| Someone1272828282 a întrebat:

Buna. Cum pot afla dacă pot cumpăra un teren care aparține de primărie și nu are nici un afiș in care se specifica că este de vânzare? Și cum pot afla dacă este de vânzare un teren care nu aparține de primărie dar pe acest teren de afla o clădire părăsită.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti, fiindca este propietatea Primariei si nu se poate vinde particular nimanui.
In caz de Primaria si Consilul local decid sa vanda acel loc, il vor scoate la licitatie publica, asa cum cere legea tarii si atunci se va afisa anunt in ziarele locale cat si pe usa Primariei.

| ZyRRe a răspuns:

Legat de terenul pe care se afla o cladire parasita, poate fi a unei persoane care a lasat totul in urma si a plecat in strainatate. Poti incerca la vecini, sa intrebi a cui este si daca au date de contact. De obicei unii au gandul sa se intoarca cand strang ceva bani, dar altii dau de bine si decid sa nu se mai intoarca. Deci pot fi sanse sa poti cumpara terenul respectiv. Sau ai putea incerca la primarie, dar slabe sanse. Nu prea au voie sa dea informatii de felul acesta, decat daca te faci si tu vazut cu un plic ceva.