| Poseidon69 a întrebat:

Salut, am nevoie de ajutorul vostru.
Vreau sa imi cumpar un Huawei P30 Pro in rate.
Am vorbit cu mama o spus ca numai la abonament sau in rate ( ceva de genul, nu ma pricep la astea ).
A fost mama si a intrebat la Orange de telefon. Si a spus asa
Ca trebuie sa plateasca 1400 de lei atunci pe loc ca sa ia telefonul si 200 de lei in fiecare luna timp de 2 ani. Aia 200 de lei sunt ( abonamenul + ratele ).
Si nu imi convine mie sa dau atat pentru ca ajung la 6200 de lei.
In schimb am nevoie de ajutorul vostru, unde pot lua telefonul asta ( Huawei P30 Pro ) in rate fara sa platesc aia 1400 de lei, mai mult sau mai putin. Stie cineva unde?
Am cautat pe internet pe Altex.ro si am vazut acolo ca sunt mai multe tipuri de rate 12, 24 etc.
La acela de 24 platesti 100 si un pic de lei pe luna.
Daca ma duc la altex tot trebuie sa dau niste bani in plus atunci pe loc ca sa iau telefonul?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

EMag, Altex, cel, la toate poti cumpara in rate fara dobanda. Practic este un credit de nevoi personale printr-o banca partenera. Tu platesti doar pretul telefonului in 12 sau 24 de rate, adica 3200/24=133 lei/luna, dar trebuie sa fi foarte atent sa platesti la timp altfel se percep comisioane maricele.

| Mandeliu a răspuns (pentru Frank51):

Si mai trebuie mentionat si ca pe langa banii astia va trebui sa plateasca si o cartela ca pana la urma, nu umbla omul fara cartela in telefon.

| Frank51 a răspuns (pentru Mandeliu):

Evident, dar cel mai probabil are deja cartela/abonament.

| Poseidon69 explică (pentru Frank51):

Deci nu plateac avans atunci nu?

| Frank51 a răspuns (pentru Poseidon69):

Nu. Dupa cum am spus este la fel ca si la un credit de nevoi personale, doar ca in loc sa iei banii, iei telefonul si platesti rata lunara pentru el.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cred că n-ai fost atent la ce-au zis ăia:

https://www.orange.ro/......ng-crystal