| Xenoverse a întrebat:

Sunt un baiat cu dizabilitati si stau in jud. Hunedoara si lucrez ca angajat la un centru crestin pentru oameni cu dizabilitati si noi cei angajati cu dizabilitati suntem platiti cu 3 lei pe ora si vreau sa stiu daca si in alte judete sunt platiti asa sau nu, astept raspunsuri concrete.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti angajat cu contract individual de munca este ilegal sa fii platit numai cu 3 lei/h, trebuie sa fii platit cel putin la nivelul salariului minim brut pe tara garantat la plata, in prezent acesta este de 8, 735 lei/h, conform HG nr.1/2017, citez
""ART.1. Începând cu data de 1 februarie 2017, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, sumă stabilită în bani care nu include sporuri şi alte adaosuri, se stabileşte la 1.450 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 166, 00 ore, în medie, pe lună, în anul 2017, reprezentând 8, 735 lei/oră.
  ART.2.(1)Stabilirea salariului de bază sub nivelul celui prevăzut la art. 1 constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 300 lei la 2.000 lei, pentru fiecare contract individual de muncă în care salariul minim este stabilit sub cel menţionat în prezenta hotărâre, în măsura în care, potrivit legii, fapta nu constituie infracţiune.
(2)Constatarea contravenţiei şi aplicarea sancţiunii prevăzute la alin. (1) se fac de către personalul Ministerului Muncii şi Justiţiei Sociale, prin inspectoratele teritoriale de muncă judeţene şi al municipiului Bucureşti, împuternicit, după caz, prin ordin al ministrului muncii şi justiţiei sociale."
Asa fiind poti face reclamatie la ITM Hunedoara.

| minrest a răspuns:

Tu esti voluntar, ai contract de voluntariat, iar oamenii aia iti dau acolo trei lei pe ora ca sa ai si tu bani de buzunar. Daca ai fi angajat, ei nu ar putea sa te plateasca sub salariul minim, iar tu ai pierde ce iei ca handicapat.