| mariusmaris a întrebat:

Buna am o problema grava,,si URGENTA,,am stat in chirie si ultima luna nu am avut banii sa platesc chiria am plecat de pasti la mama si propietaru a mers si a schimbat iala, precisez nu am facut nici un contract cu el de inchiriere, dar problema este ca eu cand am plecat hainele mele au ramas acolo tot acte buletin etc,, si acuma ma suna astazi si a zis ca el maine face curatenie,,adica imi arunca lucrurile,,ceva de genu, ESTE POSIBIL SA FACA ASA CEVA? ARE DREPTU ASTA?!

Răspuns Câştigător
| Baton a răspuns:

Cea mai mare greseala atunci cand stai in chirie este sa nu faci contract cu proprietarul.atat timp cat casa este pe numele lui el poate face ce vrea.garantie nu ai achitat la inceput?
recomandarea mea e sa meri sa iti iei toate lucrurile de acolo.vezi daca il poti baga la furt..nu stiu exact povestea dar il poti reclama pe undeva ceva. exista o legislatie referitoare la chirie...din cate stiu se numeste legea chiriasului. uite aici ceva: http://www.studentie.ro/campus/legea_chiriasului/c-282-a-48170

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu ati incheiat un contract, hainele tale nu sunt acolo. Este suficient insa sa dovedesti ca tu ai fost de buna credinta si ti-ai platit absolut totul la zi inainte de a pleca pentru a putea pretinde ca aveti un contract verbal. daca la data plecarii ai avut cea mai mica datorie la el sau la facturi, nu poti pretinde nici asta. Cel mult ii poti plati maine tot ce ii datorezi plus penalitati de intarziere (cam 0, 2% pe zi, in conditiile legii) si apoi sa soliciti recuperarea lucrurilor. daca nu accepta, ti le poate arunca.

| KodrutZ a răspuns:

Nu ai facut contract, are dreptul sa faca ce vrea cu lucrurile tale, mai ales ca nici tu nu ai fost ok. Cred ca puteai sa ii zici sa te astepte o luna si nu crapa...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate sa faca ce vrea, e casa lui, tu nu ai nicio dovada ca ai locuit acolo

| PisicaFIFI a răspuns:

Trebuie sa accepti ca nici tu nu ai fost ok lasand chiria neplatita pe o luna. Incearca sa rezolvi AMIABIL situatia macar in ceasul al 25-lea: fa rost de banii de chirie, vorbeste frumos cu omul si plateste-i la zi tot ce este de platit (chirie, facturi la utilitati) si recupereaza-ti lucrurile. Spor!

| Juliiia a răspuns:

Atata timp cat nu ati incheiat niciun cotract, are dreptul la orice.

| mariusmaris explică:

Pai cum are dreptu,,, cand eu am actele mele personale la el in casa.nustiu...ce sa mai zic,,