| Xenoverse1 a întrebat:

Sunt o persoana cu dizabilitati si acum o saptamana am fost la interviu la Kaufland ca vor sa angajeze persoane cu dizabilitati, am fost la interviu mi-au pus întrebări de m-au blocat, dar la sfârșitul interviului mi-au spus că se vor face selecții si daca voi fi ales ma vor suna.

După o zi de la interviu am primit un mesaj de email ca "Pentru moment nu avem o poziție disponibilă care sa se potrivească profilului tau" si apoi am rămas resemnat ca nu vor sa ma angajeze si azi le-am răspuns înapoi "Atunci de ce ati mai pus anuntul ca vreti sa angajati persoane cu dizabilitati, dacă nu m-ati angajat"?

Eu vreau sa ma angajez ca sa pot cumpara un telefon nou, dar nimeni nu vrea sa ma angajeze si nu stiu cum sa mai fac bani ca sa imi cumpar un telefon nou... am ajuns la concluzia ca nu voi reuși niciodată să mă angajez.

Vreau parerile voastre, dar sincere.

23 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Vrei sa te angajezi din motivele gresite. Cel mai probabil se vede si asta la interviu. Ai un tel foarte din scurt. Pai eu daca te angajez pe tine ce garantie am ca dupa 2-3 luni nu ti se face lene ca ai telefon nou si... gata? Trebuie sa caut alt om, alti timpi morti, alti bani, alta distractie. Nu e vorba neaparat de ceea ce stii ci de INCREDEREA pe care o inspiri unui potential angajator.

| StrongHeart a răspuns:

Ce handicap aveti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucreaza de acasa. Sau cauta o firma asa mai mica cu cate 5 angajati

| GeorgeCNT a răspuns:

Salut fartate și eu am dizabilități și știu prin ce treci am 21 de ani siam născut cu picior bilateral da am avut și eu aceasta problema ce liceu ai terminat? Axeazate pe un serviciu pe ce domeniu ai terminat liceul așa de început incepe încet e greu mai ales în perioada asta sa ai loc de munca ți-aș propune nu știu de unde ești dar încearcă la benzinărie e lumea mai primitoare la un film petrol sau ceva e greu că e frig iarna sau mai încerca la alte magazine poate îs altfel nu te da bătut punere la o casa de marcat sau ceva aștept mai multe daca vrei sa zici ceva

| Mogiojojo a răspuns:

crying( frate imi pare rau sa aud asta. Sa stii ca daca vrei pui un cont și contribui și eu cu 100 150 de lei.

| Xenoverse1 explică (pentru StrongHeart):

Am gradul 3 accentuat, dar pot lucra doar 4 ore ca primesc pensie de handicap.

| Xenoverse1 explică (pentru GeorgeCNT):

Am terminat profesionala, dar am fost la o scoala mai speciala pentru noi cu dizabilitati.

| Xenoverse1 explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu vreau sa lucrez din tot sufletul, nu ma intereseaza daca imi cumpar un telefon nou, pe mine cel mai mult ma intereseaza sa am o ocupatie ca sa nu mai stau acasa degeaba.

| hacktek a răspuns:

Înţeleg că ţi-au pus întrebări care... te-au blocat. Dacă ai rămas blocat, atunci nu eşti persoana potrivită pentru ei. Angajatorul s-a referit la dizabilităţi fizice, nu la dizabilităţi psihice. Nu erai destul de pregătit pentru acel post.
Nimeni nu îţi va spune în faţă că nu corespunzi, dar trebuie să înţelegi că atunci când ţi se spune că se mai gîndesc sau că te vor contacta mai târziu, de fapt te refuză pe faţă. Le e ruşine să îţi spună că nu te vor, şi din politeţe te poartă cu vorba... Că este corect sau moral să se procedeze aşa, eu nu vreau să răspund... sad

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru hacktek):

Nu fi nazist. Daca omul e autist, asta nu inseamna ca nu poate lucra in depozit, de exemplu. Sint multe afectiuni psihice cu care poti face o gramada de lucruri in cimpul muncii...

| hacktek a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Chiar nu vreau să fiu. dar dacă omul nu corespundea postului, ce să-i faci? Înţeleg situaţia, şi din păcate vina nu este a omului, ci a sistemului, care l-a privat de educaţie. Sunt sigur că dacă persoana în cauză ar fi avut parte de o educaţie şi un învăţământ adecvat, s-ar fi descurcat de minune la interviu, şi ar fi fost angajat. Pe de altă parte, cu ce s-a confruntat el, ne confruntăm şi restul, noi toţi. Trebuie şi el să înţeleagă că pentru a fi folositor altora şi pentru a fi plătit, va trebui să studieze, să muncească şi să se perfecţioneze. De exemplu, dacă un angajator are nevoie de un casier, nu poate angaja o persoană care nu ştie să socotească. Dacă poziţia vacantă este de casier, nu poţi să dai afară un manipulant din depozit şi să angajezi in locul său un candidat care s-a prezentat pentru job-ul de casier dar nu ştie să socotească...

| Sn4k3 a răspuns:

"Atunci de ce ati mai pus anuntul ca vreti sa angajati persoane cu dizabilitati, dacă nu m-ati angajat ", pai probabil ca n-ai fost singurul. Resemneaza-te cat vrei, dar da-ti seama ca pentru nevoile tale voiai sa lucrezi, nu pentru ale altuia. Fii mai calm, nu te mai bloca si vezi sa nu bagi motivul cu telefonul la interviuri laughing

| Xenoverse1 explică (pentru Sn4k3):

Am fost calm, dar nu stiam ce sa raspund.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Xenoverse1):

Dar despre ce intrebare/intrebari era vorba?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gaseste un motiv mai bun ca sa lucrezi, sa fie ca un tel in viata. gen, vrei sa fii util in comunitate, sau vrei sa faci o anumita schimbare in lume, ceva mai pe termen lung, sau vrei bani de o casa...

| Alverto a răspuns:

Caută Robert Mtk pe YouTube, da i mesaj pe Instagram și cel mai probabil te va rezolva. A mai angajat persoane cu dizabilități.

| Mosotti a răspuns:

De unde stii tu ca nu vei reusi niciodata?! Daca nu ai reusit pana acum, nu inseamna ca nu vei reusi de acum in colo, tu persevereaza mai departe si vei reusi sigur.

| Mosotti a răspuns (pentru Mogiojojo):

Fara sa verifici ca persoana care scrie are cu adevarat handicap? Asa de naiv esti?
Eu am raspuns si iau de adevarat, dar daca e vb de altele, trebuie sa verifici personal! Altfel ce faci?
Esti culmea, cati ani ai?

| Mogiojojo a răspuns (pentru Mosotti):

Eh, m-a sensibilizat.

| Mosotti a răspuns (pentru Mogiojojo):

Daca este adevarat e ok ca vrei sa ajuti, insa nu pana nu verifici! Ca sunt multi hoti pe net, eu nu am zis ca initiatorul e asa, insa poate fi oricine asa, deci si el, ca doar nu e sfant la o adica.
Pana nu ma intalnesc cu omul, pana nu vad ca, chiar are probleme, acte ceva, nu am nici o treaba.

Pai asa fac astia, asa sensibilizeaza vezi? Uite ca tine, vin cu o poveste, aia pica in plasa, si iau bani aiurea.
Repet, nu zic ca initiatorul de aici asta vrea, insa poate fi posibil sa fie si asa.
Ajutam la o adica pe oricine cu probleme daca ne convingem ca, chiar nu poate lucra, si ca, chiar are probleme.

| Mogiojojo a răspuns (pentru Mosotti):

Ar trebui sa donezi si tu ceva ca stiu ca esti bogatanwinking

| Mosotti a răspuns (pentru Mogiojojo):

Ma confunzi, nu-s bogatanul de Mosotti de pe softpedia care e ungur si locuieste prin partile alea in vestul Romaniei, nu-s deloc bogat. Si daca nu-s bogat as dona daca stiu ca persoana chiar are probleme, si verific personal asta!

| Emma30555 a răspuns:

Probabil au participat mai multe persoane cu dizabilități la acest interviu, angajatorul a făcut selecția și a ales candidatul potrivit după părerea lui, nu trebuie sa o iei personal, dacă te alegea pe tine ar fi fost ceilalți dezamăgiți, nu putea sa va angajeze pe toți. Dacă te întreabă la interviu, ce vrei sa faci cu banii câștigați, nu spune ca vrei pentru a cumpăra un telefon nou, suna superficial, mai bine spui cum ai răspuns și aici pe TPU, ca ti dorești jobul ca să ai o ocupație în primul rand, ca să te simți util și ca să câștigi niște bănuți sa ți cumperi diverse bunuri de care poți avea nevoie, nu trebuie sa spui concret ce, nu e treaba nimănui, spui generalități care sa sune bine, dacă te pune sa dai exemplu de bunuri pe care vrei sa le cumperi atunci poți da exemplu cu un telefon sau haine sau alimente etc