Întrebare recomandată | Krisakis a întrebat:

Astazi am incercat sa-mi fac un card de cumparaturi, totul a decurs corespunzator pana in momentul interogarii raportului ANAF in urma caruia am fost anuntata ca sunt de negasit. Mi se pare cel putin bizara aceasta veste in conditiile in care lucrez de 6 luni cu contract la o multinationala. Unde credeti ca trebuie sa ma adresez sau ce ati facut daca ati fost in aceeasi situatie?
Multumesc

3 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Poti verifica daca esti asigurat la sanatate si astfel ai confirmarea ca ai un contract, iar angajatorul iti declara contributiile http://www.cnas.ro/page/verificare-asigurat.html

De asemenea, trebuie sa discuti cu contabilul firmei sa vezi cum fac ei declaratiile, poate le dau la trimestru si atunci ai o explicatie. Tot el poate face solicitare sa vezi ca apari si tu inscris. Daca tu apari, inseamna ca banca nu a facut corect interogarea si ar fi bine sa te duci in alta parte.
Mai ai si optiunea de spatiul privat aici https://www.anaf.ro/......ane_fizice

Succes!

| Țoglă a răspuns:

Nu te mai complica și fă-ți card Revolut.

| suntserios a răspuns (pentru Țoglă):

Nici măcar nu ai idee ce e ala card de cumpărături și la ce ajuta. Ai scris și tu ceva sa fie.