| killer3023 a întrebat:

Bună seara, am 25 de ani ani, viața mea a fost mereu complicată în sensul că părinții mei s-au despărțit când aveam eu 6 ani. Stau cu Mama, sunt oaia neagra a familiei, nu am un venit stabil, mi-am trăit frumos copilăria.
Acum cu tatăl de al doilea care pentru mine (sa ma ierte Dumnezeu) e unicul tată. Mama are 46 de ani iar tata 58. Toată viața lui a muncit din greu. A fost sudor în șantier, de 10 ani pleacă în Belgia tot ca sudor, condițiile de munca sunt mai rele ca în România. Câștigă bani frumoși. Mama e Asistenta pe neurologie. Am reușit sa ne facem o casa mare. Mi-a adus pe lume 2 frați. Unul de 16 celălalt de 5 ani. Acum vine întrebarea, ce afacere legala și care sa aducă profit ar putea sa facă? Vine o vârstă când ei nu o sa mai poată. Mai sunt speranțe sa închirieze un pământ și sa facă mini hotel pentru turiști vara? Lângă noi exista niște pământ al nimănui momentan. Vor putea sa mai muncească sa facă asta sau ce alta afacere ar putea sa facă? O sa ii ajut și eu cum pot. Spun ca sunt oaia neagră a familie, deoarece eu lucrez doar vara. Mi-a plăcut mult distracția, nu prea învățam ieșeam pe afară. Acum vânez permisul de conducere, muncesc să-l dobândesc. Vreau sa ii ajut sa aibă o bătrânețe ușoară. Dacă tata nu o sa mai poată eu nu știu ce o sa ma fac. Nu am prietena, ma întrețin și pe mine în continuare. Aștept sugestii și păreri, țineți cont va rog de vârsta lor.

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Gândirea ta este bună.
Soluția este să îți continui școala, facultatea, pe domeniul care ți-ar plăcea dar și care i-ai putea face față.
Munca de paznic îi lasă pe tineri fără "aripi". Am fost creați ca să trăim într-o continuă dezvoltare, și numai așa putem funcționa în mod corect, satisfăcuți.
Așadar, chiar dacă este mai grea pornirea, reia studiile de unde le-ai lăsat, chiar dacă va fi nevoie de meditații.
Automat îți vei alege și un job part-time (exemplu: curier la glovo, food panda). În toate aceste lucruri trebuie să stai de vorbă și cu ai tăi. Pentru că vei avea nevoie de mai mulți bani de la ei. Le spui că te-ai gândit la continuarea studiilor, și că vrei să iei hotărârea aceasta împreună cu ei. Dacă le vei spune așa, te vei alege cu un suport la care nici nu te gândeai din partea lor.

| killer3023 explică (pentru anonimg):

Nu am bacul. Ce ideii de afaceri legale le pot da?

| Depoka a răspuns (pentru killer3023):

Uite un prim pas ar fi sa te pregătești si sa te înscrii în sesiunea viitoare pentru Bac! Nici nu stii cate usi iti pot fi deschise doar dacă ai această dovadă. Din punctul meu de vedere studiile iti dau alt statut. Eu la sfarsitul liceului aveam o mentalitate, acum la sfarsit de facultate gandesc altfel, ma pot băga in mai multe discutii cu subiecte diferite, sunt mai îndrăzneață, pot aborda situațiile mai matur etc. Cea ce vreau sa spun este ca m-am schimbat. Eu am 22 de ani si pana in prezent nu am lucrat niciodată. Ai mei au lucrat si am avut tot timpul bani pe mâna mea. Iti inteleg grija pentru că exact asta ma frământă și pe mine, dar am ajuns la concluzia ca daca vrei sa obtii ceva trebuie sa muncești. Iar daca vreau un loc de munca ok trebuie sa indeplinesc cerintele dorite de angajator.

| NLS a răspuns:

Ideea cu turismul nu e rea, DAR esti sigur ca va aflati intr-o zona cautata in permanent de turisti?
Deasemena, tine cont ca... probabil piata e deja saturata de pensiuni in zona voastra, (mai mult ca sigur, daca e zona turistica) si un "mini" hotel costa o avere.

As incerca mai degraba ceva din linkul postat de dggsgs
si anume: sera de ciuperci (un soi pentru inceput, daca reusiti va puteti extinde si la alte soiuri)

Sau livada de nuci, aluni...

E mai complicat de creat si dificil de gestionat, insa un "parc de aventura" sau o sala de escalada ar putea avea succes, daca nu aveti deja in zona.

| Raducons a răspuns:

Trebuie sa cauti si sa lucrezi undeva stabil si atunci o sa ii multumesti si pe ei.Parintii tai nu sunt batrani vorbesti de parca ar avea 80 de ani, au timp de multe, si sa iti mai faca un frate dapai un hotel, daca ai bani intr-un an e sus.Nu te dezamagi nu stai chiar asa rau

| eckblume a răspuns:

Ai primit multe raspunsuri care acopera ce as fi apus si eu. Pot doar sa iti arat ce am gasit: https://ideideafaceri.manager.ro/articole/afaceri-agricole-27/ - idei care prind bine daca ai un teren gol/disponibil.

| laeimbrea a răspuns:

Trebuie să te gândești si sa te uiti in jur sa vezi ce ar merge si ce nu, degeaba faci un restaurant, hotel si nu are cine să vină... depinde si de zona unde te afli, daca este zona turistică. etc.

După părerea mea un magazin, bar / terasa ar merge, acum depinde de zona ta.

| Depoka a răspuns:

In condițiile in care ai relatat povestea ta nu consider ca ai avut o viață complicată. Fara suparare, dar gândește-te la persoanele cu handicap sau cele fara adaposturi, cele tintuite la pat de ani întregi sau cele cu boli grave. Meditează putin aspura ta, eu am facut-o pe pielea mea si am constatat ca sunt foarte norocoasă. Un corp sanatos, acces la educatie si tehnologie, calatorii, doi parinti etc... In fiecare zi exista persoane care lupta pentru visul lor, iar pa unele cel mai mare vis e viata/sanatatea. Eu iti sugerez sa incerci orice, sa acumulezi cat mai multe informatii si nu te da batut la primul eșec si nici la al doilea! La inceput e greu, dar nu trebuie totul dintr-o data ci putin pe parcurs. Exact ca o piramidă, doar că o piramida inversă. Iar legat de tipuri de afaceri aici nu cred ca te pot ajuta. Inca sunt la inceput de viață si nu pot sa stabilesc ceva concret, mai ales asupra unei alte persoane.

| killer3023 explică (pentru Depoka):

Eu sunt o persoana capabila. Sunt puțin mai mult leneș, m-am despărțit greu de copilărie. În timpul liber îmi place să fiu copil, la munca și în societate un bărbat serios. Nu am dus niciodată pedepsele pana la capăt. Mi sa oferit tot ce am vrut, ii mai supăr ca le răspund, eu lucrez în fiecare seara de la ora 19 la 7 dimineața restul zilei o dorm ca să o iau de la capăt. Vara și jumătate din septembrie de la 1 sunt paznic de asta scriu la orele astea. Ce vârstă ai? Sunt deschis și la alte sfaturi. Vreau sa o gândesc din timp, când se termina sezonul ce sa discut cu ei ca vom face pe viitor. Tata aduce 2000 și ceva de euro pe luna, mama 5000 de lei. Copiii primesc alocație frumoasa din Belgia. Am avut o mașină Volkswagen Passat 2003 1100 de euro 15 ani ne-a ținut. Acum și-au luat alta. Sunt mulți bani câștigați, dar și datorii. Mama le face pe toate și banca și casa și masă. Vreau și eu sa ii ajut.