| Sophia75 a întrebat:

Buna! Mostenesc pe cineva care a avut cont pe platforma aia de monede virtuale. Nu stiu ce suma are, nu stiu daca mi se va permite accesul, chiar daca am de la notar certificat de unic mostenitor. LA ce surprize neplacute ma pot astepta? Pot exista datorii sau ceva pe minus de platit? Ca nu ma pricep. Multumesc!

8 răspunsuri:
| Standt a răspuns:

1. De unde stii ca a avut cont acolo?
2. Daca ti-a spus de cont, de ce nu ti-a dat datele de acces? Vezi, poate ti le-a lasat pe undeva.
3. Cand primesti o mostenire, te astepti la orice, inclusiv datorii. Nu numai bogatii.

| Sophia75 explică (pentru Standt):

Stiu, pentru că i-au venit notificari despre cont pe email la care am acces dar nu am acces pe platforma de bitcon, nu avea parole notate. A murit tanar, subit, nimeni nu se astepta la asta.

| eliancodrut a răspuns:

Orice mostenire trebuie declarata la notar.
Daca in Certificatul de mostenitor nu este prevazuta aceasta mostenire, nu cred ca o sa ai acces la acel cont.
Este necesar sa mergi la notarul care a intocmit actele si sa discuti cu el. Cred ca este nevoie de o suplimentare de dezbatere a mostenirii. Notarul poate si are dreptul sa ceara informatii asupra acelui cont.

| Sophia75 explică (pentru eliancodrut):

I-am spus notarului, dar la noi inca nu exista legislatie punctuala pe cele "virtuale" dar mi-a spus ca daca pot intra in posesia a orice i-a apartinut defunctului, imi apartine de drept, pentru ca am certificat de unic mostenitor.

| eliancodrut a răspuns (pentru Sophia75):

Da, iti apartine de drept, dar nu si de fapt. Ca sa iti apartina de fapt (legal) trebuie facute acte de proprietate pe numele tau, care este completare la Cerificatul de mostenitor. Sa mearg domnul notar in instanta fara certificat de mostenitor sa vada ce-i zice judecatorul. Sa mearga sa faca suplimentul de dezbatere.

| Sophia75 explică (pentru eliancodrut):

Pai, mie mi-a spus invers: sa am dovada unei noi posibile mosteniri si apoi pot intra in posesie. Asa am facut si la crearea nasei succesorale, m-a intrebat de imobile, actiuni, bunuri, terenuri, conturi si acolo a facut cerere de vefiricare (la banci mi-a dat adresa si m-am dus eu sa le depun la ele...). Deci, trebuie sa am o dovada ca erau ale fratelui si sa cer apoi act de proprietate.

| eliancodrut a răspuns (pentru Sophia75):

Ceva nu se leaga. Nici o banca sau o institutie din Romania nu-ti va divulga nimic despre bunurile persoanei pe care o mostenesti daca in certificatul de mostenitor nu-i mentionat bunul despre care vrei informatii.
Notarul are dreptul si este obligat sa ceara de la orice institutie din tara pe care o nominalizezi, informatii referitoare la bunurile persoanei pe care o mostenesti.
Este in afara legii ca mostenitorii sa mearga personal cu cererile de verificare. E prima data cand aud asa ceva.
Notarul este obligat sa trimita cereri de verificare, in ttoate locurile unde s-ar presupune de mostenitori ca se afla bunuri.
Dar cred ca, fiind un domeniu necunoscut de notari inca aceste actiuni virtuale, se feresc de ele ca dracu' de tamaie.
Este adevarat ca nici eu nu mi-am pierdut timpul sa le studiez.

| Sophia75 explică (pentru eliancodrut):

Da, prsonal m-am dus la vreo 7 banci sa depun cererea pe care mi-a dat-o notarul pentru a obtine raspuns favorabil sau negativ cu privire la existenta vreunui cont existent al defunctului. Notarul a obtinut date despre posibilele lui actiuni etc. pentru astea nu m-am dus eu la Depozitarul Central. Dar cred ca e buna concluzia ta: nu se prea avanta in acest domeniu al virtualelor....Am facut notificare pe site-ul respectiv, sa vad ce-mi raspund. Pana la urma, tot ce a detinut este proprietate privata. Cu toate beneficiile si obligatiile ce-mi revin mie acum. De asta ma tot interesez, ceva imi scapa si mie in toata procedura asta. Multumesc!