| Algus321 a întrebat:

Salut, am girat pentru cineva și nu și-a mai achita ratele, ultimele 3 luni le-am achitat eu cu celălalt girant. Intrebare mea este dacă achit eu toate ratele in continuare pana la sfârșitul ratei pot recupera cumva bani pe baza chitanțelor pe care le primesc de fiecare data când plătesc?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ca poti recupera suma platita depinde de faptul daca respectivul are venituri sau bunuri executabile silit.
Daca nu-ti restituie banii de bunavoie va trebui sa-l dai in judecata si apoi sa pui in executare hotararea judecatoreasca printr-un executor judecatoresc.
Daca nu are venituri sau bunuri executabile silit nu-ti foloseste la nimic hotararea judecatoreasca, dimpotriva, vei fi cheltuit bani in plus cu cheltuielile de judecata si de executare silita.

| Violleta2022 a răspuns:

Siguri ca poti sa-ti recuperezi banii, dar trebuie sa-l dai in judecata.
Pastreaza toate chitantele!

| mi25 a răspuns:

Da, deschizand actiune in instanta. Dar daca acesta nu are venituri si nici bunuri ce pot fi confiscate, ramaneti cu paguba. Cunosc cateva cazuri de acestea.

| Algus321 explică (pentru mi25):

Mulțumesc ????