| Anonimul8091231 a întrebat:

Bună, am o altă idee de o afacere, însă vreau să cer niște păreri, pentru a-mi face și eu o idee despre acest tip de afacere.

M-am gândit la o afacere de producție gheață  (pentru băuturile răcoritoare), vara este foarte bună, mai ales în zilele călduroase.

Este o afacere care merge? Sau nu prea?

Ar fi costuri mari în privința acestui tip de afacere?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai bani multi sa cumperi utilaje frigorifice, masini frigorifice de transport si ai hala amenajata unde sa faci gheata, de ce nu?

| Anonimul8091231 explică (pentru Violleta2022):

Nu trebuie "bani mulți" pentru o afacere de acest gen. Implica multe costuri, că toate afacerile, însă masina de gheață nu costă exagerat de mult. Utilaje frigorifice, acelea da. Iar pentru transport există acele cutii frigorifice în care pui gheata și o poți transporta cu propria masina.

Nu ai nevoie de o "hală". Ci de un spațiu, măricel. Ca doar nu trebuie multe utilaje frigorifice. Trebuie doar unul pentru a tine gheata + masina de făcut gheata și cam atât. Sa ai spațiu, cu apa și curent și se poate începe treaba.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimul8091231):

Nici un restaurant sau cofetarie nu va cumpara gheata la genta frigorifica, te asigur de asta.
Sunt standarde de calitate si igiena care se impun si cu cutia, nu cumapara nimeni gheata.
Ai vazut vreodata o fabrica de facut gheata?
Ca ai nevoie de o hala cu spatiu pentru utilaje, cu mese pentru taiat blocurile de gheata samd.

| Anonimul8091231 explică (pentru Violleta2022):

Știu, foarte bine toate regulile de igienă în legătură de producție de alimente. Și alte lucuri de genul.

Nu trebuie să cumpere cu cutia. Gheața, trebuie să fie ambalată într un ambalaj specific, care să fie închis foarte bine. Îl pui, în cutii de genul pentru transport.

Cum am mai spus, nu trebuie să tău eu cuburile, deoarece exista aparate care le fac, care le scot gata tăiate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimul8091231):

In cazul asta, succes la afacerea!
Nu uita sa-ti faci firma legala si sa iei toate autorizarile de functionare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt mașini care produc cuburi de gheață la nivel industrial. Cine are nevoie, își cumpără.
https://eur.vevor.com/......0484457404

| relian a răspuns:

Si eu ma gindii acum vreo 2-3 ani la chestia asta laughing Daca ai ceva bani poti incerca, te costa doara masinile de gheata, faci o baraca undeva, ai nevoie doara de apa si curent electric.

Vezi si tu cum merge.Ar trebuie sa inceapa sa mearga c hestia asta, europenii nu prea is invatati cu gheata, dar o sa se invete.Gheata vara,cum zici toti aer folosi. Poti sa vinzi si ceva coolere pe acolo,inveti lumea sa foloseasca gheata, te duci la strand, te duci la mare, te duci la lac, unde te duci ai un cooler micut bagi ceva gheata sucuri, apa aia e.
In RO benzinariile vind pungi cu gheata? Intreb ca nu stiu.Deci poti incerca,nu prea potk stii de merge sau nu pana nu incerci, asta pentru ca nu prea is oameni care sa faca chestia asta.

Costurile cum am zis te costa masinile de gheata, pungi de plastic is ieftine banui, apoi ceva o baraca undeva, dar undei trafic, pe unde umbla oamenii mai multi.

| MihaiSpeedster a răspuns:

În principiu ar merge bine vara, și spre deloc iarna. Trebuie să iei în considerație si alte aspecte. Livrare (deci ai nevoie de un camion frigorific) consum de energie pentru stocare, daca nu faci livrări, atunci locație bună (nu ți-ar veni un client de la Piața Romană la Popești Leordeni ca să ia gheață, ca îi trece ziua), șamd.