| anoniiim a întrebat:

am si eu o intrebare.cu ce se ocupa firma "Curriculum Vitae"? happy cel mai bun rasp primeste funda! multumesc

Răspuns Câştigător
| Kannaaaaa a răspuns:

Curriculum Vitae ( prescurtat CV) in latina "cursul vietii".
CV-ul face prima impresie asupra angajatorului şi este oglinda candidatului.
CV-ul european cuprinde următoarele informaţii despre candidat:

a) informaţii cu caracter personal, limbi străine cunoscute, experienţa profesională, nivelul studiilor şi al formării profesionale;

b) alte aptitudini ale persoanei, în special aptitudini tehnice, organizatorice, artistice şi sociale;

c) informaţii suplimentare care pot fi menţionate în curriculum vitae sau într-o anexă a acestuia.

Un CV este cartea de vizită a candidatului şi trebuie să îndeplinească cîteva condiţii:

- să cuprindă informaţii dispuse pe rubrici distincte, aşezate în ordine cronologică;

- să conţină date reale, probate cu documente;

- afirmaţiile să fie adevărate, bine cîntărite de candidat, eventualele întrebări de la interviu să nu descopere neadevăruri (ex: cunoscător de limbă engleză – în cazul unei persoane care silabiseşte cuvintele în engleză);

- să nu conţină greşeli – orice greşeală denotă superficialitatea candidatului (ex: absolvent facultate 2007-2007);

- hobby-urile sunt importante, pentru că indică preocupările candidatului şi oferă posibilitatea angajatorului de a încadra candidatul pe un post potrivit cu abilităţile lui şi chiar de a crea nu nou post;

- transmiterea pe e-mail dovedeşte cunoaşterea calculatorului şi a acestui sistem de comunicare, care este, practic, generalizat.

4 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

La asa intrebare, asa raspuns : firma "Curriculum Vitae" se ocupa cu vitele cu kur mare laughing

| Intruder19 a răspuns:

Este ca o carte de vizita,are in el informatii despre tine, nivelul de educatie, locurile de munca anterioare.

| RwkY a răspuns:

Invatamant. pe acolo pe undeva "Alte forme de invatamant" am gasit eu big grin

| MedutzZA a răspuns:

Curriculum vitae este o expresie latină care se traduce prin "Istoricul vieţii". Forma abreviată "CV" a început să fie folosită din secolul XX.

În general, Curriculum vitae are un format standard, care sintetizează informaţii cu privire la: datele personale, postul vizat, experienţa profesională, educaţie şi formare profesională (incepând cu ultima formă de invăţământ absolvită), informaţii ce ţin de aptitudini native sau dobândite (în afară de cele profesionale).

Pentru o mai bună receptare a datelor de către angajator, în Europa s-a convenit o standardizare a formatului de CV (formatul Europass), pentru a avea acelaşi format (şi conţinut) indiferent de limba în care este scris.