| Frank51 a întrebat:

ce se intampla daca mi-am uitat codul PIN de la contul bancar? cum pot afla codul? pot cere codul de la un Banca?

6 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Clientii care nu isi mai amintesc codul PIN al cardului trebuie sa se adreseze bancii emitente pentru regenerarea unei noi combinatii.

In general, aceasta este disponibila la cateva zile dupa depunerea cererii si poate fi ridicata de la agentia bancii unde este a fost emis initial cardul.

Pana atunci, daca aveti nevoie de lichiditati, puteti retrage numerar din contul de card la ghiseul bancii. Pentru aceasta operatiune insa, comisioanele percepute sunt in general mai mari.

De asemenea, cardul poate fi utilizat pe internet, daca are pe spate inscris un cod CVV.

De asemenea, se pot face tranzactii la comerciantii care nu cer PIN. Acest lucru nu este insa posibil intotdeauna daca este vorba de un card cu cip. Introducerea codului PIN este obligatorie daca magazinul acceptator are terminale ce permit citirea informatiilor stocate pe cip.

Pentru a nu va mai afla in situatia de a uita codul PIN, majoritatea bancilor ofera posibilitatea de a schimba codul PIN de la bancomat, astfel ca puteti alege un numar care il puteti retine mai usor.

| Grimmjow69 a răspuns:

Poti cere plata si fara PIN.
PIN-ul este cerut sau nu, functie de optiunea comerciantului / bancii pe locatia respectiva. este total dependent de software-ul POS-ului respectiv. Daca card-ul este de debit~ATM card( Maestro, Cirrus etc) si nu are logo-ul VISA/Mastercard/Amex/Discover atunci vi se va cere codul PIN oriunde. Daca e credit card cu logo-ul VISA/Mastercard/Amex/Discover atunci nu se cere nicaieri codul PIN din simplu motiv ca nu toate au PIN-ul setat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Off, cite idei complicate. Te prezinti la banca cu actul de identitate (sa dovedesti ca e cardul tau). Dupa putin timp (confirmarea serviciului de carduri) vei putea avea acces la contul tau de card.

| Generalul a răspuns:

Contul nu are cod PIN, decat cardul aferent contului. Daca retragi bani de la ghiseu sau vrei sa transferi cuiva, nu ai nevoie de PIN. Poti merge la banca emitenta sa iti dea unul nou daca folosesti mai mult cardul pentru retrageri. Pentru plata online iarasi nu ai nevoie de PIN.

| Zapkitu a răspuns:

Poti cere altul, iti trebuie doar buletinul, si o sa te coste in jur de 20 lei. BAFTA!

| AndreiKLM a răspuns:

Te poti duce la banca si ai spui sa til schimbe.