| creata a întrebat:

am lucrat ca vanzatoare 1 an si 3 luni si am aflat ca se inchide magazinul, m-am hotarat sa plec, nu ne mai dadea nici bani la timp bonurile de masa ni le luoase, si mi-am dat demisia, spuneti-mi si mie daca ma-si duce la fortele de munca ar putea sa-mi dea somaj, sau sa-mi ofere un loc de munca? va rog sa-mi raspundeti la intrebare.va multumesc

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ti-ai dat demisia nu poti lua somaj, dar la fortele de munca iti vor oferi un alt loc de munca, daca au.

| fabiola a răspuns:

Daca ti-ai dat demisia, cum sa mai iei somaj? Somajul il luai la desfiintarea magazinului, deci din vina angajatorului.La fortele de munca sunt afisate locuri de munca si poti chiar sa beneficiezi de cursuri de recalificare...Multa bafta!

leonardk
| leonardk a răspuns:

Demisia exclude somajul. Doar cei disponibilizati dintr-un motiv independent de ei primesc somaj.

| sese a răspuns:

Trebuie sa te inregistrezi la fortele de munca pentru un alt loc de munca-deoarece incetarea activitatii s-a produs din cauza ta -demisie; patronul trbuia sa plateasca contributia la somaj nu cred ca a platit-o.In acest caz situatia e mai complicata; vei primi lamuririle de la personalul oficiului.

| DenissaDeea a răspuns:

Da primesti somaj daca ai carte de munca legala obligatoriu daca nu ai un loc de munca si depui actele pentru somaj, somaj se puate lua la cel putin 6-9 luni lucrate cu carte de munca.
La fortele de munca se poate sa iti dea un loc munca, depinde ce au disponibil in momentul de fata, daca o sa iti placa sau nu locul disponibil sau varianta somaj, ramane de vazut acolo ce sanse de somaj sau loc de munca ti se ofera, o spun din experienta si cunostinta de cauza incearca succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu primesti nimic daca ti-ai dat demisia. Primesti indemnizatie de somaj numai daca inceteaza contractul de munca din motive care nu ti se pot imputa, adica desfiintarea postului sau incheierea perioadei determinate pentru care a fost incheiat contractul (art. 65, respectiv art. 56, lit. j din Codul Muncii). Dar si in aceste cazuri, primesti indemnizatie de somaj daca ai lucrat 12 luni din ultimele 24. Daca ti-ai dat demisia, nu iei nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ti- ai dat demisia atunci nu ai cum sa primesti somaj, fiindca in demisie tu ai cerut sa pleci, nu angajatorul te a dat afara, nu ai fost disponibilizata.