| Cocolino9 a întrebat:

As vrea sa inchiriez un apartamnet in Bucuresti? Cam care ar fi metoda cea mai sigura de a inchiria, direct de la proprietar sau prin intermediul unei agentii? Am inteles ca prin intermediul unei agentii sunt nistre costuri in plus. Am citit articole pe net dar nu sunt total multimita de explicatii. In plus cam cat credeti ca ar dura sa intru in posesia apartamentului? M-ar ajuta cateva sfaturi in domeniu acesta, este prima daca cand inchiriez un apartament. Multumesc.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Agentiile sunt si girantii intre partile contractante, incat chiria sa decurga in conditii bune. Printre altele, si pentru acesta isi percep comisioanele, care sunt in jurul chiriei pe 1-2 luni.

| IsabelaIssa a răspuns:

Poti sa cauti anunturi direct de la proprietar, si alergi sa le vezi pe cont propriu. Agentia iti ia comision jumatate din chiria pe o luna, si te duc sa vezi toate ofertele lor, in functie de cerintele tale. Chiria se da pe 2 luni, o luna reprezinta garantia, si nu ii mai vezi inapoi in cele mai dese cazuri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca faci contract inregistrat la anaf este in siguranta in ambele cazuri,

daca iei de la agentie platesti niste comisioane insa e mai usoara cautarea si aproape de fiecare data se inchiriaza legal, cu contract

in posesia apartamentului intri in functie de cum vrea proprietarul, in general se intampla pe loc sau imediat dupa semnarea contractului