| Bquna a întrebat:

Bună TPU! Acum o lună m-am angajat, vineri am avut primul meu salariu și aș vrea să-mi cumpăr un laptop, doar că cel pe care îl vreau eu e cât 2 salarii de ale mele. De aceea m-am gândit să-l cumpăr în rate, nu știu dacă o să am voie să cumpăr în rate având în vedere că am doar o lună de muncă. De aceea m-am gândit să-l cumpere tatăl meu pe numele lui și eu să îi dau bani din salariul meu lunar ca să plătească la laptopul meu. Se poate așa ceva? El are și ceva card de luat chestii pe rate. Și dacă se poate, când cumperi ceva pe rate de la Flanco/Altex/etc trebuie să plătești o parte din sumă sau nu plătești nimic, începi de la 0 cu ratele? Dacă trebui să dai o parte din bani când faci contractul, cam cât trebuie? Jumătate din preț și cealaltă jumătate o plătești în rate sau cum? Explicați-mi, va rog.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu zic sa stai macar 3 luni jumate, ca sa fii sigura ca treci de perioada de proba si te angajeaza permanent, ca poti risca sa ti s efaca vant, taman cand ai implinit 3 luni si nu mai ai cu ce platii ratele la laptop.

| sierra1 a răspuns:

"un laptop...să-l cumpere tatăl meu pe numele lui și eu să îi dau bani din salariul meu lunar...Se poate așa ceva?"

el, taică-tău ce zice de asta (e decizia lui, nu?)

| Bquna explică (pentru sierra1):

Am vorbit cu el și a zis că da. Când eram eleva și aveam alocație mi-a cumpărat un tv smart și am platit eu rata din alocația mea.

| Bquna explică (pentru sierra1):

Vreau doar să știu dacă e nevoie să dai și niște bani acolo sau începi de la 0 cu ratele. Și la un laptop de 3000-4000 câți bani dai la început?

| sierra1 a răspuns (pentru Bquna):

Ai aici detaliile

https://altex.ro/nevoi-personale/pag/

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu te sfatuiesc sa mai astepti cateva luni si sa pui bani deoparte pentru laptop daca nu este o necesitate chiar acum.Mai intelept ar fi sa il iei cu banii jos, sa te feresti de rate. Eventual imprumuti de la tatal tau sau de la prieteni?