-au suparat ci au apreciat.
Doi dintre ei nici diagnosticul n-au fost in stare sa-l puna, au zis prediabet in loc de diabet doar ca asa scria la carte.
Iar patru din ei au pus diagnosticul corect contrazicand ce scrie la carte cum ca nu e bine asa, si au zis si de ce.
Era o regula tot de carte scrisa de fapt, care alti medici nu au luat-o in seama.

Ca sa nu mai zic ca... daca la testul de glicemie provocata nu mai adaugam eu doua glicemii de luat care in mod normal nu se luau, nu aveam diagnosticul bun de la nici unul din ei.
Ei au pus diagnosticul dupa testul meu dar nu mi-ar fi dat ei sa fac testul cu alea doua in plus.

Fac eu unele analize si zice "f bine ce le-ati facut...", dar nu mi le-a dat el, nu mi le-ar fi dat.
Le fac ca trebuie sa le fac, nu le fac aiurea.

Deci fi psiholog domne fara diploma ca si acolo le poti da clasa.

De ex nici un psiholog NU zice ca fizicul nu e corespunzator!
Te duci la el ca nu ai priza la parteneri si te plimba cu atitudinea, hainele, parul, comportamentul, doar principalu nu ti-l spune. Si iti ia banii de te rupe.
De ce? Ori stie dar nu spune, ori nici nu stie ca fizicul e proba eliminatorie, dar repet, nu si suficienta pentru o relatie serioasa.

Altii nu te trimit la medic desi e cazul, te plimba asa pana se agraveza boala.
De aia zic ca intai la medic se merge, si dupa aia ala decide daca trebuie psiholog, tratament sau ambele.

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. La tocator. Altfel... depinde de la ce suma pleci. happy
2. NU, NU, NU! Tinutul banilor la banca e o mare teapa. Daca ai salariu mai mare, poti face o rata la un inca un apartament si sa il inchiriezi, desi nici asta nu mai e ce-a fost. Variante sunt destule. Legat de joburi... atita vreme cit faci ceva a naibii de bine, o sa si cistigi pe masura.
3. Sa se hotarasca cu visele, ca se bat cap in cap. Nomad e best, ca la o adica e pacat sa nu profiti de asta si sa nu faci ceva travel blogging... si de acolo ar putea iesi ceva.
4. Vezi mai sus. Cam repeti intrebarile.
5. Again, intrebari fara sens. Casatoreste-te cu un mos cu casa, vezi cum faci sa moara cit mai repede.
6. Am cistigat de mai multe ori la loto, pariuri sportive, pacanele. Per total sunt pe plus, dar nu recomand nimanui asta sub nici o forma. Maxim ca distractie si cu un buget strict.
7. Nu gasesti nimic, e jale cu padurile si construitul de-aiurea la noi daca esti cetatean oarecare.
8. Mai era cate un sat cu primar de-ala infipt care dadea facilitati pentru orasenii care se stabileau acolo. Cauta prin presa...

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ideea cu nomadul era ca să fiu mereu în necunoscut și ca nimeni să nu mă cunoască vreodată laughing deci aia cu bloggingul/vloggingul pică. Doar dacă îmi voi pune o mască, oricum am ceva idei și pe direcția vlogingului dar pe alte subiecte, însă încă nu am bani de o cameră performantă happy și nici o mască, încă mai caut. rolling on the floor))

Cât de moș, God! Sigur sunteți bărbat? laughing) Adică cum dați un astfel de sfat, nu țineți cu rasa dv? happy Doar glumesc acum, sunteți liber să dați ce sfat doriți. Și mama mi-a dat acest sfat, dar nu aș face așa ceva, sincer uneori mă sperie ideea de a fi lângă unul de vârsta mea, dar un moșuleț, sper fără a jigni pe nimeni. happy Oricum e posibil ca unii bărbați mai în vârstă să fie de o 1000 de ori mai bărbați decât bărbățeii ăștia din ziua de azi care sincer nu prea știu ce vor. Vor femei frumoase, dar nici prea frumoase că alea înșeală, vor frumoase dar nici bit*h, vor femei și îngrijite dar și la cratiță că de, acum care o fi bărbățelul care să facă mai multe ca femeia în casă, deci trebuie să știe și să facă plăcinte, dar și să aibă unghiile lungi, vor să fie și deștepte, dar nici cât să sfideze bărbatul, vor de toate. Deci da, moșuleții pot fi faini, dar nu sunt pentru mine sau cel puțin nu cu acest scop, ba tocmai ideea este ca și eu să câștig o casă cinstit, ca dacă în final într-o bună zi hormonii mi s-or urca la cap și ajung să trăiesc cu cineva, să-mi pun toate speranțele în el, și într-o altă bună zi ne vom da papucii să am unde să mă întorc și nu la mama sau cu chirie. happy Cam asta este gândirea mea. happy

Dar da, călătoritul în final ar fi cel mai bun, doar că aș vrea și o casă, le cam vreau pe toate. happy

Cu pariurile astea chiar e pe bune? happy Adică chiar se pot câștiga bani frumușei? Ce înseamnă, cum se desfășoară pariul ăsta? Știu că sunt niște firme, că le văd și la mine în oraș, dar nu am intrat niciodată în unul, și pe ce se pariază mai exact, pe un obiect anume, firmă sau care-i baiul? happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimic nu te opreste sa faci blogging/vlogging din spatele unui pseudonimc, iar ca vlogging de exemplu sa fii tot timpul IN SPATELE camerei. Hai, ca daca vrei, solutii exista mereu. Nu ai nevoie de camera performanta, am facut/vindut stock photography cu telefon de 1200 RON, deci daca vrei, poti. It takes some skill and a lot of will.
Nu mai tin cu nici o rasa. Survival of the fittest. Speaking of races, mai ieri am scos in oras o gagica din Sri Lanka. Life can get interesting any day if you don't try to avoid it.
Asta cu casa si intorsul undeva nu e o gindire fezabila. Important e sa urci profesional/financiar cit sa nu ajungi niciodata sa depinzi de unul in vreun fel, e atit de simplu.
Cu pariurile e foarte greu mai recent sa cistigi, ca au pus o gramada de taxe din toate partile, acum si imbecilii aia de la banci. De exemplu cand depui iti ia banca 3.9 RON taxa fixa + 1.9% din suma depusa. E absolut ridicol. Iar daca e sa cistigi, e ca la bursa - probabilitati, statistica, documentare serioasa, o strategie de joc foarte bine definita, 100% focus si logica, 0% emotie si sperante in noroc. Nu am pariat in locatii fizice niciodata, doar online. Se poate paria pe practic orice (de exemplu se paria la un moment dat pe cine va fi urmatorul papa, care va fi numele copilului lui Kate si a printului cum-naiba-il-cheama, etc). Poti paria pe evenimente sportive care vor avea loc in viitor sau in timp ce se desfasoara, samd

| NLS a răspuns:

1. Depinde ce intelegi prin "multi", caci de la o suma la alta, metodele difera.

2. In Romania, daca nu ai deja casa ta, si eventual parinti care sa te mai ajute cu bani sau cu una alta, nu vei reusi sa pui deoaprte decat "maruntis", pentru un electrocasnic, un aparat foto DSLR, chestii din astea.
Pentru o suma mai mare, ntzz.
Daca te referi doar pentru prima rata la o locuinta (apartament cu 2 camere) - da, asta ar fi posibil, daca stii sa iti gestionezi eficient resursele, si faci economii.

Joburi banoase, atunci cand nu dispui de capital pentru a crea o firma/afacere, sunt mai multe, in mai multe ramuri, toate necesira insa cunostinte mai avansate, mai mult efort intelectual, studiu, etc: medic chirurg, avocat, programator de aplicatii, web designer (in principiu, tot programator), sau administrator de retea, arhitect, inginer constructor, inginer mecanic in productie, inginer proiectant, restaurator de arta, restaurator de cladiri vechi (fatade), editor video, etc.

Mai exista si domenii care platesc bine, dar sunt deja suprasaturate, si pentru a razbi, trebuie sa fii foarte bun/sau original: designer vestimentar, designer de interior, cofetar, sa ajungi bucatar chef, etc

La o adica, depinde doar de abilitatile tale, si de noroc.
Chiar si construind sicrie sau pietre funerare te poti imbogati.
DAR trebuie sa ai capitalul de investitie.

3. Daca visul de a calatori e mai intens decat de a avea o casa,
consider ca ar trebui sa se gandeasca la asa ceva:

https://www.youtube.com/@ameinavan/videos

Altfel, sa puna bani deoparte pentru prima rata la Prima Casa.
Chiriiile nu le vad ca o optiune, dar acesta e doar punctu meu de vedere, fiecare simte altfel.

4. Eventual deschizand un canal de YouTube in care sa postezi clipuri interesante din locuri si mai interesante.
Asta ar putea sa iti aduca dupa vreo 2 ani in jur de 1000 euro pe luna, si dupa inca 6 luni o sa ai destui followeri cat sa te caute brandurile pentru reclama, plasare de produse, etc. Deci alti bani.
Insa banii pentru primii 2 ani de aventura, trebuie sa ii ai de la inceput.
PS: implica cunostinte serioase de editare video, daca doresti sa castigi bani din asta.

Vezi
https://www.youtube.com/@haihuin2/videos

5. Pe un teren extravilan nu poti contrui, pana cand nu se face intravilan, si automat, pana nu se racordeaza la utilitati.
Dar daca il ai deja, sau il primesti ca mostenire, desigur ca te ajuta la cumpararea unei case.
VALOAREA LUI, daca il vinzi.

6. Un depozit bancar ajuta la economisire, joaca la Lotto te ajuta...
sa pierzi si putinul pe care il ai.

7. Daca ai bani sa construiesti in mijlocul padurii, ai si de un bloc cu 3 etaje in mijlocul unui oras mediu.
In padure:
trebuie data spaga la primarie, sa poti doar visa la trecerea in intravilan (tocmai legal nu e, dar cu suma potrivita, orice se poate)
trebuie trecut in intravilan
trebuie sa umbli de vreo 1001 ori la Electrica, Gaz, Apa-Canal, sa dai spagi serioase, pentru a accepta sa traga racordurile pana unde si-a-ntarcat Aghiuta odraslele.

8. "terase" are mai multe sensuri, 2 dintre ele ar fi posibile in context, deci nu stiu la ce fel de terasa te referi.
DAR da, poti concesiona un teren, pe 50 de ani de exemplu, si daca e deja intravilan, poti contrui ceva pe el.

PS: chiar nu voiam sa ma laud pe aici, dar eu impreuna cu fratele din dotare, am pus deoparte in aproximativ 11 ani, o suma suficienta cat sa ne cumparam o casa mai veche in Germania (o parte dintr-un duplex, are 2 apartamente ).
Am mai imprumutat ceva, si ne-au ajutat si parintii, dar cu sume relativ mici fata de suma totala.

In Romania eu am pus deoparte in 4 ani 13000 RON, dupa ce am inceput sa lucrez, si traiam singur.
Deci nu cine stie ce.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Ideea cu pădurea era ca tocmai eu să nu fiu observată, să-mi fac casă în pădure fără să mă sancționeze sau aresteze cineva, de aici întrebarea dacă se poate. happy Cu șpăgi dacă e, mai bine mă lipsesc de casa în pădure. Sau mai bine îmi vând un rinichi ori un plămân și ălora șpagă nu le dau.

Felicitări că ați reușit în final să vă faceți o casă. happy Trist însă că a trebuit să fie departe de România. Trist că în România doar la moarte și bătrânețe mai apuci să-ți faci o casă a ta. :/ De fapt, de făcut o faci de acum din tinerețe, dar te mai bucuri de ea abia la bătrânețe.

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mie mi-ar placea o cabana in padure, dar m-am ales cu o casa la 20m de cimitir.
Nu foarte ok construita, dar asta e.
Ideea era sa avem ceva al nostru, cum o fi, sa nu mai stam in chirie.

In Romania nu duceam lipsa de casa, am mostenit amandoi de la bunici cate ceva (plus casa parintilor pe viitor).

Am dat exemplul pentru a-ti arata ca daca doresti cu adevarat, se poate, insa in Romania, destul de greu.

Am lucrat si 4 ani in proiectare pentru constructii cand am fost in tara, stiu cam ce clienti aveam: avocati, doctori, economisti, ingineri, sau persoane care lucrau pe afara...
Oamenii simpli din Romania isi faceau cel mult o casuta cu 2 camere si o debara, sau o modificare la o casa existenta (eventual mostenita).

Poate daca te mariti si sotul castiga peste 8000 net, atunci da, pui ceva deoparte, pentru o mica calatorie, pentru o rata la casa.

Ideea e sa incepi sa actionezi.
Sa inveti ceva suplimentar, sa faci o specializare, orice e nevoie, doar sa avansezi in cariera.
Nu trebuie sa devii neaparat avocat, doctor sau inginer pentru a castiga bani seriosi, dar cu siguranta, trebuie sa muncesti mult, mai mult decat acestia, daca doresti sa te apropii macar de banii pe care ii castiga ei.

In continuare varianta nomada mi se pare o optiune pe care as incerca-o daca as fi mai curajos, ceva mai aventurier.
Nu ma refer la statul in chirie, ci la cumpararea unui VAN, transformarea lui intr-o "casa", apoi as incepe sa dau cu banul in ce tara o sa merg maine.

Dar pentru a sponsoriza un astfel de trai e nevoie sa creezi povesti sublime pe YouTube si sa strangi macar 20.000 de urmaritori.
Daca te urmaresc fara AdBlock, e si mai bine.

Daca insa ai de gand sa mergi in Australia, acolo mai exista o optiune, daca esti barbat: munca cu ziua.

Un coleg de-al fratelui meu (neamt) a demisionat de la firma, si-a pregatit si el o masina din asta, l-a costat vreo 15.000 euro cu totul,
si de 3 ani e in Australia.
Munceste cu ziua (cam 6-7 ore pe zi), fiind dulgher, dar face in principiu de toate: repara sau ajuta la reparat acoperisuri, ajuta prin constructii, repara mobila, repara motociclete, centrale (e instalator de meserie) orice gaseste.
Nu credeam ca tocmai in Australia se traieste astfel, dar imi place ideea.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Cruntul adevăr! Știu ce ziceți exact asta îmi spun eu de 27 de ani. happy Știu sigur că în învățământ am ceva timp liber, dar nu salariu cât să trăiesc decent fără a-mi băga gâtul în datorii și fără a trăi doar cu gândul la plata facturilor. happy Am visat și la afară, încă mai visez, dar cu ce vremuri se aud acum, ba războaie, ba cutremure, nu mă încumet, oricum și acolo trăind tot cu chirie doar ca să strâng niște amărâți de bani ca să-mi fac o casă tot la bătrânețe. Trist, dar adevărat.

Și da, către drept îmi îndrept toate resursele acum, dar nu o prea înțeleg materia. Însă să fiu a naibi dacă totuși mă las, frica de sărăcie e imensă, mai ales acum că mi-o dat mama vești proaste că ni s-au cam dus resursele ce le mai aveam puse deoparte, ideea că trăiesc doar din salariu mă înfioară. Înfioară, nu alta. Mă înfioară și mai mult când aud că există bătrâni în România care au pensie 10 mil care din aia jumătate se duce numai pe pastile, cum or trăi, mă întreb mereu. Cred că în cazul lor nici strictul necesar nu le ajunge. Ahhh, deja mă înfurie când mă gândesc la aceste lucruri. Îmi scuzați dispoziția dar la sărăcie nu fac față, deși am cunoscut-o în copilărie și am depășit-o oarecum în adolescență și la tinerețe, tot mă înfurie sărăcia. Mi se zbârlește pielea pe mine, nu alta. Încerc să-L înțeleg pe Dumnezeu cu tot, dar la capitolul sărăcie nu pot, mai ales când unii dintre cei săraci sunt mult mai puri decât cei bogați, nu toți, nu generalizez. Nu zice nimeni, că toți au tras care au parte, dar sărăcia nu o suport.

| Emma30555 a răspuns:

1. Job bine plătit, idee buna de afacere cu investite mica care sa și meargă, o alta soluție pe care o încearcă mulți este acela de a găsi job în alta tara. 2. Din salariu nu prea poți sa pui mult deoparte. Se câștigă bine în IT, domeniu financiar, bancar depinde de cunoștințele pe care le ai dar și de noroc. 3 Dacă îți dorești o casa poți face niște rate, dacă dorești sa călătorești faci asta sau pe amândouă dar sa ai bani adică un salariu suficient de mare sau alte venituri 5 doar dacă îți dau părinții, altfel nu prea poți fără împrumut. 6 la loto șansele sunt de
0, multi de zero și apoi 1, dar poți încerca din când în când. 7 nu cred ca e ok sa stai singura într o pădure. 8 nu cred dar exista varianta cu locuințe ANL, sunt mult mai convenabile

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Ooo, da, pe ANL uri sincer îmi îndreptasem și eu atenția în ultima vreme happy dar îmi trebuie titularizarea ca să pot obține una și mai e problema că la mine în oraș toate căsuțele ANL s-au cam dat sad voiam să văd dacă ar avea în București, dar pentru asta ar trebui să-mi iau post pe școală în București. Deocamdată aștept să termin primul an, ca să scap de debutant și sper că anul ăsta ar fi cu noroc să iau titularizarea deși nu prea văd mari șanse cu matematica ce ni s-o adăugat la examen și profesori ioc pentru meditații la mine în oraș. :/ laughing) Încerc eu să mă mai uit pe Youtube la niște chestii mai simpluțe gen ecuații simple și radicali, dar tot simt că mă uit la un film în chineză fără subtitrare. laughing)
Cât de oraș, aș vrea mai întâi să călătoresc pe la munte ca să văd pe acolo cum e și după văd eu către ce oraș, mă bate gândul să mă stabilesc. Ahhh, dar mersi că mi-ai amintit de soluția asta, că uitasem iar de ANL uri însă cam asta o văzusem și eu o soluție bună în ultima bucată de vreme. laughing) Deocamdată trebuie să mă lupt pentru titularizare, de fapt cam și pentru def, că fără el nu mă pot detașa oriunde vreau. happy
Dar mersi, chiar mi-ai adus o mică rază de speranță. happy

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Uitasem sa zic dincolo meditatii la info sunt gramezi, intra pe www.meditatii.ro si alege materia informatica, orasul, zona si aia e.

Pana sa te stabilesti..trebe sa ai banu gros. Sa iei in zona care vrei tu, etc.

| CostinAlamariu a răspuns:

1. Investiti

2. Nu, dar asta nu înseamnă că trebuie să schimbi jobul. Dacă vrei job bănos te angajezi în IT, medicină, drept, arhitectură, inginerie, etc.

3. E o afacere proastă să stai pe chirie. Chelui o grămadă de bani și la sfârșit nu ramai cu nimic.

4. Investesti...

5. Se poate construi casă si in extravilan, dar esti mai izolat, ramai fara drumuri, fara apa, curent, etc. Eventual iti poti cumpara o rulotă și trăiești acolo dacă vrei să fii nomad.

6. NU. Sub nicio formă să nu joci nici la Lotto nici la jocuri de noroc, pariuri sportive și alte rahaturi din astea mizerabile. Lotto nu degeaba se numește taxă pe proști și pe săraci.

7. Sub nicio forma sa nu stai pe undeva fara autorizatie!

8. Trebuie sa fie

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Păi dar unii chiar au câștigat la Lotto happy

Și mama îmi zice că e o prostie, că nici God nu e de acord cu aceste câștiguri, însă eu i-am zis mamei că dacă știu ce vreau, în cazul meu casă, și nu fac ceva ilegal sau rău cu banii, ba poate dau și unor oameni nevoiași cu ceea ce rămâne, de ce ar fi ceva rău? happy

Cât de investit, eu nu am aptitudini de afacerist mister HyperBorea sad credeți că asta nu e frustrarea vieții mele printre altele, dacă aș fi avut aptitudini de așa ceva, acum aș fi avut afacerea mea, mai ales că pe imaginație nu duc lipsă, am multe idei de afaceri, dar nu și skillurile unui afacerist din păcate. sad Știu că o să ziceți că le pot antrena, pe unele da, dar spre exemplu puterea de convingere nu o am și nu o s-o capăt vreodată. Deci în afaceri este foarte importantă această persuasiune. Deci tocmai de aceea am și în gând alte metode de o oarecare îmbogățire, dar evident că la limita corectitudinii, că nu mă apuc acum să dau în cap ca să mă îmbogățesc.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Fata mea, ai șanse de un milion de ori mai mari să fii lovită de fulger decât să căștigi la Loto. Loteria e taxă pe prostie! Joci ca să pierzi, n-o zic eu, o zice matematica!

În fine, îmi pare că ești doar o adolescentă deci te sfătuiesc să o lași mai moale cu visurile de îmbogățire. Există lucruri mai frumoase în viață decât goana după hărtii. Dacă nu ai talent în afaceri sau nu vrei să-l dezvolți singura ta opțiune este să intri într-o profesie bănoasă. De exemplu în IT. Deci învață matematică și dă-i bătaie.
Eu nu ziceam să-ti deschizi o afacere ci ziceam sa investesti în acțiuni, dividente, bursă, etc. Înțelegi? Asta o poate face oricine cu o modică educație financiară.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

La 27 de ani ți se pare că mai sunt o adolescentă? happy Eu zic că nu happy ba chiar simt că îmbătrânesc happy

Și da, uitasem de bursa aia. Cât am cercetat-o și pe aia pe net, dar nu am înțeles nimic. Nu știu cum funcționează. happy Nu înțeleg cum investești în aia.

| blackann a răspuns:

Only fans

| anonim_4396 explică (pentru blackann):

Ăștia ce mai sunt? happy

| haileewatson a răspuns:

1. Venituri multiple; investitii in: actiuni, imobiliare, o afacere etc;

2. Daca iti pui o parte din salariu in depozite bancare, probabil ca da, dar trebuie sa fie sume frumusele. Sau investesti o parte din salariu lunar intr-un anumit lucru. Job-uri banoase in Romania? Poti face bani din orice, fie ca esti doctor, personalitate tv, corporatist, influencer etc. conteaza ce anume faci si cum iti folosesti skill-urile ca sa obtii oportunitati.

3. Apuca-te de freelancing, in functie de skill-urile si experienta ta e posibil sa ai anumite cunostinte care sunt cautate intr-un anumit domeniu... de exemplu IT? sau marketing? iti faci PFA si lucrezi ca freelancer si calatoresti in acelasi timp. Iti faci propriul program de munca. Bineinteles ca pana iti creezi un venit stabil s-ar putea sa dureze luni sau ani de zile happy Varianta 2: iti faci un canal de Youtube cu calatoriile tale si castigi cativa banuti si de acolo.

4. Venituri multiple: fie ca sunt mai multe job-uri, freelancing, bani din Youtube, brand deals (daca ai urmatori online), o mica afacere pe care o ai. etc

5. Modalitati de a obtine o casa fara imprumut bancar:
- O cumperi cu toti banii deodata
- Obtii o mostenire sau donatie de la cineva
- Castigi la loterie
- Cumperi un duplex (doua case lipite una de alta, pe una o inchiriezi si in cealalta locuiesti tu. Din chirie platesti ratele)

6. Daca te consideri norocos, incearca Loto, desi nu recomand sa arunci cu banii in loterie sau gambling.

7. Nu stiu

8. Nu stiu

| anonim_4396 explică (pentru haileewatson):

Am auzit de acest freelancing. happy
Mai multe detalii?

Cu vloggul vreau să fac ceva, dar pe școală, că tot sunt profă, însă deja e îmbâcsit Youtube-ul de când cu pandemia și pe partea asta, nu prea mai am eu cu ce să vin. Deocamdată voiam să fac un mic vlog despre partea asta de pedagogie și metodică pentru noi învățătorii, deoarece chiar pe partea asta am văzut că nu apare încă nimic pe Youtube, dar cât de curând or să apară și despre asta, deoarece a luat amploarea școala de pe Youtube. happy
Așa ca altceva, pe Youtube se caută mult fețe frumoase cu trupuri frumoase happy nu pot fi din această categorie happy altă categorie ar mai fi cea smart în care se prezintă ceva nou sub soare, e plin Youtube-ul și de informații din astea, încât nu aș avea eu cu ce să mai vin nou ca să am urmăritori. laughing

| DeMicUnCălător a răspuns:

Odată, un mare om a spus. - Whatever the mind can conceive and believe, the mind can achieve

| RosaliaOriginala a răspuns:

Ai o singura viata, logic ca iti recomand sa urmezi visul de a calatori in lume