| Dragos23 a întrebat:

Buna seara,

Am si eu inca o intrebare, daca imprumut o firma cu 20.000 Euro pentru 2 3 luni de zile, cu acte cu tot, si in timpul acesta firma intra in faliment, eu imi mai recuperez banii? Sau este cumva vreo posibilitate prin contractul de imprumut sa nu imi mai restituie banii?
Va multumesc pentru raspuns, chiar am nevoie deoarece nu vreau sa-mi iau vreo teapa!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt sanse mari sa-i recuperezi doar daca imprumutul este garantat cu un bun al firmei(prin ipoteca ori gaj) ori de catre o terta persoana. Daca imprumutul nu este garantat sansele sunt mici, prima data sunt platiti creditorii cu garantii, salariatii, statul si abia apoi creditorii fara garantii. Numai bine!

6 răspunsuri:
| BigV a răspuns:

Eu spun sa nu te bagi! Cand o firma se apropie faliment sau are datorii, patronul poate face urmatoare miscare : mai deschide o firma si trece toate bunurile(inclusiv banii tai) de pe prima firma pe a doua asadar bunurile numai pot fi recuperate iar tu iesi in paguba, adica oricum nu mai ai ce sa ii faci, asa se face in ziua de aziwinking!

| 211wasgnij a răspuns:

Daca intra in faliment, se alege un lichidator judiciar al defunctei societati care are obligatia sa anunte in presa locala despre falimentul acesteia si prin care va scoate la licitatie tot patrimoniul si prin care va cere creditorilor sai sa il contacteze impreuna cu actele doveditoare. Dar la noi, toata aceasta procedura cu falimentul poate dura cateva luni pana la cativa ani din cauza birocratiei.

| Ionait a răspuns:

Nu stiu daca functioneaza si la firme, dar ai putea sa ceri un garant. Daca firma se declara falimentara, toate datoriile i se sterg din cate stiam eu. Nu ar fi mai usor sa inchei contractul cu proprietarul firmei?

| LLTCATpRoduction a răspuns:

Stai cuminte.cu banii.1 daca e o firma pirat? nu ai de unde sa stii, 2 la acte oricum te fraieresc...si dupa ce ai imprumutat firma., ea isi schimba numele in alt nume

| LLTCATpRoduction a răspuns:

Stai cuminte.cu banii.1 daca e o firma pirat? nu ai de unde sa stii, 2 la acte oricum te fraieresc...si dupa ce ai imprumutat firma., ea isi schimba numele in alt nume.

| Dragos23 explică:

Dar fara sa intre in faliment firma, exista vreo portita la acel contract sa raman cu "buza umflata"?