| alexalx9777 a întrebat:

Bună dimineața comunitate.
Am o problemă din care nu știu cum să ies.
Nu vreau critici, dar că fiecare om eu am un viciu. (Nu dependenta)
Am făcut o prostie foarte mare de care regret, am amanetat un telefon foarte important pentru mine, cumpărat de puțin timp (iPhone 12 pro max) nu menționez telefonul pentru laudă menționez pentru a realiza suma de bani pe care trebuie sa o returnez amanetului.
Am o perioada mai complicată. Sunt Personal Trainer iar de 3 săptămâni nu mai lucrez din cauza mai multor probleme.
De aceea am și băgat acel telefon.
Nu aș vrea să îl pierd... Îmi era foarte drag telefonul și nu am idei cum as putea sa fac bani că sa îl scot.
Am contract până în data de 6 luna viitoare. Săptămâna viitoare incep munca dar nu voi lua salariul până când trebuie sa îl scot.
As dori niste idei...
Mulțumesc anticipat.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Prelungesti termenul pana cand vei face rost de bani, ca sa-l scoti. Dar vei plati mai mult.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai facut o prostie, ca ai bagat la amanet, cîti bani ai luat pe telefon si cît vor ei inapoi? Sigur ei vor dublu inapoi tocmai din cauza ca ei stiu ca oamenii nu au cum sa plateasca si ei ramîn cu telefoanele.

| alexalx9777 explică (pentru CristiDinBucuresti):

3.700 mi-au dat le el și trebuie să dau 4.000 că sa îl scot.
Din magazin l-am luat de2 luni cu 7.000

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru alexalx9777):

Cine te a pus sa il amanetezi? Nu cred ca il mai scoti, ai dat 70.de milioane pe un telefon sa i ti dea ei 37 de milioane si tu ai sa le dai 40 de milioane, afaceri de rahat, trebuia sa il returnezi la magazin inapoi si i ti luai banii pe el asa nu o sa il mai ai deloc decat daca ai 40 de milioane, dar pana o sa ai ei pun penalizari pe zi si o sa i ti ceară 45 de milioane si tot asa.Cel mai bine da-l naibii de telefon i ati altul. Daca ei l au folosit in timpul asta si il i ei inapoi defect?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te înțelegi cu cei de la amanet să te aștepte până la salar, iar atunci le plătești tot.

| alexalx9777 explică (pentru sadrian46):

Am încercat, dar au zis că nu ei depind de asta. Telefonul are o dată fixă pe contract și nu putem încalcă legea.

| sadrian46 a răspuns (pentru alexalx9777):

Atunci din salar cumperi altul.

| Sekim a răspuns:

Depine in ce oras stai. Cum a spus si domnul Adrian, poti vorbi cu cei de la amanet, cu patronul, sa astepte pana iei salariul. Daca in orasul tau exista Glovo, FoodPanda etc, poti sa lucrezi acolo si sa strangi niste bani. Daca vrei alte 2 variante ( nu le recomand, motive logice ) ai putea sa te imprumuti la banca sau la prieteni. Trebuie sa ai macar un prieten care intelege situatia in care esti si sa te ajute. Ai putea sa te angajezi part time la restaurante etc. Sa faci bani din nimic nu prea se poate din pacate

| mihaela000ela a răspuns:

.Contractul de amanet se poate prelungi cu comision in avans pe o perioada minima de 1 zi si maxima de 60 zile, plus 30 zile suplimentare, plus 7 zile gratie.Asa nu pierzi telefonul,ci doar platesti un comision, de altfel, justificat. Citeste, clauzele din contract, privind prelungirea acestuia!

| Nimeni20192018 a răspuns:

Cumperi alt telefon când iei salariul, și nu mai fă chestii de astea.