| creata a întrebat:

Buna am si eu o intrebare:am lucrat ca vanzatoare 1 an si 3 luni si mi-am dat demisia, acum cateva zile am fost sa-mi iau bani, lichidarea.eu am lucrat pana pe 11 martiesi avansul il luasem pe data de 8 pana sa plec. spuneti-mi si mie nu trebuie sa-mi dea mai multi bani cand se lichideaza de o persoana? nu trebuie sa-mi dea si bani de concediu daca nu am beneficiat de concediu.eu am luat decat 349.00.va rog sa-mi raspundeti si mie la intrebare.va multumesc

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Da, in cazul asta trebuie sa-t plateasca si cele 15 zile de preaviz(daca ai stat) si concediul de care nu ai beneficiat. E dreptul tau, vorbeste cu angajatorul despre asta.Cat despre restul de bani pe care ii mai ai de luat, tu ar trebui sa stii cel mai bine.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai luat avans, acea suma acopera in avans un numar de zile lucrate, restul trebuie sa-ti fie platite. Din acest motiv prevede Codul Muncii un pre-aviz de 15 zile.
In ce priveste concediul, daca ai lucrat min. 9 luni, esti indreptatita de concediu. In acest caz, daca nu ti-ai luat concediul, firma trebuie sa-ti plateasca salarul de baza net pentru perioada proportionala la cate zile ai drept de concediu. Daca nu l-ai primi, depune o cerere inregistrata la firma si cere-ti recalcularea drepturilor banesti cuvenite. Daca nu vor sa te rezolve, poti apela la "fortele de munca".

| psiholoaga a răspuns:

Numai daca ai carte de munca, patronul e obligat sa iti plateasca si contravaloarea concediului. In rest, compensatii banesti nu, decat daca e mentionat in contract. De exemplu, la firma la care lucrez, au concediat 2 persoane: uneia i-au dat echivalentul a 3 salarii si uneia doar contravaloarea zilelor ramase neluate din concediu. Eu, de exemplu, care am contract de colaborare, nu as primi nimic, deoarece nu specifica in contract zile de concediu, compensatii banesti etc.

mariana
| mariana a răspuns:

Lichidarea drepturilor banesti in cazul plecarii prin demisie din unitate, trebuie sa cuprinda plata pentru zilele efectiv lucrate, precum si cota parte din zilele de concediu de odihna cuvenite pe timpul lucrat.In cazul in care dupa primul an de activitate nu ti s-a dat concediu de odihna, atunci ai dreptul sa primesti indemnizatia de concediu pentru un an si 3 luni, cat ai lucrat total la aceea unitate. Daca ai beneficiat de concediu de odihna pe anul 2008 atunci, ti se cuvin drepturile de indemnizatie de concediu de odihna pentru cele 3 luni lucrate in anul 2009. Fa o cerere in acest sens la conducerea unitatii si cere-ti drepturile. Daca nu ti se acorda, te poti adresa dupa 30 de zile Tribunalului cu un litigiu de munca, prin care ceri obligarea unitatii la plata drepturilor tale. Cererea nu se timbreaza. Succes.

| mariazet45 a răspuns:

Trebuia sa iti dea mai multi bani dar nu cred ca o sa itimai dea ceva. Nepoata mea lucreaza in Italia, anul trecut a plecat de la unitatea la care a lucrat aroape un an, a venit in august in concediu si apoi si-a dat demisia a primit lichidarea dupa 2 luni stiti cat 2000 de euro. Asa se lucreaza in strainatate, salariu ei era de 1200 de euro pe luna. Ar trebui sa ii dai in judecata dar -s-ar putea sa mai ai nevoie sa iti dea vreo recomandare sa te angajezi in alta parte, totusi ar trebui sa incerci sa nu mai faca si cu altii la fel.

| miry a răspuns:

Da normal trebuie sati plateasca si ultima zi lucrata, mai ales concediul de care nu ai avut parte dar depinde de patron, mi s-a intamplat si mie si nu mi-am primit banii dupa care am facut sesizare la itp si s-a dus controlul peste ei si ia amendat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa iti dea mai nulti bani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai lichidarea presupune ce ai lucrat pina la sfirsitul lunii februarie. Daca zici ca ai luat avansul pe 8 inseamna banii pentru 1-15 februarie. Inseamna ca mai trebuia sa iei lichidarea pe februarie 16-28 februarie, care normal se lua cind se lua, si ce ai lucrat de la 1 la 11 martie. Daca te-ai lichidat inseamna ca trebuia sa iti dea toti acesti bani la lichdare - adica lichidarea pe februarie si ce ai lucrat in martie. Daca nu ai luat concediu de odihna pe acest an trebuie sa iti plateasca si zilele de concediu la care aveai dreptul dar nu le-ai luat, adica in cazul tau daca ai lucrat numai 3 luni rezulta un sfert din zilele la care aveai dreptul pe un an. Daca insa ai apucat sa iei zile de concediu mai multe decit aveai dreptul, avind in vedere ca nu ai terminat anul acolo, atunci trebuie sa dai banii inapoi pe ele. Cere un fluturas de la salarizare si verifica.

| jamesbond a răspuns:

Nu... trebuia sa faci cere de concediu pentru zielele respective si sa iti semenzi demisia abia pe urma happy

| danyelxxl a răspuns:

DA-I incolo de bani, cat sa iti dea pentru 2 saot de concediu, gasesti tu in alta parte poate mai bine