| numesiprenume0 a întrebat:

Buna seara!
Intamplator mi-am creat un cont PayPal... As dori sa stiu ce comisioane am si la ce il pot folosi... Multumesc! Ofer funda pentru cea mai buna explicatie.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Cand trimiti bani catre un prieten cu functia "Send money to a friend",
nu platesti comision, cel putin nu in interiorul EU.
Daca trimiti cuiva bani in Australia, atunci comisionul e destul de mare, exista alte metode mai eficiente de a trimite bani.

Insa daca trimiti intr-o moneda si cel caruia ii trimit are contul in alta moneda, atunci se percepe de la el comisionul practicat de banca respectiva pentru transferul unei monede in alta.

Exista inca o metoda de a plati pe Paypal, si anume:
"Pay for an item or service" ("Plateste pentru bunuri sau servicii", si esti asigurat in caz ca esti tepuit. Banii ii trimiti inainte sa trimita vanzatorul produsul, dar in caz de ceva, Paypal iti returneaza banii si apoi se descurca cu vanzatorul sarlatan/neserios)

In acest caz, din nou nu platesti comision, caci il plateste doar vanzatorul.

| IarsiIar a răspuns (pentru NLS):

" Banii ii trimiti inainte sa trimita vanzatorul produsul, dar in caz de ceva, Paypal iti returneaza banii "
Asa am vazut o frauda facuta de cumparator. A platit si cum a avut confirmarea trimiterii, a anulat plata.
Ba prostul a mai si spus prin jur ce a facut. Asa am aflat toti, ca altfel nu aveam de unde sti.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ti-ai creat ceva fara sa stii ce utilitate are, imi aduce aminte de un banc comunist in care o babuta s-a asezat la rand la o farmacie care vindea la oferta prezervative, un tanar de la rand i-a zis babutei cand asta l-a intrebat ca acolo se vinde guma de mestecat, de jena sa spuna prezervative.
Intreba-ta de un reportez de ce sta la rand si daca mai poate la varsta ei (n.r. sa foloseaca prezervativul), babuta a raspuns "asa oleaca la gingie, maica"

| Violleta2022 a răspuns:

Intamplator nu se poate crea nimic, doar voit!
Daca nu ai 18 ani impliniti, contul paypal nu poate fii activat, verificat si eligibil, deci este inutil, neputand sa-l folosesti.

| Robertx999 a răspuns:

Poți plăti factori, poți face tranzacții, achiziții online, legat de comision nu prea cred ca exista!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Robertx999):

Lucrez cu Paypal de peste 10 ani si am conturi atat personale cat si de business, deci stiu foarte bine ce se poate face intr-un cont Paypal si ce nu.
Primul lucru ca sa-ti creezi cont paypal este eligibiliyteea, adica PESTE 18 ani, toate datele personale si reale si legarea unui cont bancar de contul paypal, unde paypalul iti VERIFICA banca, retragand $2 din cont si apoi ti-i depune, dupa ce tu primesti un cod de 4 cifre pe care il reintroduci in Paypal, ca verificarea sa fie completa si ei sa-ti permita abia atunci sa folosesti contul paypal.

Copii sub 18 ani nu au voie sa detina cont paypal, fiind atat ilegal cat si interzis!