| alina1990 a întrebat:

Buna seara TPU. am o intrebare poate stiti voi. Astazi bunica mea mi-a zis ca vrea sa faca un imprumut de 11000 de lei. Insa nu stiu cum sta treaba. Ea are 75 de ani si vrea pentru o perioada de 3 ani. Stie cineva ce banca ar putea sa ii acorde acest imprumut? Tin sa precizez ca nu vrea credit nonbancare pentru ca este rata cu 200 300 lei mai mare ca la o banca normala. Am citit pe net ca cei de la cec ar avea un tip de imprumut care il poti plati pana la implinirea varstei de 80 de ani.ma poate ajuta cineva? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

Oameni buni, toti va luati de ea ca e poate sa faca si asa, si invers, si pe dos, si sucit si asa mai departe.Domnisoara a pus o intrebare clara. Apai cum e romanu, incepe cu intrebari " La ce iti trebuie masina? " aaa... paii? cui ii pasa? Daca ea vrea masina? Fie si un MOFT (cum au spus unii dintre voi) e problema ei, si cat despre intrebarea ta draguta, incearca sa ceri informatii la banci, si la cechappy Poti face un drum pana acolo sa te lamureasca o tanti pitipoanca de la ghiseul ala big grin

| alina1990 explică (pentru Liviu):

Da am fost, dar nu ii dalaughing deci a picat treaba. nu conteaza ma descurc si fara dar era o oportunitate sa imi iau acum. asta e ma apuc de strans bani. Multumesc pentru aparare.

| Liviu a răspuns (pentru alina1990):

Sa zicem ca sti cum e sa vrei ceva,si sa sara toti cu dinti sa te muste de fund,is patit. Mai ales de neamuri, vai si amar laughing)Dar mna, mie din ce imi zice un om ' ca nu poti, ca vai ca la ce iti trebuie' mai rau de nebun, dinadins mai rau fac blushing

20 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Teoretic CEC sint mai buni ca tot restul. Practic, la ce naiba ii trebuie sa imprumute la varsta asta? Vrea cumva sa ramineti fara nici o mostenire daca cumva crapa? Unde mai pui ca miine-poimiine se poate prabusi sistemul de pensii si nu o sa mai ramina cu nimic...

| alina1990 explică (pentru KodrutZ):

Are pensia destul de ok si insista de ceva vreme cu imprumutul ca sa imi ia mie o masina. cei drept ea sta la noi. nu plateste nimic. toata pensia e a ei. i-am zis eventual ca poate face un imprumut unde poate plati asigurare de viata insa nu stiu daca se poate face pentru pensionari...

| KodrutZ a răspuns (pentru alina1990):

Pai daca are pensia ok in maxim un an ar trebui sa puna deoparte banii aia...

| alina1990 explică (pentru KodrutZ):

Asta asa e. dar eu am nevoie de masina acum. nu intr-un an. de asta insista sa imi ia o masina pe la 2500 de euro. eu am nevoie de masina. si nu imi pot lua una prea curand si asta ar fi ramas singura varianta. asta pana ma hotarasc ce masina sa imi iau...

| KodrutZ a răspuns (pentru alina1990):

Ehem, de ce nu poti fara masina? Nu de alta, dar la citi bani cheltui aiurea pe asigurare, impozit, carburant, iesi mai bine cu taxiul sau transportul in comun. Atita vreme cit nu ai de mers macar vreo 100 de kilometri pe zi...
P.S. Un junghi de Dacie sau vreun Ford Mondeo de vreo 15 ani le gasesti cu maxim 1000 EUR. Oricum costurile de exploatare la o masina mai veche pot fi nasoale rau...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din cate stiu eu nicio banca nu ofera credite persoanelor peste 65 ani, indiferent de venituri

| alina1990 explică (pentru suntserios):

Am tot citit la cei de la cec ca ar fi limita de 80 de ani. adicala 80 sa fie achitat tot imprumutul... acum sa vad luni ce si cum,...

| Phini a răspuns:

Eu zic ca e mai mult un moft, si incerci sa te ascunzi dupa niste km, pe care poti sa ii faci si cu transportul in comun. happy
Dar na. daca tu zici ca masina te ajuta... Cumpara una, dar daca esti ca mine, dupa ce ai capatat ceea ce ai vrut, te plictisesti de el. happy
Eu acum vreau motor, dar nu am varsta pentru el. laughing

| alina1990 explică (pentru Phini):

Nu e un moft e chiar o necesitate. cum am spus si mai sus am destui de multi km de parcurs saptamanal plus in fiecare saptamana un drum pana la buc.

| alina1990 explică:

Ma gandisem la un fiat stilo ford fiesta, focus, nissan almera sau un citroen c3, am nevoie de masia ca sunt singrua din familie care mai are permis. mai avea tata dar a murit, si am nevoie de mers la tara, cimitir, la doctor cu bunica la scoala etc...

| alina1990 explică (pentru alina1990):

Toate din 2003-2005

| KodrutZ a răspuns (pentru alina1990):

Cred ca inainte de orice altceva ai face bine sa pui pe hirtie cam toate drumurile pe care le ai de facut si sa iti faci un kilometraj aproximativ. Dupa aia le imparti in categorii - care se pot face cu transportul in comun, care cu taxiul, care pe jos si vezi ce suma iese. In functie de kilometrajul ala mentionat anterior iei si iti calculezi cam cit ai consuma cu masina proprie. Din ce vad aici nu zburdati cu banii si faptul ca AI PUTEA CUMPARA o masina nu inseamna ca VEI PUTEA SA O INTRETII/EXPLOATEZI. Mai tine cont si ca tu fiind mai tinara ai de platit la asigurare de iti zbirniie urechile. Acuma nah, depinde ce se mai intimpla cu legile astea de rahat.

| alina1990 explică (pentru KodrutZ):

Da ai si tu deprtatea ta dar masina o voi pune pe numele mamei normal, ca eu platesc mult. si ma deplaasez cu masina mult in oras avand in vedere ca la facultate sunt corpurile de 2- 3 -4 kn unul de clelalat autobuz in zona aia nu circula, practica o fac intr-un oras la 20 km de orasul meu, cimitirul tatalui e la 16 k de mine, tara la 60 km deci am nevoie si nu vreau sa investesc mult intr-o masina. numomentan. cel putin pana o sa fiu pe salariul meu si imi permit una mai buna

| KodrutZ a răspuns (pentru alina1990):

Pai fix asta e buba. O masina pe care ti-o permiti te costa mai mult sa o folosesti decit una pe care nu ti-o permiti. Paradoxal, nu?
P.S. Bicicleta/transportul in comun ce au? Nu de alta, dar am un amic in Bucuresti care chit ca avea salariu vreo 3000 EUR ii convenea mai mult sa mearga cu bicicleta la servici (15-20 de minute) decit sa faca 40-50 de minute sau chiar mai mult cu masina. Masina nu e investitie, ci cheltuiala in plus. De foarte putine ori justificata cu adevarat, daca stai sa te gindesti.

| alina1990 explică (pentru KodrutZ):

Eu nu stau in Bucuresti. si am nevoie de masina. nu pot merge cu bicicleta la facultate. ca nu sunt baiat.happy plus de alta vreau masina.

| KodrutZ a răspuns (pentru alina1990):

Ete nah, asta e moft. Oricine poate merge cu bicicleta. Sau cu transportul in comun, nah. Ce vreau sa subliniez e ca banii aia ii poti investi in ceva mult mai util pentru viitorul tau. De exemplu in niste cursuri de specializare/calificare pe linga facultate.

| alina1990 explică (pentru KodrutZ):

Am cursuri pe langa facultate si studiez medicina... in orice caz multumesc pentru sfaturi.

| KodrutZ a răspuns (pentru alina1990):

Daca studiezi medicina e un motiv in plus sa faci cit mai multa miscare. Ca o mica paranteza, cardiologul nevesti-mii, om cu niste ani lucrati ca sef de departament in Belgia si acuma sef in Romania la privat (deci clar om de niste mii de euro pe luna) se deplaseaza DOAR cu bicicleta. Daca vrei, poti. Sau - legat de cursuri - faceti carpooling. Lipiti-va 2-3 care aveti aceleasi cursuri de cineva cu masina si impartiti costurile. Sau nah, poti sa iti iei tu masina si sa procedezi asa.