| Morena9000 a întrebat:

Buna seara, prietenul meu e dependent de jocurile de noroc. Cum îl pot ajuta sa scape de aceasta problema?
Tin sa menționez ca nu are somn noaptea, ii vine sa se joace încontinuu.

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu ai ce sa-i faci, daca el nu are vointa nu il poti ajuta si din propria experienta referitoare la jocurile de noroc iti zic ca e o dependenta mai mare decat drogurile chiar, deci daca esti captat tare de fenomen e la fel de greu ca si cum ar trebui sa renunti la heroina!
Am doi amici care-s dependenti de jocuri de noroc in speta pacanele la cazino, unul joaca de peste 10 ani, altul de 2-3 ani, ambii sunt acolo in ziua de salariu, daca nu am vorbit cu ei si tot degeaba, nu se pot lasa si nu cred ca o sa o faca vreodata.
Eu sunt fost jucator si eu, dar la mine adictia nu a fost atat de mare incat am reusit sa ma las, eu jucam mai mult sa pierd timpul ei care joaca cu gand sa castige sunt pierduti.
Chiar daca e dureros atat pentru el cat si pentru tine cel mai bine este sa-l parasesti pentru ca cu un astfel de om nu ai ce sa faci, nu poti face casa, masa, nimic!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa-l ajuti, ca-s bani lui si va juca oricum.
Trebuie sa aiba el vointa sa renunte.
Ameninta ca-l parasesti daca mai joaca... si sa speram ca tine mai mult la tine, decat la pariurile online.

| sierra1 a răspuns:

Trage-i două palme sănătoase - jap-jap - poate-și revine!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți, e dependență ca la alcool, fumat și droguri.

| dinaprilie a răspuns:

Stai linistit ca nu se ia aceasta boala dupa cum au spus mai sus naparcile astea.un viciu il repari cu alt viciu..sala de forta? Sau alcool? Sau cumparai un aparat de pacanele pentru acasa.

| Mopmop a răspuns (pentru dinaprilie):

Naparca? E de bine sau de rau? laughing))

| dinaprilie a răspuns (pentru Mopmop):

E de genul masculino/feminin.

| Mopmop a răspuns:

Cel mai bine iti cauti alt prieten. E pierdut. O sa ai probleme in timp cu el. Rar se scapa de asta.

| Cksihja a răspuns:

Mută-te într-o localitate unde nu se găsesc jocuri de noroc și gata nu mai are unde să se ducă sau poți să mergi într-o vacanță prelungită cu cortul.
Dacă face și datorii la jocuri de noroc e de rău.

Răspuns utilizator avertizat
| Gligore2000 a răspuns:

Parasindu-l va ajutati pe amandoi.

| Hope1992 a răspuns:

Sa stii ca adevarul e ca de aceasta problema chiar se scapa definitiv foarte grav. Eu am avut problema asta si poate o mai am, acum ce-i drept am si alte responsabilitati si jucand online pot sa ma opresc sau sa ii bifez niste casute si sa ma opreasca ei o perioada.(am inceput cand eram adolescenta). Idee e ca acele jocuri ii ofera o senzatie pe care tu, din pacate, nu i-o oferi. Depinde si cauza pentru care o face. Dar daca prefera sa faca asta in loc sa stea cu tine(fara sa aiba probleme financiare sau nu stiu ce alte griji de aceasta natura) mai devreme sau mai tarziu o sa suferiti amandoi si tot o sa va despartiti. E dificil sa stai langa o asemenea persoana si daca schimbarea nu vine de la el, nici nu ai ce sa faci. Poti incerca sa ii spui ca il iubesti indiferent de ceea ce iti ofera (poate el o face pentru ca crede ca doar banii v-ar face mai fericiti). In tot acest proces vezi ca si tu contezi si ai oameni care te iubesc, nu trebuie sa suferi doar din cauza unuia pe care il iubesti. Ai mare grija de tine!